З Вірою: як побільшало України на карті США

Панківка – дуже Теннесійська назва, офіційно. Завдяки ініціативі української мисткині Віри (Олексії- Лексі) Панкевич, яка там живе.

Пані Віра, що колись переїхала за океан з Городенки, що на Івано-Франківщині – відома людина в нашій громаді в США. Кілька років тому cтворила Фейсбук-групу «Ukrainian Diaspora in America», сьогодні – одну з найчисельніших та найбільш динамічних. (Крім неї – також «Фоторепортажі українців про Америку» та «Солодка господиня», де можна поділитися смачними рецептами). 

Хоч Фейсбук – то всього одна із «сторінок», про ще одну творчість Віри Панкевич, художню, можна говорити довго й багато.  

Екзотичні врожаї Панківки

Але мої спроби призначити час для  інтерв’ю матеріалізувалися, переважно, нашим Фейсбук-спілкуванням. Справа тут не лише в хронічно щільних графіках, але й в скромності співрозмовниці, яка не поспішає хвалитися здобутками. Хоч має їх чимало, в тому числі й на ниві доброчинності.

Захоплень у пані Віри чимало, вона охоче ділиться ними з усіма зацікавленими і знаходить час, щоб особистим листом відповісти на десятки, коли не сотні запитів щодня – як краще підготувати саджанці? З чого зробити різдвяного «павука»? Як консервувати фізаліс? Її недарма вважають визнаним експертом, коли йдеться про: секрети випічки  хліба без дріжджів, домашні альтернативи лікам чи косметиці, виготовлення традиційних  оберегів або святкових прикрас для дому – список можна продовжувати – чи вирощування рослин, в т.ч. й екзотичних, в себе на обійсті.

Ікона “Сонценосний”, Віра Панкевич

Власне, останнє – то цілком автентична репліка традиційної української садиби, зразково-показової – з чималими й доглянутими садом і городом. Але з тією різницею, що на американській землі, в штаті Теннесі, там, де Аппалачі достатньо переконливо прикидаються Карпатами. Зате з офіційно українською назвою – Панківка (Pankivka), віднедавна – на карті Google Maps. Так у світі побільшало нашої топоніміки. Ще дві Панківки – в Україні, села в Білокуракинському та Слов’яносербському районах (Луганська область).

Як вдалося примножити українську географію? Розповідає Віра Панкевич: – Спочатку хотіла назвати маєток по-іншому, але приїхала в гості знайома і сказала: тут має бути саме Панківка! Я побачила чоловікову реакцію (Мирона Панкевича – ред.) і зрозуміла, що ім’я для нової цятки на карті знайшлося.

А ще я дуже люблю наш мультфільм «Три Паньки», тож Панківка – «данина» і цій стрічці теж.

Технічний бік справи вирішував син пані Віри, який «на ти» з технологіями. Жодних документів, щоб нанести назву на карту, подавати непотрібно, і цю послугу Google надає безкоштовно.  Так українська Панківка стала населеним пунктом в Теннесі – формально.

Тепер Панківок є три. Про ту, що в Америці, подружжя Панкевичів дбає щодня, утверджуючи аксіому, що для українців праця на своїй землі – справа не лише вдячна, але й мальовнича. Квітники Паньківки милують око та об’єктив фото-камери, а тутешні врожаї (декотрі збирають по двічі на рік) – то не лише «традиційні» овочі-фрукти, але й інжир, цитрусові та ще ціла низка вибагливих культур, до кожної з яких господарі обійстя знайшли підхід.

Бо недарма пані Віра  – артистична натура, свого часу їй навіть пропонували оформити патент на винахід особливого, саме її авторства, стилю малярства. Вона ж просто називає його «іншим». Художницею стала ще в дитинстві, а унікальність робiт в тому, що:  

– Беру дошку і малюю по структурі її ж автентичного малюнка. Тобто, бачу те, що вже створено природою і відтворюю цю картину, щоб її побачив світ.

Так само маю ще один подібний метод нанесення фарб – я заздалегідь не знаю, що вийде, а починаю витворювати деталі, які потім складаються в малюнок, загальну композицію фарб на полотні. Ці роботи є «довгими» стосовно часу. Але є також «одноденки», вони з’являються, коли відпочиваю.

Можна сказати, що саме завдяки малярству пані Віри українська діаспора в США й отримала свою Фейсбук-спільноту. Друзі, захоплені її картинами, просили виставити їх онлайн, і як «побічний ефект» відтак з’явилася і «Ukrainian Diaspora in America».

Нарешті, пані Віра пише ікони, і сказати, що цей живопис «нікого не залишить байдужим», було б надто й невиправдано банальним. Ці твори ще чекають своїх виставкового залу, серйозних критиків та поціновувачів. А поки-що ними можна милуватися в соцмережі. Всім, хто бачив їх бодай раз на Фейсбук-сторінці (https://www.facebook.com/lexiartstudio/), напевне запам’ятають «сонячність» барв та настрою ікон Віри Панкевич. Про них вона розповідає так:  

– За радянських часів мала можливість навчатися технік Рубльовської школи, що при Загорській семінарії та Академії. Вже коли була в Америці, попросила онлайн курс українського іконопису від Католицького Університету (УКУ). Тепер цей курс – вже традиційний, і ним можуть скористатися всі, хто не мають можливості жити в Україні.

Більшість фото- та інших картин художниці створені саме в теннесійській Панківці – яка одночасно і мистецький пленер, і успішне господарство, і маленька Україна посеред Америки. Тож приклад Панківки вартий наслідування в багатьох відношеннях.

Також і в розумінні розширення нашої топоніміки.

Людмила Пустельник, Global Village

Фото з архіву Віри Панкевич

Напишіть відгук