Нова мода стала, яка не бувала – у храмі

Про некультурний скандал за участю міністерства культури. 

Скасували запланований, було, на лютий фешн-показ Альони Серебрової (на фото нижче) – раніше дозволений для проведення  в київському костелі св. Миколая (!) міністерством культури України. Лише після втручання посла Польщі Бартоша Ціхоцького дозвіл на імпрезу відкликали. Цьому передувало обурення парафіян храму й просто небайдужих, кого шокував задум.

Як стало можливим вести мову про моду в костелі? Справа в тому, що приміщення храму – одночасно й зал Національного будинку органної та камерної музики України. Крім богослужінь, там постійно відбуваються концерти – у різний час. Костел в римо-католиків Києва колись відібрала радянська влада. Нова, українська, будівлю наче б то повернула, та не повністю. А влада сьогоднішня, а саме – міністерство культури, молоді та спорту України –  дала добро на дефіле перед вівтарем.

Приготування до шоу велися повним ходом упродовж кількох місяців, але тільки днями міністр Володимир Бородянський раптом відмінив своє попереднє рішення: «будь-які заходи в… будівлі костьолу Святого Миколи… враховують позицію настоятеля. Усно настоятель (Андрій Рак – ред.) вже надав негативну відповідь». (Орфографію й правопис допису міністра на його Фейсбук-сторінці збережено).

На цій же сторінці не бракувало й дописів користувачів, які показ мод в храмі схвалювали. Як-от:

Катерина Павлюк Показ мод в костеле с учетом исторического развития моды в католической среде – даже очень познавательно!!!, восхищает нестандартный подход и живость ума организаторов. Жаль, что работники Министерство культуры не оценили познавательную и историческую ценность данной мысли…Данный показ мог бы не только сблизить два народа, но и показать общие тенденции в культурном развитии Польщи и Украины…. Но мы привыкли противопоставлять, а не сближать….в этом причина отказа….ведь проще…отказать, чем вникать и понять в чужую идею. Паплюжимо всі ідеї підряд…

Andrew Andrushenko А что, показ мод – это аморально или противозаконно? Интересно, у религиозной организации эксклюзивный контракт с владельцем здания? Если нет, то почему они разрешают или запрещают проведение каких либо мероприятий в помещении, которое принадлежит всем гражданам Украины и которые собственно и содержат его за свои налоги? Религиозная организация платит арендную плату за использование помещения (налоги, насколько я помню, они уж точно не платят)?

Кому ще, крім п.Бородянського, «дякувати» за черговий скандал? Ідея належить дизайнерці Альоні Серебровій. Минулого року вона написала листа до директорки Національного будинку органної та камерної музики Тетяни Сахурської та настоятеля храму:

«Презентація колекції українського дизайнера на території Національного будинку органної та камерної музики в Києві стане символом нового осмислення зв’язку між традиційним та сучасним, і, без сумніву, привабить увагу молоді до цієї культурної та архітектурної пам’ятки України».

Увагу пам’ятка таки привабила – міжнародну. Посол Ціхоцький мав розмову з міністром Бородянським, а в себе на Фейсбуці розмістив допис: «Показ моди в загарбаній більшовиками і досі неповернутій київській святині?» Лише після цього наш Мінкульт шоу в костелі скасував.

Храм – це архітектурна перлина столиці, створений Владиславом Городецьким в 1899 р. Витонченій споруді в готичному стилі не щастить вже котрий десяток років поспіль. Розмови про його повне повернення католицькій громаді ведуться давно. Ще президент Л.Кучма пообіцяв передати вірянам будівлю, було це напередодні візиту в Україну тогочасного Папи Римського, Івана Павла ІІ. Але обіцянки Кучма не дотримав. Відтак питання ніби-то вирішували президенти В. Ющенко, В. Янукович, П.Порошенко. Кожен з них обіцяв повернути костел католикам, але віз і нині  там.

Головний контр-аргумент попередніх очільників – нема куди подіти зал органної музики. За всі роки нового приміщення для цього закладу в столиці так і не знайшлося.

Тим часом, костел давно потребує серйозного ремонту, про аварійний стан багатьох ділянок споруди не раз нагадували й священики храму, й архітектори. Фундамент уражений грибком, від вібрацій лінії метрополітену, що пролягає під церквою, по стінах повзуть тріщини.

А «двовладдя» в костелі вже не вперше створює морально-етичну проблему – на початку 2000-х в його стінах фільмувала свій відео-кліп популярна раніше співачка Каріна Плай. Незважаючи на протести парафіян костелу.

Чому в 2020-му моду збиралися демонструвати в приміщенні, де вихід моделей сприймається, як блюзнірство? Бо фешн-покази в культових спорудах – також і новітній світовий тренд. Це приносить гроші, більші, аніж можна заробити в інших локаціях, що не мають відношення до релігії. Публіка, підігріта скандалом, охочіше купує квитки на шоу. Громадськість, звичайно, протестує, але, тим не менш: покази мод вже проводили у Вестмінстерському абатстві в Лондоні, церкві Сен-Меррі в Парижі та св. Варфоломія в Нью-Йорку.  Найскандальнішою була імпреза від Джулієна Макдональда в церкві Саутворка в Англії у вересні 2019 – в храмі дефілювали дівчата в купальниках.

В Польщі свого часу теж був  показ мод в костелі – св. Августина у Варшаві. Там дійство дозволив настоятель костелу, який згодом твердив, що його ввели в оману. Обіцяли демонструвати лише весільні сукні, а моделі вийшли в прозорому провокаційному вбранні.

Якщо і є позитив від скандалу з показом від Серебрової в костелі, то це те, що Київ таки не приєднався до ганебної сучасної тенденції і не поповнив список столиць, що профанують християнські святині.

Людмила Пустельник

Фото: tsn, bestpeopleclub  

Напишіть відгук