Париж не мусить бути «через «ж»

Досягти апокалiпсису 9 грудня не вдасться – як  i принципових домовленостей.

Чи справдi маємо шанси на день нацioнaльної ганьби 9 грудня 2019-го – дати французької зустрiчi з Путiним  В.Зеленського? Бо чим ближче «день Х», тим бiльше Фейсбук-розмов, що Париж стане для нас повним «через «ж». Або 150 вiдтiнкiв чорного про «здачу iнтересiв України» вiд медiйних ресурсiв президента колишнього, П.Порошенка.

Та спочатку про те, що вже зробила Україна для того, щоб уможливити цю зустрiч. Ось що написала на своїй Фейсбук-сторiнцi Дарка Олiфер, прес-секретар Л.Кучми, нашого представника в тристороннiй групi: «Україна виконала домовленості лідерів країн Нормандської четвірки, яких було досягнуто у жовтні 2016 року.

Зокрема, йдеться про розведення сил та засобів на ділянках в районі н.п. Золоте, Петрівське, Станиця Луганська; зведення мосту біля КПВВ у Станиці Луганській; вирішення питання водопостачання в Луганській області.

Натомість з боку ОРДЛО нема допуску представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста до утримуваних осіб; не надано безперешкодного доступу СММ ОБСЄ до всієї території Донбасу, яка не підконтрольна Україні, включно із ділянкою українсько-російського кордону; не створено умов для роботи КПВВ Золоте.

Особливо гострою залишається проблема звільнення утримуваних осіб (видiлено Global Village – ред.).

Таким чином напередодні зустрічі лідерів країн Нормандської четвірки, запланованої на 9 грудня, українська сторона виконала взяті на себе зобов’язання, виконання яких перебувало на особистому контролі Президента України Володимира Зеленського».

Як «виконала» свої зобов’язання Москва, теж вiдомо. Отже, таки правда, що Зеленський їде на гiльйотину нашої державностi?

Неправда. Хоч би й тому, що президент, позбувшись восени 20% свого рейтингу, не зацiкавлений зробити П.Порошенку ще один «подарунок» – поступками агресору. Сумнiвно, що Зеленський не розумiє: якщо погодиться на путiнський «пакет», додому може не повертатися. Адже щойно з Парижа стане вiдомо про «капiтуляцiю», свiжий клич «на майдан» не забариться. He вiриться, що на Банковiй геть не здогадуються про такий сценарiй.

Але «епохальностi» вiд паризької зустрiчi сподiватися не варто. Вона – лише перша вiч-на-вiч обох президентiв, та далебi не остання. Про це спокiйно говорять i в українському МЗС, i в Москвi. Що Париж-2019 не буде «Мiнськом-3», днями також наголосив наш шеф зовнiшньополiтичного вiдомства В.Пристайко.

Тож обмiнявшись претензiями 9-го, сторони навряд чи досягнуть компромiсу бодай по якiйсь частинi з них. Бо зараз йдеться не стiльки про вирiшення проблем, як про «зондування грунту»: що з приводу газового питання, Донбасу, а також ймовiрного приєднання України до НАТО думають Володимир та Владiмiр. Думають, але наразi не кажуть вголос, щоб не розкривати карт. За таких умов розраховувати на  домовленостi, принаймнi, завчасно.

Як i на якiсь тектонiчнi зсуви у «нормандському форматi». В.Зеленський неодноразово озвучував нашу позицiю: вибори в ОРДЛО – тiльки згiдно з українським законодавством, нас не влаштовує послiдовнiсть «за Штайнмаєром» – спершу вибори, а вже потiм Українi повертають контроль над кордоном.

Тим часом, як росiйський МИД напередоднi вкотре повторив: хочемо, «аби Київ виконав мiнськi угоди» – про якi давно знають, що були нам нав’язанi.

Iншими словами, спiльний грунт вiдсутнiй.

То що ж буде в Парижi? Росiя ще раз продемонструє свою сумнозвiсну «дипломатiю» з позицiї сили. Путiн буде переконувати Зеленського, що тому треба домовлятися з ватажками «Л/ДНР» та продовжувати «особливий статус Донбасу». Наполягатиме на «газовому питаннi» – щоб наша країна знову  купувала «газпромiвське» пальне.

Що може зробити Зеленський? Вкотре нагадати свiтовому спiвтовариству ще й про загарбаний росiянами Крим i що вони не виконують власних обiцянок стосовно Донбасу. (Розведення вiйськ, фактично, здiйснено лише українською стороною i лише нами ж – припинення вогню). Спробувати вирiшити питання про наших полонених в росiйських в’язницях.

Натомiсть не торкатися питань амнiстiй бойовикам чи якихось з ними перемовин. Ризики тут очевиднi – з площини геополiтичного конфлiкту Донбас переходить у внутрiшньо українську i тепер вже закономiрно перестає цiкавити Захiд. Котрий, своєю чергою вiдмовляється навiть вiд умовного тиску на Москву.

Нарештi, категорично – не обговорювати путiнський варiант купiвлi газу, мега-чинника у росiйськiй вiйнi. Tим бiльше, що тема газу не заявлена в паризькому порядку денному.

Чи зумiє Зеленський не пiддатися на кремлiвський тиск? 9 грудня стане найсерйознiшим, як наразi, iспитом в його президентськiй кар’єрi. Союзникiв у Парижi в нього не буде. Вiд українсько-росiйської проблеми вже абстрагувалися США – заявою Д.Трампа в дусi, «що ви там про свiй клопiт домовтеся».

Не доводиться розраховувати й на французького зверхника Е.Макрона. Tому, мабуть, i досi сняться «жовтi жилети» на вулицях Парижа, що розмовляють з рязанським акцентом. Але щойно Макрон виконав серiю глибоких прогинiв перед Путiним влiтку, «жилети» про себе бiльше не нагадували.

Щоправда, є примарна надiя на «материнську» пiдтримку нiмецького канцлера А.Меркель, якiй дуже iмпонує роль такої собi «старшої вчительки» серед хлопцiв-президентiв. I якiй навряд чи потрiбна ганебна iсторiя «вмивання рук» перед нахабним агресором зi Сходу пiд завiсу власної полiтичної бiографiї.

А ще хоч трохи на нашу користь може зiграти свiтовий спорт. Чи то пак, Всесвiтня Антидопiнгова Агенцiя, що саме 9-го i теж у Парижi збирає свiй виконком. Щоб рекомендувати заборону  участi РФ у мiжнародних змаганнях протягом наступних 4-х рокiв. Будь-яких, в тому числi й Олiмпiйських та Параолiмпiйських iграх та чемпiонатах – у зв’язку з минулими допiнговими скандалами.

Доживемо до понедiлка.

Ештон Бест-Коровайний, Global Village

Карикатура: Elkin

Фото: uastena.info

Напишіть відгук