Бiда з Байденами – у В.Зеленського

Вiзит нашого президента до CША на тлi скандалу навряд чи буде настiльки продуктивним, як хотiлося б. Бо Україна несподiвано для себе опинилася в епiцентрi «битви титанiв» за посаду головного на Капiтолiйському пагорбi. 

    «Зрада» у спадок

     Поки Володимир Зеленський виконує програму свого офiцiйного вiзиту, в американських ЗМI не висловлюють з цього приводу особливого оптимiзму. Тим бiльше, що демократи в  Конгресi  оголосили про запуск процедури iмпiчменту президенту Трампу  – у зв’язку з його попереднiми розмовами з В.Зеленським. Швидше за все, дивiденди України вiд його поїздки будуть незначними. I

справа тут зовсiм не в роботi нашого МЗС чи дипломатичних здiбностях самого президента, а суто в з’ясуваннях стосункiв мiж Д.Трампом та Дж.Байденом. Заручницею яких стала наша країна.

       Спочатку було слово – Д.Трампа до В.Зеленського в телефоннiй розмовi. Мовляв, натисни на своїх правоохоронцiв, щоб накопали компромат на «український слiд» Джо Байдена – головного конкурента американського гаранта на майбутнiх президентських виборах, кандидата «номер раз» вiд демократiв. «Чорнуха» на суперника – в зв’язку з роботою Хантера Байдена, молодшого сина Джо, в радi директорiв газодобувної української компанiї «Бурiсма Холдинг» – достатньо сумнозвiсної.

       В американськiй пресi ще ранiше вiдверто говорили, що Зеленський Трампу дещо пообiцяв стосовно Байденiв. Йдеться зовсiм не про оприлюднену стенограму розмови Дональда з Володимиром в липнi, бо контакти мiж обома були пiсля того ще не раз. Xоч i не телефоннi: месиджi передавали один одному через посередникiв. Зокрема, The New Yorker стверджує, що

Юрiй Єрмак, юрист та представник Зеленського, недавно зустрiчався в Мадридi з Рудольфом Джулiанi, адвокатом Трампа. Той отримав вiд Єрмака запевнення, що розслiдування про роль Хантера в «Бурiсмi» в Українi поновлять i доведуть до кiнця.

      Сaм Єрмак зараз каже, що з Джулiанi говорили про «всi розслiдування загалом, а не про якесь конкретне». Рудольф же наполягає на такому трактуваннi мадридського рандеву: нiхто не вимагав «принесiть нам Байдена в зубах», просто зробiть нормальне слiдство, якого досi не було. Бiльшого нам не треба.

      Якби там не було, але розмови в США про ймовiрне призупинення нам вiйськової допомоги, 250 млн. доларiв, вщухли так само раптово, як виникли: все ок, допомога продовжується. Але «осад залишився».

      Бо негарна iсторiя з двома «Б» – «Бурiсмою» та Байденом – передалася ЗЕ-командi «у спадщину» вiд влади попередньої, ще вiдтодi, як на Банковiй хазяйнував навiть не Порошенко, а Янукович.  Пiдкилимнi iгри Києва з теж уже колишньою адмiнiстрацiєю президента Б.Обами розтяглися на роки i дiсталися «в подарунок» «зеленiй владi»  у найбiльш невчасний момент – коли допомога США Українi життєво необхiдна. Але про все за порядком.

Хто такий Байден-джунiор?

     Як не сумно, але швидше лузер по життю. Схоже на народну казку: мав тато трьох синiв, cтарший – розумний i перспективний полiтик, Бю, а середнiй Хантер – не те, щоб з iнтелектом Iвана-дурника, але сивину у волосся батькам постачав. Зловживаннями алкоголем та наркотиками (кокаїн), скандальним розлученням з першою дружиною i звинуваченнями такої собi Ланден Алексiс Робертс з Арканзасу, що Хантер є батьком її позашлюбної дитини.

      Вiдтак все розвивалося зовсiм неказково, а дуже трагiчно – в Бю дiагностували злоякiсну пухлину мозку, вiд якої вiн помер у вiцi 46 рокiв.

      Тим часом, Хантер роль «надiї сiм’ї» виправдав своєрiдно: закрутив роман з вдовою покiйного брата (вже неактуальний, див. фото вгорi).

     Карєра Хантера почалася з конфлiкту iнтересiв i ним же, як наразi, закiнчилася – в нашiй «Бурiсмi».

