Париж, «Нормандiя», Зеленський, Україна - про iсторичну зустрiч (оновлено)

Головнi пiдсумки: вибори в ОРДЛО, а потiм контроль над кордоном – нi, газовий контракт – нi, обмiн полоненими «всiх на всiх» – так.

24.15 за Києвом:

Зустрiч «нормандської четвiрки» офiцiйно завершено. Як це було – див. нижче.

Загальні узгоджені висновки Паризького саміту в Нормандському форматі 9 грудня 2019 року

10 грудня 2019 року – 00:50

Мінські домовленості (Мінський протокол від 5 вересня 2014 року, Мінський меморандум від 19 вересня 2014 року та Мінський комплекс заходів від 12 лютого 2015 року) продовжують слугувати основою роботи Нормандського формату, держави – члени якого віддані їхній повній імплементації.

Вони наголошують на загальному прагненні до сталої й всеохопної архітектури довіри та безпеки у Європі, заснованій на принципах ОБСЄ, для якої врегулювання конфлікту в Україні є одним із низки важливих кроків.

На цій основі вони вирішили таке:

1. Невідкладні заходи зі стабілізації ситуації в зоні конфлікту:

Сторони віддані повній та всеохопній імплементації режиму припинення вогню, підкріпленого реалізацією всіх необхідних заходів з підтримки режиму припинення вогню до кінця 2019 року.

Вони підтримають розробку та імплементацію оновленого плану з розмінування на основі рішення Тристоронньої контактної групи про протимінну діяльність від 3 березня 2016 року.

Вони підтримають домовленість у рамках Тристоронньої контактної групи щодо трьох додаткових ділянок розведення з метою розведення сил і засобів до кінця березня 2020 року.

Вони заохочують Тристоронню контактну групу сприяти звільненню та обміну утримуваних осіб, пов’язаних з конфліктом, до кінця року на основі принципу «всіх на всіх», починаючи з «усіх встановлених на всіх встановлених», при розумінні, що міжнародним організаціям, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), буде надано повний і безумовний допуск до всіх утримуваних осіб.

Вони підтримають досягнення протягом 30 днів домовленості в рамках Тристоронньої контактної групи про нові пункти пропуску через лінію розмежування, виходячи передусім з гуманітарних критеріїв.

Вони нагадують, що Спеціальна моніторингова місія (СММ) Організації безпеки і співробітництва в Європі має бути спроможною використовувати  усі можливості мандату (від 21 березня 2014 року) і мати безпечний і надійний доступ на всій території України з метою повного виконання свого мандату.

2. Заходи з імплементації політичних положень Мінських угод:

Сторони висловлюють зацікавленість у досягненні домовленостей у рамках Нормандського формату (Н4) і Тристоронньої контактної групи щодо всіх правових аспектів Закону про особливий порядок місцевого самоврядування (про особливий статус) окремих районів Донецької та Луганської областей – як вказано у Комплексі заходів з виконання Мінських домовленостей від 2015 року – з метою забезпечення його функціонування на постійній основі.

Увага! (Global Village – ред.) 12 грудня цей же пункт був змiнений на сайтi офiсу Президента на такий:

Сторони висловлюють зацікавленість у досягненні домовленостей у рамках Нормандського формату (Н4) і Тристоронньої контактної групи щодо всіх правових аспектів особливого порядку місцевого самоврядування (особливого статусу) окремих районів Донецької та Луганської областей – як вказано в Комплексі заходів з виконання Мінських домовленостей від 2015 року – з метою забезпечення його функціонування на постійній основі.

Вони вважають за необхідне інкорпорувати «формулу Штайнмаєра» в українське законодавство згідно з версією, узгодженою Н4 та Тристоронньою контактною групою.

3. Подальші кроки:

Вони просять своїх міністрів закордонних справ та політичних радників забезпечити виконання досягнутих домовленостей, і вони погодилися провести ще одну зустріч у цьому форматі впродовж чотирьох місяців стосовно політичних та безпекових умов, серед іншого – для організації місцевих виборів.

