Що нам Мінськ новий готує? - Клімкін

«Російський наратив про «внутрішній конфлікт» – оформлений фактично, та не юридично. Але домовленості в Мінську – це одне, а їхнє виконання – інше».

Що сталося: 11 березня у Мінську відбулася зустріч Тристоронньої контактної групи (ТКГ) з питань урегулювання ситуації на Сході – за участю керівника офісу президента А. Єрмака (Україна), Д. Козака (Росія) та предстaвників «Л/ДНР». Домовилися про заснування Консультативної ради в рамках політичної підгрупи ТКГ.

Єрмак каже, що це рішення ще не ухвалено, але підписані попередньою владою Мінські домовленості передбачають «узгодження деяких питань із представниками окремих районів Донецької та Луганської областей України в рамках ТКГ». Також Єрмак наголосив, що «про так звані ОРДЛО у документах не йдеться. Вони підписали протокол як спостерігачі, які присутні на засіданні ТКГ. Такі самі підписи стоять і в Мінському пакеті домовленостей».

Що було підписано раніше, а саме в 2015-му: Зокрема,  пункт 9 тогочасних Мінських домовленостей каже, що  вибори на територіях «Л/ДНР»  мають відбуватися «… в консультаціях і за погодженням з представниками окремих районів Донецької та Луганської областей в рамках Тристоронньої контактної групи». 

Що означало погоджене в 2015-му? І підписане знову в 2020-му:  Мова саме про безпосередній діалог з сепаратистами, або ж визнання  їхньої суб’єктності. Тобто, вони стали повноцінними учасниками перемовин, нарівні з представниками держав, учасниць процесу. 

Коментар Павла Клімкіна, колишнього шефа МЗС (2014-2019 рр.)  з приводу «Консультативної ради» 11 березня:

– Це не юридичне, але фактичне визнання. Працює на російський наратив щодо «внутрішнього конфлікту». Так звана «консультативна рада» матиме процедури і регламент, що формалізує діалог і є свідченням визнання окупаційних адміністрацій. А тепер – детальніше.

По-перше, це дуже великий крок у сторону Росії та її «хотєлок». Текст написаний так, що формально-юридичне визнання там відсутнє, але фактично це визнання суб’єктності окупаційних адміністрацій. Саме так це зараз розганяє Росія, але, що набагато важливіше, саме так це сприйняте багатьма на Заході. Хто б Вам що не говорив, але до цього в юридичному полі для України єдиною легітимною владою на тих територіях була і залишається та, що обрана у 2010 році. З цього ми завжди виходили.

По-друге, проблема ще й у встановленні «регламенту» і чітких «процедур» функціонування цієї «ради», на що ми ніколи не погоджувалися навіть для ТКГ у Мінську. Тобто, ця «рада» стає де-факто формальним органом.

По-третє, це створює і зміцнює логіку «внутрішнього конфлікту» в Україні, а Росії відводить роль посередника і медіатора, такого самого як Німеччина та Франція. До речі хтось подумав, як це відіб’ється на наших справах у міжнародних судах?

Ну, і по-четверте, хто заважатиме Росії «покласти» ТКГ і залишити реально працюючою тільки цю «раду»? Відповідь очевидна. А головне скажіть мені, яка додана вартість для України від створення цієї структури? Для Росії – очевидна. Що ця структура може робити краще, ніж попередня? Правильно – нічого, крім як вести прямі переговори, ну, хай це й називається консультаціями.

Тепер питання, чи будуть цьому заперечувати Німеччина та Франція? Ризикну сказати, що ні. Їм тільки корисно, щоб ми взяли проблему Донбасу на себе, а вони отримали маневр для розмов з РФ.

Чи означає це, що тепер все піде виключно за російським сценарієм? Це питання насправді ключове і залежить від Володимира Зеленського. Досягнення домовленостей це одне, а їх виконання – інше. Домовленості та їхнє виконання – дві, як кажуть в Одесі, великі різниці.

P.S.: Пропрезидентська партія «Слуга народу» зовсім не демонструє єдності з приводу останніх подій. Вже оприлюднено список депутатів (він поповнюється), які оголосили про свою незгоду з «капітуляцією Єрмака»:

 1. Аліксійчук Олександр
 2. Безгін Віталій
 3. Богданець Андрій
 4. Бондар Ганна
 5. Вангєр Вікторія
 6. Василевська-Смаглюк Ольга
 7. Василів Ігор
 8. Герус Андрій
 9. Гурін Дмитро
 10. Дирдін Максим
 11. Жупанин Андрій
 12. Кисилевський Дмитро
 13. Кицак Богдан
 14. Красносільська Анастасія
 15. Кузьміних Сергій
 16. Лерос Гео
 17. Маріковський Олександр
 18. Марчук Ігор
 19. Мезенцева Марія
 20. Михайлюк Галина
 21. Мовчан Олексій
 22. Мотовиловець Андрій
 23. Наталуха Дмитро
 24. Овчинникова Юлія
 25. Петруняк Євген
 26. Подгорна Вікторія
 27. Потураєв Микита
 28. Прощук Едуард
 29. Рубльов Вячеслав
 30. Санченко Олександр
 31. Стернійчук Валерій
 32. Тимофійчук Володимир
 33. Ткаченко Олександр
 34. Фріс Ігор
 35. Чернєв Єгор
 36. Чорний Дмитро
 37. Шуляк Олена
 38. Юнаков Іван
 39. Яременко Богдан
 40. Ясько Ліза

Global Village

Фото: https://24smi.org/

Напишіть відгук