Українська хусткa: прикмети та ворожiння

7 грудня – її День.

Це не лише красиво, в трендi, але й мiстично: з головним жiночим аксесуаром пов’язано чимало ворожiнь на долю тa вирiшення клопотiв.

Традицiйно в Українi хустка вважалася не лише ошатним головним убором, але й потужним оберегом – бо захищала енергетичну силу жiнки, її волосся. Попередницею хустки була намiтка – або перемiтка на Гуцульщинi – оздоблений вирiб з полотна, майстерно пов’язаний на головi. Mав сакральне значення – вважався мостом мiж свiтами живих та померлих, був символом зв’язку поколiнь. Таким же значенням згодом надiлили хустку, запозичивши традицiю її носiння вiд схiдних народiв.

Особливо цiнувалися хустки, якi передавалися вiд бабусь та матерiв – вважалося, що вони допомагали змiцненню родини. Такi в жодному разi не можна було дарувати чужим або малознайомим людям – бо тодi вiддавали й власнi щастя та добробут.

Хустка в подарунок дiвчинi вiд хлопця означала серйознiсть його намiрiв. Пiд час успiшного сватання нею пов’язували руку нареченого.

Поганою прикметою в момент вiнчання вважалося, коли молода впустить хустку на долiвку –  це вiщувало недовговiчнiсть шлюбу.

Вже одружений чоловiк просто повинен був хоч час вiд часу обдаровувати дружину цiєю прикрасою. Недарма в творах українських класикiв згадується популярний жiночий каприз – «нового очiпка хочу!». Головна складова якого – хустка.

Козаки, вирушаючи в похiд, отримували вiд коханих обереги-хустки. Якщо ж в походi судилося накласти головою, то ними накривали обличчя небiжчикiв – «щоб орел очей не клював». 

Вдовi, що не бажала доживати вiку в самотi, радили спалити хустку на сороковини по смертi чоловiка чи в поминальну суботу.

Багатодiтнi матерi могли позичити на три днi й три ночi свiй головний убiр жiнкам, що не могли завагiтнiти. Хустками, надто червоними чи жовтогарячими – кольорiв життя – вкривали хворих дiтей, примовляючи, «щоб з-пiд цього покрову здоров’я не вийшло, а пiд нього смерть зайти не змогла».

До речi, на заходi України колись найбiльше цiнувалися саме червонi, оранжевi та бордовi хустки, вони ж коштували дорожче, нiж зеленi чи блакитнi. А про статус та заможнiсть жiнок в усiх регiонах говорили їхнi хустки – багатшi могли похвалитися й 50-ма, зате одна чи двi такi речi в гардеробi свiдчили про бiднiсть його господинi. На свята зазвичай одягали бiльше, нiж одну хустку, були й способи пов’язати на голову одразу двi.

Замовлянь, пов’язаних з хустками, в усi часи було чимало, тож i сьогоднi кожна власниця хустки може перевiрити їхню силу.

Наприклад, коли треба, щоб чоловiк отримав добру роботу чи пiдвищення зарплати, в хустку до заходу сонця загортають цукерки i примовляють над ними: «Хто це з’їсть, матиме добру долю i прибуткову працю, хай так буде». Солодощi потiм треба скуштувати самому i пригостити ними cпiвпрацiвникiв.

Щоб були грошi: отримавши зарплатню, загорнути її в хустку i попросити, щоб добробут збiльшився. Форма замовляння – довiльна, на що Вашого креативу вистачить, а згорток треба залишити на нiч.

У весняне рiвнодення задля добробуту сiм’ї можна спробувати ось що: загорнути в хустку цукерки, покласти пакунок посеред столу, на якому нiчого бiльше не повинно бути, i сказати: «Мiй дiм – завжди повна чаша, iстинно так». За бажанням, можна замовляння розширити – темами здоров’я, кохання, подружньої вiрностi, успiху всiм, хто живе в домi. Згорток залишаєте на нiч, а вдень пригощаєте цукерками всiх – i родичiв, i просто гостей.

Принципово для всiх замовлянь – хустку для них використують лише тiєї жiнки, що буде здiйснювати ворожiння. Не обов’язково, щоб носила тiльки на головi: на плечах та на шиї теж рахується. А пiд час здiйснення обряду  треба мати непокрите розпущене волосся.

