Що відбувається в Чорнобилі? Дякуйте небу за дощ

Влада: «Все під контролем!». З Чорнобиля: «Ви брешете!». Пожежники: «Загрози нема!»

Згорають не лише зелені насадження, але й рештки довіри до «зеленої» влади, поки палає зона навколо ЧАЕС – вже понад 10 днів – і не тільки вона. Підпали сухостою та лісу відбуваються  на території всієї країни. Масштаби втрат і небезпеки для довкілля ще належить оцінити, тож на цьому тлі щонайменше дивним виглядало мовчання очільників держави.

Лише в понеділок, 13 квітня, коли пожежа впритул наблизилася до ЧАЕС, нарешті відреагував президент – постом на Фейсбуці. На сторінці офісу президента, тим часом, можна було прочитати, що «відбулася телефонна розмова… Володимира Зеленського зі Спадкоємним принцом емірату Абу-Дабі Об’єднаних Арабських Еміратів шейхом Мухаммадом бін Заїдом Аль Нагаяном», але про пожежі в Україні повідомлення відсутні.

Прикметно, що допис Зеленського про Чорнобиль з’явився майже одночасно з довгоочікуваним дощем, якого так потребувала палаюча земля. Дощ всього полум’я не загасив, а лаконічний допис президента одразу ж зібрав сотні негативних коментарів у соцмережі –  як надто поверхневий для більш, ніж серйозної ситуації.

Володимир Зеленський:  «Уважно стежу за тим, що відбувається в Чорнобильській зоні. Знаю, що вогнеборці роблять усе можливе. Я вдячний їм за мужність. Завтра заслухаю інформацію від голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій Миколи Чечоткіна щодо пожеж. Висновки не забаряться. Суспільство має знати правду та бути в безпеці».

Суспільство ж «дізнається правду» звідки завгодно, та не від перших осіб держави. Про лихо багато пишуть українські ЗМІ, повідомленнями, нерідко, суперечливими, вирують соцмережі. Поки влада, спохопившись майже через два тижні (!), каже, що  «все під контролем, загрози нема»  – устами заступника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка.

 Антон Геращенко: «Спокійно, тільки спокійно! Сховище відпрацьованого ядерного палива ХОЯТ-1 в зоні відчуження знаходиться на території самої АЕС. Там зараз цілком безпечно, будь-які займання виключені.

Гугл-мітка «ХОЯТ-1»: https://goo.gl/maps/HevKuqGsVbYSXNJm6

Сховище «Підлісне» також розташоване в безпечному стосовно лісових пожеж місці і також є незгораючими залізобетонними конструкціями. Гугл-мітка: https://www.google.com/…/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x92f353302682…

Навколо сховища ліс був навмисне вирубаний, щоб уникнути загрози пожежі. Жодної зміни радіаційного фону ні на ЧАЕС, ні в зоні відчуження не спостерігається».

Неоптимістично, натомість, бачать проблему представники енергетичної галузі. Одна з них, Natalia Degtyarenko, працівниця прес-служби НАЕК «Енергоатом» (оператора всіх діючих АЕС країни – ред.) інформує про перебіг подій з пожежею навколо Чорнобиля в режимі реального часу. Суть її повідомлень, якщо стисло: влада свідомо применшує небезпеку. Зокрема, 13 квітня Наталя писала, що «вогонь наблизився до проммайданчика нового безпечного конфайнмента (НБК) ЧАЕС на відстань близько 200 м. Горить і біля 5-го енергоблока ЧАЕС».

Інший пост  Наталі того ж дня, звернення до влади, був неприховано емоційним: «Я Вас ненавижду від усього серця! Вас же попереджали (супутник попереджав, що зафіксовані задимлення)… Просто зараз горять Розсоха, Крива гора, далі буде Кошівка, про яку вчора попереджав супутник. А далі буде Паришів, і мої Ладижичі! Годі брехати. P. S. Зараз напишу дивні навіть для себе слова (хто знає моє відношення до туризму і сталкерства в Зоні, той зрозуміє). Просіть допомоги у сталкерів, просіть, поки не пізно! Вони допоможуть контролювати ситуацію і допоможуть ловити паліїв».

Член Громадської Ради у Державному агентстві України з управління зоною відчуження Ярослав Ємельяненко теж 13 квітня повідомив, що «обгорів став-охолоджувач за периметром – це саме ті пожежі, що супутники помилково прийняли за займання лівого берега. На даний момент є два джерела займання – одне йде в бік Чорнобиля, друге – в сторону Білорусі за Старі Шепеличі».

На цьому тлі більш-менш заспокійливим (якщо тут доречно говорити про заспокєння) виглядає повідомлення від Дмитра Шибалова, гіда у Чорнобиль ТУР.

Дмитрий Шибалов: «В колишньому райцентрі Поліське практично всі приватні будинки добиті пожежами. Вогонь загасили, але рештки поліських хат ще тліють. Рівень (радіації – ред.) трохи підвищений, але незначно і дуже локально».

Так само про допустимий рівень радіації йдеться і на офіційній сторінці ДСНС України: «Можемо сказати головне – загрози для атомної електростанції, сховищу відпрацьованого палива та іншим критичним об’єктам в Зоні відчуження нема!

Так, пожежа складна! Але над її ліквідацією працюють 310 наших рятувальників, близько 60 одиниць техніки, у тому числі – три літаки і три вертольоти, які здійснили вже сотні вильотів і скинули 460 тонн води.

Радіаційний фон у столиці та області також у межах норми!
Тому повторимо – не розганяйте зраду, будь ласка! Не заважайте своїми апокаліптичними дописами працювати нашим хлопцям. Повірте, єдина наша мрія і мета – зупинити вогонь і ліквідувати пожежу. І ми робимо все залежне від нас, щоб так і сталося якомога швидше».

Верховна Рада теж зробила свій внесок в боротьбу за збереження довкілля: мінімальний штраф за підпал трави підвищили зі 170 грн. до 3000. Для порівняння – штраф за появу на вулиці без медичної маски під час теперішнього карантину – 17000 грн.

Facebook

Global Village

Фото: https://fbc.net.ua/, https://turist.delfi.ee/

Напишіть відгук