«Оскар» – наш! За кращий документальний короткометраж

Отримала режисерка Олена Андрейчева, колишня киянка, 9 лютого в Лос-Анджелесі, під час церемонії вручення нагород Американської кіно-академії – за стрічку«Навчитися кататися на скейтборді в зоні бойових дій (якщо ти дівчинка)» (Learning to Skateboard in a Warzone (If You`re a Girl).

 «Я – це око. Я – механічне око. Я – машина, що показує вам світ, яким тільки я можу його побачити» – цими словами відкривається сайт британського документаліста  Андрейчевої, http://www.andreicheva.co.uk/.  В цьому кіно-жанрі працює з 2006-го р.; мешкає в Лондоні. Свого часу вивчала фізику, також має ступінь магістра журналістики. Своє творче кредо визначає як «порушувати великі проблеми засобами історій, близьких та відчутних кожному».

Серед попередніх робіт Олени, починаючи з 2011-го – стрічки для ВВС та Discovery; її творчому стилеві притаманний гуманістичний месидж. А фільм «Навчитися кататися на скейтборді в зоні бойових дій (якщо ти дівчинка)», крім найпрестижнішої кіно-відзнаки, встиг  також здобути призи кіно-фестивалю Tribeca (2019), конкурсу IDA Awards (2019) та номінацію британської BAFTA (2020).

Про що кіно: 40-хвилинний наратив про школу в Кабулі. Як афганські дівчата-підлітки, опановуючи скейт-борд, і навчаючись читати та писати, в такий спосіб здобувають навички гендерного протесту в охопленому війною регіоні. Відомому також приниженням прав жінок та іншими традиціями гендерної нерівності. Перед камерою юні героїні фільму розповідають свої історії – і звичайний скейт дає надію, їм самим та їхнім наставницям. Попри усвідомлення похмурої афганської реальності, вони, як і глядач, отримують потужний заряд оптимізму.

Чим ще відома Олена Андрейчева: що не боїться братися за ризиковані теми, як-от життя в’язнів у тюрмах, імігрантів чи сучасної работоргівлі.  

В лютому 2020-го «Оскара» отримала разом з колегою Керол Дайсингер, директоркою фільму.

Ештон Бест-Коровайний, Global Village

Фото: https://www.rbc.ua/ https://hvylya.net/

Напишіть відгук