«Слуги» по-українськи: шоу-мени, одiознi полiтики, а також брати й сестра - депутати

      Те, чого ви ще не знали про новий парламент та вибори, але соромилися спитати. 10 i не дуже вiдмiнностей мiж «попередниками» i Радою-2019.

       Свiжi i ще свiжiшi обличчя – якщо минула Верховна Рада нараховувала до 56% людей, що нiколи ранiше не свiтилися в полiтицi, то в новообранiй таких – майже 70%. Тим не менш, згiдно з пiдрахунками руху «Чесно», «Слуга народу» та «Голос» сумарно привели до парламенту сотню помiчникiв депутатiв Рад попереднiх скликань.

       Зате стару-«добру» сiмейнiсть нiхто не вiдмiняв: наприклад,  депутат з Хмельницького Стефанчук Микола Олексiйович («Слуга народу») є рiдним братом Стефанчука Руслана, представника В.Зеленського у Верховнiй Радi та iдеолога його партiї.

        «Брат-2» – Сергiй Льовочкiн та його сестра Юлiя, обоє – вiд Опозицiйної платформи «За життя» (ОПЗЖ), сумнозвiснi дiячi епохи Януковича.

      «Десь ми вас бачили»… До Ради також потрапили й iншi надто вiдомi ранiше персонажi,  ось лише декотрi з них:

– Шоу-мен та ресторатор Микола Тищенко («Слуга народу»), на якого «95 квартал» колись робив пародiю, Тищенка на сценi грав Зеленський. Прикметно, що в деяких Iнтернет-джерелах Миколу й досi називають «вiдомим столичним рекетиром».

– Теле-ведучий i теж вiд «Слуги народу» – Олександр Скiчко. Зять олiгарха з Днiпра Леонiда Юрушева, чиї статки оцiнюють 260 мiльйонами доларiв.

– Cкандальний Олесь Довгий, права рука ще бiльш скандального екс-мера Києва О.Черновецького. Цього разу Олесь потрапив до влади як самовисуванець по 102-му виборчому округу (Кiровоградська область).

Вiктор Балога, «сiрий кардинал» при Вiкторi Ющенку, встиг також попрацювати у владi i за Януковича, i за Порошенка. Перемiг в окрузi №69 (Закарпаття), партiя «Єдиний центр».

– «Регiонал» Андрiй Деркач – працював з Л. Кучмою, М. Азаровим, В. Януковичем. Cват екс-спiкера В. Литвина, також «прославився», коли голосував за Януковичевi «Закони про диктатуру» 16 сiчня 2014-го. Самовисуванець, округ №159, Сумщина.

– Не менш знаний «регiонал» –  Михайло Папiєв, екс-мiнiстр працi за часiв Януковича i фiгурант низки кримiнальних проваджень пiсля його втечi з країни. Запропонував запровадити закон, який дозволяв би працедавцям звiльняти з роботи вагiтних. Тепер – депутат ОПЗЖ.

    Саме остання тримає cумнiвне лiдерство за кiлькicтю одiозних фiгур з минулого (Медведчук, Рабiнович та Бойко – далебi не самотнi у списку представники cепаратистських сил).

       А ось найбiльше акторiв, журналiстiв та дiячiв шоу-бiзу  – в «Слуги народу».

     I ще трохи статистики: на цих виборах були «клонованi» суперники – зокрема,  зареєстровано восьмеро рiзних Зеленських та кiлька партiй з назвами, подiбними до «Слуги народу».

      Артистам-агiтаторам «позолотили ручку» – на окремих округах лише протягом одного дня вiдбувалися по 4-6 концертiв на пiдтримку тих чи iнших кандидатiв.

      Кампанiї продовжують дорожчати – 80% партiйних витрат пiшли на рекламу на телебаченнi. Достеменно невiдомо, яка частина бюджетiв була вкладена в рекламу в соцмережах – бо полiтики цю цифру приховують.

     «Зелена» бiльшiсть в парламентi – зовсiм не безпрецедентна, як поспiшили її назвати чимало оглядачiв. Подiбне, хоч i не зовсiм, в Українi вже було, в Радi першого скликання: так звана «група 239», в 1990-му. Щоправда, та ситуацiя була дiаметрально вiдмiнною вiд сьогоднiшньої – тодi до парламенту потрапили представники старої радянської номенклатури, чиннiй владi довiряли просто тому, що вона – влада. В 2019-му колишнiй владi не довiряли настiльки, що витiснили її зовсiм новими формацiями.

     Попри те, що партiя колишнього президента Порошенка, ЄС, стабiльно тримає першiсть на закордонному виборчому окрузi, розрив зi «Слугою народу» на тому ж окрузi – незначний. 29,55 i 28,13% вiдповiдно. В Українi пропрезидентська «СН» перемогла  в 29 областях, «взявши» 130 округiв.

      Кiлькiсть виборцiв, внесених до спискiв на закордонних виборчих дiльницях – 450612. Кiлькiсть тих, що отримали виборчi бюлетенi – 32765.

       Серед полiт-сил, офiцйно зареєстрованих учасниць перегонiв, не бракувало екзотичних. Як-от: «Циганська партiя України», «Iнтернет-партiя», «Пiратська партiя», «Бджола», «Партiя пенсiонерiв», «Партiя вiльних демократiв», «Мерiтократична партiя», «Всеукраїнське аграрне об’єднання «Заступ», «Блок Дарта Вейдера» та «Студентська партiя».

 cvk.gov.ua, euronews

Ештон Бест-Коровайний

Фото: bbc.com