«Що люди скажуть?» – це гірше від вірусу. Відгук заробітчанина

Західно-українські традиції гостинності плюс сила громадської думки дорівнює «вибухова суміш» в умовах пандемії.

Прочитав на вашому сайті статтю «Що ви за люди?!», писала жінка з Польщі (див. «Що ви за люди?!» – емоційний лист заробітчанки з Польщі», рубрики «Міграція» і «Скандал» від 28 березня – ред.). Вона все  сказала, як є. Тільки хотів би трохи додати на тему, як у нас ставляться до українців, що приїхали додому. І ще  будуть ставитися, інакше не вміють.

Тому хочу звернутися до всіх, хто зараз дісталися з Європи до рідної хати: люди, скоро Великдень! Вітаю всіх, само собою, але дуже прошу – не ходіть на свята, навіть до родини! НЕ ХОДІТЬ! Святкуйте вдома з найближчими, і то лише з ними. Коли не хочете, щоби після свят на вас пальцями показували, що «через таких, як ти, в трупарнях (моргах – ред.) вже місць нема»! І ніхто не буде розбиратися, чи ви самі – здорові, а чи не дуже. Чи  сиділи на карантині, чи ні. Вас у вороги запишуть запросто. Заробітчани зараз українцям винні у всіх бідах. Нас легше дістати, поки до начальства далеко. 

Що маю на увазі. Я сам більше трьох тижнів тому приїхав з Іспанії, був на фермі. Збирався після Паски їхати назад, але ясно тепер, що скінчилася та робота. На хвильку звернуся до того, хто це зараз читає і набрав повний писок слини, аби в мене плюнути, що я – «сволоч, приперся на всіх кашляти!». Прошу собі добре ковтнути. Можете не вірити, але за весь час, поки їхав і вже є вдома, не кашлянув ні разу і ні разу не температурив. Так само моя жінка, дитина і тесть з тещею. Я не маю інфекції, і всі мої теж її не мають. Кажу так, бо якби було інакше, давно би проявилося. А я рівно 12 днів далі свого двору не виходив і тепер виходжу хіба-що за хлібом до магазину.

Але зараз про те, чому нас, заробітчан, за минулі тижні так «люблять», що готові каменюками закидати. Бо хтось, як опинився вдома, першим ділом скликав гостину з шашликами – з того щастя, що повернувся. І пішло-поїхало – «ти, ку***, вірус пустив гуляти, а ліпше би там здох, аніж тут пиятики затіювати під час чуми!» Ясно, котресь таке зробило, бо просто клепки в голові забракло. Але хтось навіть не дуже хотів святкувати, але побоявся, «що люди скажуть?».  І той страх переважив.  

На Західній Україні «що люди скажуть?» – це таке, що навіть коронавірус з ним не порівняти. Як не поставишся з оказії приїзду, то перемиють кістки, що «жадоба», «єври зажав» і т.д. Пустять чутки про тебе. Так само скажуть, коли в церкві на службі на тацю кинеш менше 100 гривень – бо ти «з-за границі приїхав», «маєш торбу грошей». Але навіть не пробуйте комусь обмовитися, що заробили не мільйони і що вкалувати треба було на ту «торбу» не раз без вихідних і по 12 годин – будуть переконані, що прибіднюєтеся і що «зажали».

«Що люди скажуть» повториться скоро на Великдень. Не дивлячись, що всюди вже добре люди налякані. Але ж конче хтось зробить пишне застілля – бо так прийнято. Про когось собі згадають швагри, стриї, куми, вуйки чи цьотки, знайомі, однокласники. Які до того про вас роками не згадували, «але ж таке велике свято!». То я повторю ще раз – відмовляйтеся від того «колективу». Вдома з найближчимм людьми – і досить. Ліпше зараз мати скромніший і тихіший Великдень, аніж через рік його взагалі не мати. Кажуть хай собі, що хотять, ви їх не зміните. А собі і комусь гірше зробити можете.

Як в мене було через два дні після того, як приїхав додому. Дзвонить колєга, що зайде з пляшкою «провідати». Я йому кажу, жінка з кухні кричить, що зараз того робити не варто, бо вірус. Він ображається, що я «в тих Європах зазнався і зажлобився». Моя така відповідь: ліпше я навіть до кінця життя залишуся «жлобом», але той кінець не настане через те, що згодився на дурну пропозицію. Тепер не той час, аби я переймався, як і що про мене думають.

А вірус колись скінчиться, і карантин разом з ним. Не скінчиться тільки «що люди скажуть?», але на те вже ніяких ліків нема.

Євген Федюр*, Тернопільська область

(Прізвище та локація автора змінені на його прохання. Стилістику допису збережено.)

Фото: https://pikabu.ru/, https://www.volynnews.com/

Напишіть відгук