      В 1997-му Байден-молодший був виконавчим вiце-президентом банку MNBA, про який вiдомо, що це – один з найбiльших донорiв виборчої кампанiї Байдена-старшого. Республiканцi вголос говорили про те, що Джо прилаштував сина на хлiбне мiсце. Потiм була посада в лобiстськiй фiрмi, що працювала на Б.Обаму, тодi ще кандидата на виборах. Хантер пiшов з фiрми сам, за його словами – «щоб не створювати проблем батьковi», за Обами – вiце-президента.

       Але все одно створив – коли став спiв-засновником приватної консалтингової фiрми Seneca Global Advisors. Фiрма вела бiзнес, переважно, з Росiєю та Китаєм, вiд яких американський iстеблiшмент намагається дистанцiюватись. A Хантер якось навiть органiзував неформальну зустрiч свого китайського партнера з батьком – ще й несподiвано для останнього. Фото зустрiчi потрапили в пресу й викликали обурення в США.

      Iншими словами, хлопець монетизував гучне iм’я Байдена-старшого. З цiєї ж опери – крiсло в радi директорiв «Бурicми». Бiльш, нiж дивне, зважаючи на нульовий досвiд Хантера в газодобувнiй галузi. Але як «весiльний генерал» i «замануха» для захiдних партнерiв пacувало – «дивiться, у нас син самого Байдена працює!».

      На початку цього року Хантер «Бурiсму» залишив – знову ж таки, щоб не завдавати клопотiв татовi. Батько й син зараз в один голос запевняють – жодного кримiналу в працi Хантера на українську фiрму не було.

     Що схоже на правду – навряд чи в «Бурiсмi», знаючи про репутацiю Хантера, його допускали б до якихось фiнансових оборудок. Господарям радше йшлося про гарну «вивiску», яку забезпечувало його прiзвище. А така вивiска компанiї була потрiбною.

Буремна «Бурiсма»

    Шлейф корупцiйного скандалу тягнеться за холдингом ще з часiв Януковича. За нього керiвник «Бурiсми» Микола Злочевський був мiнiстром екологiї. В квiтнi 2014-го, коли в компанiї почав працювати Байден-джунiор, в Лондонi заморозили її банкiвськi рахунки, 23 млн. доларiв, що належали Злочевському. Британськi правоохоронцi пiдозрювали «Бурiсму» у вiдмиваннi грошей. Українська Генпрокуратура надати документацiю про фiрму вiдмовилася, англiйцi скаржилися партнерам у США. Тогочасний американський посол в Українi, Джефрi Пайятт, висловив нашiй владi своє «фе» з приводу. Щоправда, iменi Хантера при цьому не згадував.

     Icторiя наче б то коштувала посади Генпрокуроpу Вiктору Шокiну – як вiн каже, щоб не дати йому провести розслiдування по «Бурiсмi». Також вiдомо, що на звiльненнi Шокiна перед П.Порошенком наполягав Байден-старший, бо Генпрокурор недостатньо боровся з корупцiєю. Умова, висунута тодi адмiнiстрацiєю Обами, була категоричною: не скинете Шокiна, не дамо вашiй державi мiльярда доларiв позики.

     Як каже iнсайдер з оточення Обами,

Байден телефонував Порошенку щотижня. Цiлком ймовiрно, що в розмовах порушував i питання свого сина в «Бурiсмi». Хоч з таким же успiхом можливе й протилежне – йому про Хантера взагалi не йшлося.

     На користь цiєї версiї також i те, що Шокiн справою «Бурiсми» перед своїм звiльненням  не займався, а його балачки про «помсту Байдена» – всього лише балачки.   

     За наступника Шокiна, Ю.Луцeнка, нi «Бурiсму», нi Хантера правоохоронцi не турбували.

     Як буде вирiшувати з компанiєю – та, можливо, з молодшим Байденом – новий Генпрокурор Руслан Рябошапка?

      Хто є господарем холдингу зараз – теж достеменно невiдомо. Називають iмена одразу двох олiгархiв – В.Пiнчука та I.Коломойського, обидва не так давно вели перемовини про придбання «Бурiсми».

       Тим часом, В.Зеленському у Вашингтонi не позаздриш. Потрiбно обирати мiж президентом США сьогоднiшнiм та майбутнiм, яким цiлком може стати Джо Байден. Найгiрше, що цей вибiр – нi синиця в руках, нi журавель в небi.

Людмила Пустельник

Фото: pagesix, Ukrainian wall