Чи стане Монастириська тернопільським Уханем?

Західно-український райцентр як зразок державного пофігізму в боротьбі з вірусом.

Містечко на Тернопільщині, про яке ще вчора мало хто знав,  протягом останнього тижня – в національних новинах. Тут коронавірус поширюється з китайською швидкістю – якщо 30 березня було 47 хворих, 25 з них – лікарі, то наступного дня заражених нарахували 78, і кількість хворих медиків зросла до 32-х. Зате вже 4 квітня пацієнтів стало 107. Заразився також мер, Андрій Старух. Його тест на COVID-19 виявився позитивним, хоч сам чоловік не скаржиться на високу температуру. Райцентр приєднався до сумного списку українських міст-лідерів за кількістю уражених вірусом, ставши третім після Києва та Чернівецької області.

Минулого тижня монастириські лікарі звернулися з розпачливим відео-зверненням до президента, МОЗ та іншої влади. Суть: ми – беззахисні, в шпиталі нема навіть елементарного, вже не кажучи про ліки чи  належну наявність сучасних апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ), допоможіть!

В профільному міністерстві цей заклик почули. Ось що повідомив з приводу в своєму Фейсбук-дописі депутат Тернопільської облради (Радикальна партія) Богдан Яциковський: «У Монастириській лікарні, де лютує коронавірус, так і не дочекалися головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, який вчора був на Тернопільщині. Головний санлікар обмежився нарадою, інспектуванням значно безпечніших закладів. В Монастириську поїхати не зважився. Для чого ризикувати власним здоров’ям?! Зате у прямому ефірі каналу «Тернопіль 1» Віктор Ляшко сказав, що Монастириська лікарня забезпечена усім необхідним. Не так давно, до слова, з такою ж заявою виступив новий очільник області, п. Труш. Після того, як його звинуватили в брехні, він став обережніший зі словами.

На даний час, як кажуть джерела з цього краю, слова високоповажних чиновників – це просто піар. І надалі медики і медичні заклади не оснащені необхідними засобами захисту і тестами».

Що робила влада, знаючи про проблему, ще до приїзду високого гостя? Тернопільська журналістка Інна Сирник порівняла  інформацію з різних джерел: «У МОЗ офіційно заявили , що у Монастириській лікарні є 5 апаратів ШВЛ…. Василь Ференц, лікар з Монастириська відзначив, що апаратів є два – «Каріна» , 2009 рік випуску, та позичений у медиків із м. Заліщики. Шановні чиновники, продовжуйте звітувати , папір витримає все, а чи довго витримають люди вашу брехню!??????»

У своєму дописі Інна Сирник також процитувала голову районної ради Володимира Данилюка, який «заявив активісту, що йому той коронавірус до ср … . Голови РДА у Монастириському районі нема. Люди – сам на сам зі своїми проблемами,  плюс коронавірус.

P.S. Дякую медикам , які працюють у таких нереально складних умовах, дякую волонтерам та активістам, які збирають гроші та шиють маски , дякую діаспорі. І владі: за 1 термометр, 68 пар рукавиць, 700 бахіл… Та інше – всього цього, за словами головного лікаря, вистачить орієнтовно на три дні роботи лікарні».

Районний штаб в боротьбі з коронавірусом 4 квітня оприлюднив такі цифри про кількість хворих на  COVID-19: м.Монастириська – 59, с. Швейків – 11, с. Ковалівка – 10 (1 – летальний), с. Горішня Слобідка  – 7, с.Гончарівка – 5,  по двоє заражених в Долішній Слобідці, Бертниках, Григоріві, Устя-Зеленому та Дубенці, по одному – в Чехіві, Коржові, Криниці, Велесніві та Доброводах.

Серед медперсоналу хворі 37 (11 лікарів, 26 медсестер та фельдшерів). Також шестеро держслужбовців, троє поліцейських, священик, завідувач дитсадком, вчитель, рятівник НС,  голова ОТГ, сільський староста. Ще шестеро – діти, в них перебіг хвороби легкий.
В районі обстежено 429 осіб, в т.ч. 235 медиків.
В Монастириському шпиталі – 22 хворих (всі –  середня форма).
В Тернопільській лікарні 6 (4 – середня, 2 –  легка)».

Після хайпу в соцмережах  та сюжетів по телебаченню району почала допомагати обласна влада. Тож вчора за її дорученням до Монастириської райлікарні доправили «100 захисних костюмів, 180 респіраторів, 500 масок, 100 пробірок, 50 шпателів для забору зразків, 1000 рукавиць» (з Фейсбук-допису волонтера Павло Дронь). Тим часом, як волонтери «закупили ще 8 кисневих балонів» (з того ж допису).

Вже традиційно в часи випробувань першими на лихо реагують небайдужі громадяни. А лише згодом, після волань про допомогу, щось починає робити місцева влада – саме так сталося в Монастирисьці. Тамтешні керівники бадьоро рапортували про «готовність до епідемії», продовжували в тому ж дусі і тоді, коли вірус,  доводячи протилежне, вже «збирав жнива» в місті на навколишніх селах. 

Тим часом, протистояти вірусу заважають і… самі мешканці району. Щорічна й безнайдійна біда свідомості та екології  галицьких теренів – підпалювати суху траву скрізь, де тільки вдається це зробити (див. фото вгорі). «Щоб краще росло», як щиро переконані палії. Тож «рятівники СНС були змушені знову відволікати й так обмежені сили на гасіння пожеж в селах Задарів, Горішня Слобідка, Заставці, Криниця та біля райцентру. Безвідповідальність та байдужість ускладнює роботу служб, так потрібних зараз на інших напрямках. Не стійте осторонь, зупиніть бузувірів!» – звернувся до земляків Павло Дронь.

Global Village

Фото: https://www.npr.org/, http://charivne.info/

Напишіть відгук