Нобелівський комітет: «Іван Франко був... громадянином Росії» – деталі скандалу (оновлено)

 І як  «нобелівцям» допомогли опанувати географію та історію.

Не минуло й кількох років, і Нобелівський комітет таки виправив власну помилку, достатньо ганебну – коли у своїй базі даних записав країною громадянства Івана Франка… Російську Федерацію. Лише вчора та після  довгої бюрократичної тяганини на сайті комітету з’явилася інша країна прописки українського генія – Австро-Угорщина. Що передувало:

У своєму Фейсбук-дописі працівниця Дому Франка (Львівський національний літературно-меморіальний музей) Марта Волошанська повідомила: «Неймовірна й жахлива помилка закралася (сподіваємося, що ненавмисно) в документи Нобелівського комітету: на його сайті Франко раптом став громадянином…Російської Федерації! На це звернув увагу у своєму пості на ФБ  @Ruslan Muzzle. #ДімФранка та його директор Богдан Тихолоз (Bohdan Tykholoz)   Вони виступають з ініціативою офіційного звернення до Комітету Нобелівської премії виправити прикру помилку в атрибуції громадянства Івана Франка і закликають підтримати це звернення небайдужих громадян та ініціативних ЗМІ».

Ruslan Muzzle: «Друзі, запрошую вас взяти учать у флешмобі «Українці пишуть листа до Нобелівського комітету». Розпочати можна класично: «Ти, шайтане шведський, проклятого чорта брат і товариш, самого люципера секретар. «Який ти, в дідька, комітет?.. »)

Це, звісно, жарт, поясню справжню суть. Як ви, можливо, знаєте, у 1916 році Іван Франко був номінований на здобуття Нобелівської премії з літератури. На жаль, у цьому ж році його не стало, а премія ця посмертно не присуджується. Та інформація про номінування є на офіційному сайті Нобелівського комітету:

http://www.nobelprize.org/nomination/archive/show.php?id=1392

Як встигли помітити найбільш уважні з вас, країною проживання Франка з якогось дива вказано RUSSIAN FEDERATION (RU). Зауваживши це свого часу, я написав до того комітету листа із переконливими поясненнями, що вони, очевидно, щось там наплутали. Потрібно сказати, що на перші мої листи вони чемно відповідали і, прислухавшись до моїх аргументів, додали оце “now UKRAINE (UA)”. Це, звісно, добре і вплинуло на візуалізацію (тепер десь там на карті показує Україну, а не Росію, як раніше), але цього недостатньо, бо ж Росія там взагалі «не при ділах».

Наскільки я розумію, вони там вказують лише сучасні назви країн (що само по собі дивно), отож, враховуючи, що йдеться про 1916 рік, на місці RUSSIAN FEDERATION (RU) мало би бути AUSTRIA (AT) і той запис зрештою мав би виглядати ось так: «Country: AUSTRIA (AT), now UKRAINE (UA)».

Можливо, справа у тому, що вони трохи заплутались із подіями Першої світової війни, адже на її початку Львів справді був окупований військами Російської імперії, але, по-перше, це була власне тимчасова воєнна окупація, а не переділ кордонів, закріплений офіційними угодами, а по-друге, тривала вона, якщо я не помиляюся, з осені 1914 до літа 1915, коли Львів знову був відбитий австрійцями, тож на рік номінації (1916) Львів таки належав Австрії. Ще додаткову плутанину, мабуть, вносить те, що подача на номінацію відбувалася заздалегідь, таки ще у 1915 році, але це, наскільки можна судити із доступних даних, відбулося вже восени, в кінці листопада.

Щодо цього моменту мені відповіли наступне: «In order to change the country at the time of the nomination, we need to discuss with an historian at the Swedish Academy». Сказали, що це може зайняти трохи часу, бо в них там спочатку були якісь канікули, а потім всі були зайняті врученням поточних премій, і наразі нічого не відомо про те, чи вони там взагалі зверталися по консультацію до істориків. Це все було уже доволі давно, з кілька років тому, на сайті так нічого і не змінилося, а декілька моїх наступних листів (я уже навіть географічні карти тогочасні їм слав) вони просто проігнорували.

Що цікаво, стосовно, наприклад, Генрика Сенкевича, який став лауреатом Нобелівської премії з літератури у 1905 році, Польща вказана і як місце його народження, і як місце проживання на час її отримання, хоча у той час такої держави не існувало, а ці території були під владою якраз Російської імперії. Отож, очевидно, ніщо не заважає у випадку з Франком аналогічно вказати лише Україну, навіть без Австрії, не кажучи вже про взагалі недоречну Росію.

Отже, якщо хтось має бажання і натхнення та володіє англійською на рівні, достатньому для ввічливого та аргументованого ділового листування, запрошую долучатися до акції відновлення історичної справедливості. А якщо ви ще й непогано орієнтуєтеся в історії тих часів та біографії Франка – то, як то кажуть, сам бог велів! )

На сайті є форма для контакту:
https://www.nobelprize.org/contact 

Лайк, репост!»

Сьогодні можна сказати, що Інтернет-спільнота почула заклик, а Нобелівський комітет – спільноту. Тим не менш, осад від цієї історії залишився: бо якщо вже вченим мужам з настільки поважного закладу треба вказувати, де саме на карті – Україна, то годі дивуватися ведучому з італійського RAI, Флавіо Інсінні. Той, теж помилково, назвав  у ефірі нашу країну «Малоросією» (див. нижче на сайті  «Тоталітарна спадщина на італійському телебаченні»).  Тож Global Village просить своїх читачів повідомляти нас і не тільки, якщо раптом спіймаєте на подібних помилках діячів міжнародних організацій.  

Facebook

Global Village

Фото: https://arthive.com/ https://www.nationalgeographic.com.au/

Автор картини Ivan Franko / Diptych «Immortal genius»Vladimir Lime

Напишіть відгук