Що довелося пережити українцям в росiйському полонi

Крiзь яке пекло пройшли 35 наших громадян, що недавно повернулися на Батькiвщину? Як виглядає росiйська тюрма?

       Не одразу й не всi поїхали додому пiсля того, як вперше обняли рiдних в аеропорту Борисполя. Декому, як Станiславу Клиху, тортури серйозно пошкодили органiзм, зараз вiн перебуває в реанiмацiї. Не дивно, що майже всi звiльненi не бажають згадувати пережите  в розмовах з журналiстами.

       86 наших громадян все ще перебувають в росiйському полонi (згiдно з iнформацiєю #LetMyPeopleGo) .

       Далi – про те, як утримyть в’язнiв в тюрмах РФ i види тортур, яким їх пiддають. (Якщо у Вас вразлива психiка – обережно, деталi шокують).

 

«Життя» за гратами

      Розповiдає росiйська правозахисниця i журналiст Зоя Свєтова: «Сумнозвiсна тюрма «Лєфортово», збудована ще, здаться, у 18-му сторiччi – це суцiльно катiвськi умови. Там нема гарячої води, примiщення камер – дуже малi, приблизно, 8 квадратних метрiв, а перебувають там по двоє. Туалет невiдокремлений вiд камери, тож користуватися ним доводиться на очах у спiвкамерника. А також – вiдеокамери спостереження, яка «дивиться» на той «унiтаз», або ж звичайний отвiр в пiдлозi.

      В’язням, крiм багато чого iншого, забороняють звичайну сiль. Пояснюють це тим, що цi люди, арештанти, натруть собi сiллю пiд пахвами, в них пiднiметься температура й не поїдуть на суд.

     Та найгiрше – це iзоляцiя, що не можуть до в’язнiв потрапити адвокати. Бо там всього шiсть примiщень для таких зустрiчей, а сидять 190 чоловiк. (Як розповiдає адвокат Iлья Новiков, його колегам не раз доводиться влаштовувати мiж собою жеребкування за можливiсть зустрiтися з клiєнтом – бо просто нема вiльних кiмнат – ред.).

«Лєфортово»

До того ж, навмисне не виводять людей до адвокатiв, щоб вони хвилювалися, нервували.

     Всi слiдчi iзолятори Росiї переповненi на 50-60%, це повязано з судовою системою РФ – садять усiх без винятку, не застосовуючи iнших заходiв обмеження свободи, як-от пiд заставу чи домашнiй арешт.

     Дуже рiдко надають медичну допомогу тим, хто її потребують. Зате частi випадки, коли люди помирають, так i не дочекавшись лiкаря.

      Все влаштовано так, щоб зробити перебування в неволi максимально нестерпним, зламати людину».

       Андрєй Бабушкiн, член Ради з Прав Людини при президентовi РФ: «Таке можливе тiльки в Росiї – на 170-190 арештантiв «Лєфортова» 200 чоловiк штату СIЗО, з них бiльше 100 – це управлiнський апарат. Кабiнети начальства – площею по 30-40 кв.м, там можна в футбол грати.

        Бюджет на одного арештанта – приблизно 300000 рублiв, але найбiльша частка цiєї суми – зарплата працiвникiв, далi йде комуналка, система охоронної сигналiзацiї тощо. Лише наприкiнцi списку – кошти, якi витрачають безпосередньо на в’язнiв».

 

     Катування

     Про те, що приниження та садизм по вiдношенню до ув’язнениих – не винятки, а повсякденнiсть росiйської пенiтецiарної системи, знають i мiжнароднi органiзацiї, i в самiй РФ. Тамтешнi правозахисники стверджують: це вiдбувається також i тому, що левова частка працiвникiв – «спадковi» тюремники, їхнi батьки й дiди теж працювали охоронцями в тюрмах i табораx. Чимало – вихiдцi з родин, де панувало домашнє насильство.

     Ось що каже з приводу росiйська адвокат Iрiна Бiрюкова: «Зараз тортури стали набагато жорстокiшими, нiж були, наприклад, рокiв 5-7 тому. Сиплять хлоркою в очi, гвалтують палицями, катують втопленням. Дуже рiзнi збоченi способи».