23.40:

Результат зустрiчi «нормандської четвiрки»: добре, що вона вiдбулася, i Україна не погодилася на жодну з принизливих для себе умов Путiна. Зате нагадала про себе свiтовi, як про повноцiнного гравця. Також, що Крим та Донбас – це територiя України.

Контракт про транзит газу ми не пiдписали, хоч питання, за словами В.Зеленського, «розблоковано», i перемовини по ньому будуть продовжуватися.

Ключових домовленостей, по сутi, нема, про це ж ранiше попереджали експерти. Крiм однiєї – про подальший обмiн полоненими, нова група наших бранцiв Кремля мала би повернутися додому вже до кiнця цього року. 

23.17:

Україна вiдмовилася пiдписувати пропонований РФ газовий контракт. Київ наполягає на європейськiй схемi закупiвлi пального. (Не купувати в «Газпрому»).

22.50:

Вiдбувається офiцiйна вечеря за участю Зеленського, Макрона, Меркель та Путiна, пiд час якої продовжуються переговори з питань Донбасу.

22.15:

Наша сторона не погодилася на подальше вiдведення вiйськ на Донбасi, на чому наполягала Москва. Також Зеленський вiдмовився спочатку проводити вибори в «Л/ДНР», а вже потiм щоб нам повернули контроль над кордоном («формула Штайнмаєра»). Домовленостi не досягнуто, «капiтуляцiї» – таки «нi».

22.10:

Завершилося двостороннє спiлкування Зеленського та Путiна. Французька сторона каже, що продовжувалося майже 15 хвилин. Ще мають оприлюднити, про що домовилися. Путiн похвалився, що «поговорили по-дiловому». Далi продовжиться засiданням чотирьох: Зеленський,  Макрон, Путiн, Меркель. 

20.50:

З Парижа: московська сторона хотiла, щоб спершу оприлюднили спiльне комюнiке «четвiрки», а вже потiм Путiн зустрiвся з Зеленським. Київ домiгся iншого графiка: спершу зустрiч  в «чотири ока» мiж нашим президентом та РФ, потiм – спiльна прес-конференцiя. Переговори продовжуватимуться до ночi.                                       

Пресу не пускають в кулуари, нема можливостi спiлкуватися з членами делегацiй, як було в Мiнську, журналiсти тихо матюкають французьку органiзацiю… Прес-центр – тiсний, мало комп’ютерiв, суворi умови роботи. Розташований в iншому будинку, не в Елисейському палацi, де ведуться переговори.  Акредитовано 400 журналiстiв. 

З нашими журналiстами постiйно веде чат прес-секретар В.Зеленського Юлiя Мендель. Чимало росiйських журналiстiв, в т.ч. представникiв кремлiвського пулу, дiзнаються таким чином, що вiдбувається, бо в них спiлкування «напряму» нема.                                                              

Макрон привселюдно довго тримав Путiна в обiймах, з Зеленським обiйшовся лише рукостисканням. Зеленський –  зовнi тримається непогано, але що хвилюється – зрозумiло, хоч i багато посмiхається. 

Перемовини почалися пiзнiше, нiж планувалося – Путiн, як завжди, запiзнився, але «всього» на 10 хвилин.

Кiмната перед зустрiччю четвiрки: мова тiла нашого шефа МЗС, Пристайка – схрещенi на грудях руки, «захист». До преси вийшли четверо: Макрона, Путiна та Меркель розсадили так, щоб були троє  навпроти одного Зеленського.

Cпочатку говорили у форматi:  Путiн та Макрон, Зеленський та Меркель. 

Пiсля засiдання чотирьох, попереднє рiшення, про яке повiдомлялося, що узгоджене напередоднi, було змiнено. Якi саме внесено доповнення – наразi невiдомо.

Розпочалися перемовини у форматi Зеленський-Путiн. Коли вони завершаться, Зеленський, Меркель, Макрон та Путiн знову зберуться разом  i продовжать переговори.

Global Village

Фото: obozrevatel, Spanish news platform

Ще за темою: «Париж не мусить бути через «ж» (роздiл «Полiтика»)