Перед важливою спiвбесiдою – зав’яжiть вузлик на хустцi i тримайте бiля себе. Щонайменше – збережете власну енергiю, а що найбiльше – отримаєте, чого прагнете.

Бажаючим стати мамами радять пов’язатися хусткою навколо стегон i походити так бодай кiлька годин. Ще краще – потанцювати для власного задоволення будь-якi танцi, де використовують хустки – українськi, схiднi чи iспанськi. Для закрiплення ефекту в лiжко на нiч можна постелити собi такy хустку.

Вважається, що нею ж можна вилiкувати дитину: для цього фото малюка прикласти собi до живота кольоровою стороною, прив’язати його хусткою i промовити: «Я тебе народила, я тебе й вилiкую».

Загорнувши  фото в хустку на кiлька днiв i побажавши  захисту «своїми словами», можна вирiшити  клопоти дитини в школi.

А ось яку ворожбу пропонують, коли треба прийняти важливе рiшення:

Берете хустку, яку одягали, а також наступнi предмети: два горiхи – один в шкаралущi, а другий – очищений; два ключi – один вiд ваших вхiдних дверей, iнший – вiд замка, який втрачено; двi монети – одну дрiбну, iншу – вартiстю бодай кiлька гривень (iноземнi теж можна); двi цукерки – але вiд однiєї з них залишаємо тiльки обгортку, i треба зробити це так, щоб обгортка все одно зберiгала форму цукерки. Всi цi речi розкладаємо на розстеленiй на столi хустцi по колу – але щоб монета була навпроти монети, ключ – навпроти ключа i т.д. Накриваємо нашу колекцiю краями хустки, щоб утворився «конверт». Вiдтак повертаємо його чотири рази за годинниковою стрiлкою i стiльки ж – проти неї. А потiм, заплющивши очi, розкриваємо хустку i беремо те, що першим намацали.

Якщо це цукерка – все чудово. Вас чекають успiх та вирiшення клопотiв, «дольче вiта» – на те й ласощi. Та коли «впiймали» лише цукеркову обгортку, будьте пильними: замiсть обiцяного Вам можуть пiдсунути порожню «обманку».

Монети: коли витягли дрiбну, майбутня справа, щоб вирiшитися, вимагатиме значних витрат. Зате, коли бiльшу – та ж справа принесе прибуток.

Горiх зi шкаралущею – ви досягнете успiху, але задля нього потрiбно буде багато попрацювати. Ядро горiха без шкаралущi: хтось уже вирiшив всi проблеми за Вас, тож Вам залишилося тiльки скористатися результатом.

Ключ вiд вхiдних дверей: якi б не були перешкоди на шляху до мети, Ви їх подолаєте i досягнете бажаного. Ключ без замка – не поспiшайте з остаточним рiшенням, бо Вам бракує iнформацiї, знань чи досвiду в справi, яку намагаєтеся розпочати чи завершити.

Нарештi, про ворожiння для незамiжнiх на зимовi свята: на Андрiя, 13 грудня, дiвчатам радили iз заплющеними очима прив’язати кiнець хустки до кiлочка на парканi. Яким буде кiлок (дрiбний, бiльший, старий чи новий) – такoгo ж нареченoгo сподiватися.

Цього ж вечора ховали в чобiт: цибулину, чарку, ганчiрку, перстень, цукерку, монету та хустку. Потiм дiвчата по черзi витягали свої «сувенiри». Першим трьом нiхто не радiв, бо означали вiдповiдно – сльози, чоловiка-пияка чи бiдного. Перстень, зрозумiло – до одруження, цукерка – до cолодкого життя, монета – багатого чоловiка, а хустка – справжнього красеня.

Насамкiнець, в свята нашої хустки є небесна покровителька – 7-го  грудня також вiдзначають день святої великомученицi Катерини, заступницi жiнок та дiвчат.

oriyana, magraevskaya, Svetlana Veda, rivne1tv

Горпина Мак-Грегор, Global Village

Фото: prom.ua, artpize, Ukrainian Dance World, izi.ua

Напишіть відгук