      Найпоширенiшi, до яких вдаються в  «Лєфортово», «Бутирцi» та «Матроской тiшинє», де утримували – й продовжують – українських громадян:

     «Олiвцi». Мiж пальцями вставляють олiвцi або кульковi ручки. Вiдтак стискають пальцi в суставах, завдаючи нестерпного болю. Такi катування можуть не залишати слiдiв, якщо кати не «перестараються».

     «Профiлактика» – ше одне болiсне катування, яке майже не залишає слiдiв. Людину розтягують на лiжку або столi, фiксуючи руки й ноги наручниками або шкiряними пасками. Потiм бють кийками по п’ятах i сухожиллях. Пiсля такого неможливо ходити протягом кiлькох тижнiв або й мiсяцiв.

    «Розтяжка» – катованого змушують щонайширше розсунути ноги, б’ючи по внутрiшнiх сторонах стегон. Руки жертви пiднiмають, притискаючи тiм’я до стiни. Так змушують стояти протягом багатьох годин. Коли людина падає, знесилившись, все починають знову.  

    «Палестинське пiдвiшування» – арештованому заводять руки за спину, наручники протягують мiж гратами. Ноги при цьому не торкаються пiдлоги. Так залишають на кiлька дiб, завдаючи страшного болю зап’ястям та спинi. Крiм того, викручуються лiктьовi сустави, пошкоджується хребет.

      «Розп’яття». Руки й ноги в’язня розтягують максимально широко, кожну кiнцiвку привязують до грат. Залишають на кiлька годин або й дiб. Бiль в суставах вiдтак може продовжуватися тижнями. «Розп’яття» нерiдко супроводжуються побоями й згвалтуваннями.

     «Супермаркет» – надягають на голову полiетиленовий пакет, який перед тим збризкують сльозогiнним газом. Душать шию вiрьовкою або паском. Знiмають, коли людина починає задихатися, повторюють.

Нарештi вдома…

     «На колiна» – зв’язавши жертвi руки, тягнуть її колiнами по асфальту.

     «Втоплення» – зв’язанiй та знерухомленiй людинi накривають обличчя ганчiркою, частину якої заштовхують до рота. Вiдтак поливають обличчя водою зi шланга – так, щоб бiльша її частина потрапляла до рота. Ганчiрка на обличчi створює в жертви iлюзiю, нiби вона тоне.

     «Громадянська оборона» – зв’язаному одягають протигаз, перегинаючи його шланг – щоб людина не могла дихати. Щоб збiльшити страждання, до протигазу перед тим вливають нашатирний спирт або збризкують його сльозогiнним газом.

     Позбавлення сну – катiвська «традицiя» ще з часiв НКВД, тепер – також i засобами вмикання динамiка з гучною музикою просто над головою арештанта протягом доби або й довше. Замiсть музики може бути запис дитячого плачу або крикiв болю. Такi тортури спричиняють фiзичний бiль, кровотечу з вух, втрату слуху.

     Роздягання догола, сексуальне насильство, погрози згвалтуванням – i що його виконавцем стане iнший в’язень, заражений ВIЛ-iнфекцiєю.

      Утримання без води та їжi, також в цiлком темному примiщеннi протягом кiлькох дiб – з метою зламати жертву психологiчно.

       Перелiчене – далеко не повний список злочинiв, якими вибивають потрiбнi свiдчення в росiйських в’язницях.

     A ось що розповiдав ще пiд час судових засiдань в Москвi недавно звiльнений Олег Сєнцов: «Мене почали бити руками, ногами, спецзасобами. Коли я стояв, лежав  чи сидiв. Важко всидiти на стiльцi, коли тебе б’ють кийком. Мене душили пакетом. Ранiше бачив це в кiно й не розумiв, як люди ламаються. Це дуже страшна штука. Я пройшов крiзь це чотири рази. Ще погрожували згвалтувати кийком у збоченiй формi. Тортури продовжувалися годин три-чотири».

ru.euronews, medium.com/@svobody.pl

Фото: 24tv.ua, golosameriki.ru, ruadvocate.ru, Gleb Garanich, Reuters