MH17: чого чекати від суду в Гаазі та історії жертв

В Нідерландах розпочався суд у справі збитого росiянами над Донбасом малайзiйського боїнга в липні 2014-го р.  Тоді внаслідок влучення ракетою з російської установки «Бук» загинули 298 людей, громадян 10 країн.

Звинувачення.  Вони висунені за статтями 168 и 289 Кримінального  кодексу Нідерландів – про навмисне знищення літака та навмисне вбивство. Обидві статті передбачають ув’язнення, також довічне. 

Обвинувачені колишній полковник ФСБ Росії Ігор Гіркін, колишній підполковник ВДВ Олег Пулатов, Сергій Дубінскій (керівник «ГРУ ДНР» в 2014 р.) та громадянин України Леонід Харченко. Жоден з обвинувачуваних не присутній в Гаазі, їх судять заочно.

Країни, чиї громадяни були вбиті, вимагали призначити міжнародний трибунал, але цю ініціативу заблокувала Росія в Раді Безпеки ООН. Тому процес відбувається в Окружному суді Гааги. 

Буде продовжуватися більше року – це лише за попередніми висновками. Бо подібні суди, зазвичай, тривають і п’ять, і більше років. Наразі для слухань встановлено 25 тижнів: 9-13 березня, 23-27 березня, 8 червня – 3 липня, 31 серпня – 13 листопада, 1 лютого – 26 березня 2021 р.

Адвокати постраждалих не сумніваються, що вирок буде обвинувачувальним, і Росії призначать виплати мільярдних сум компенсацій родинам загиблих. Однак, інше питання – як спонукати цю країну виконати рішення суду. Стосовно цього оптимізму наразі не висловлюють.

Про що нагадають під час слухань. Вважається, що смерть в авiа-катастрофi – швидка й безболiсна. Тим часом, наслiдки експертизи тiл загиблих вказали на те, що чимало жертв залишалися притомними протягом 90 секунд пiсля того, як у лiтак влучила ракета. Вони страждали перед тим, як померти.

Найважче було iдентифiкувати тiла дiтей. Якщо з дорослими це вдавалася зробити з допомогою стоматологiчних карт, то для встановлення осiб немовлят  за бiо-матерiалом до їхнiх родичiв були змушенi звертатися по декiлька разiв. Просили надати дитячi пляшечки та вiдбитки долонь з пологових будинкiв.

“Вшанування” загиблих в “ДНР “

Історії загиблих. 53-рiчний батько двох дiтей Вiллем Грутсхолтем летiв до нареченої Крiстiн на Балi. Пара планувала провести решту життя разом.

Стюард Санджiд Сiнг не повинен був летiти тим рейсом. Але поспiшав побачитися з батьками на день ранiше, тому попросив колегу помiнятися з ним змiнами. Всього за п’ять мiсяцiв перед тим подiбна замiна врятувала життя його дружини, теж стюардеси  «Малайзiйських Авiалiнiй». Та погодилася, щоб замiсть неї на рейсi №370 полетiла iнша працiвниця. Той рейс так i не долетiв до Пекiна, мiсця призначення.

 50-рiчнi нiдерландцi Альберт та Марi Рiзк втратили у рейсi №370 двох родичiв, тож їхнi друзi дивувалися, що подружжя купили квитки на «Малайзiйськi Авiалiнiї». Альберт вiджартовувся, що вони – не фаталiсти, а «блискавка нiколи не влучає двiчi в одне й те ж мiсце».

Iвi, Отiс та Мо Маслiн – летiли з дiдусем додому в Австралiю

Самiра Калер вiдправляла з Амстердама до бабусi в Малайзiю усiх трьох своїх синiв, найстаршому, Шака, виповнилося 19. Молодший Мiка, 16 рокiв, в аеропорту Шiпхоль спитав, «що буде, якщо лiтак раптом розiб’ється?» Його запевнили, що таке нiколи не станеться. Шака бiдкався, що забув спакувати до валiзи шкарпетки, мама пообiцяла того ж дня купити йому новi. Двома годинами пiзнiше, коли виходила з магазину з покупкою, їй сповiстили  телефоном про катастрофу.

29-рiчний Роб Айлi з Нової Зеландiї запiзнився на автобус, що мав вiдвезти його на авiа-рейс, та все одно встиг на лiтак. Коли новина про трагедiю облетiла свiт, його мама Вендi надiслала Робу не одне повiдомлення, змiст кожного з них був однаковим: «Той лiтак вибухнув. Де би ти не був, повiдом, що ти на нього таки запiзнився». Зараз Вендi працює медсестрою в хоспiсi для онкохворих. Каже, що пiсля втрати по-новому усвiдомлює, що всi люди – смертнi.

Австралiйка Мерiн О’Брайєн, яка втратила в катастрофi 25-рiчного сина Джона, каже, що не вiрить в те, що кремлiвський уряд хоч колись визнає свою причетнiсть до злочину. I додає, що звинувачує уряд Росi, та не її народ.

В «ДНР»  свого часу теж «вшанували» пам’ять загиблих, своєрідно, причепивши їхнi фото до палиць. Як-от на мiтингу в с.Грабове Донецької областi, поблизу якого впав літак, з нагоди п’ятої річниці трагедії минулого року. (На кшталт як це роблять з портретами ветеранiв Другої Свiтової вiйни, їх в Росiї вiдтак носять по вулицях на День перемоги). 

Реакція громадян в Росії: Згідно з підсумками опитування російського «Левада-Центру», 55% росіян частково або повністю згідні, що потрібно виплатити компенсації у справі з катастрофою літака – якщо буде доведено провину Росії.  53% заявили, що в загибелі «боїнга» винна Україна, лише 10% – що Росія. В опитуванні взяли участь 1600 громадян. 

thehindu.co, heraldsun.com.au, mirror.co.uk, rferl.org

Фото: heraldsun.com.au, dawn.com, mirror.co.uk, politnavigator.net