В МВС не можуть порахувати зарплату Авакова?

«186 541 грн. за місяць» – сказав премєр-міністр. «Ні, всього 76 339!»  – заперечили в МВС. Хто з них має клопіт з арифметикою?

Ніщо не віщувало неподобства: коли відомство, покликане пильнувати дотримання законності, само ж закон порушило, та ще й не раз. Зокрема той, який стосується доступу до публічної інформації, а йшлося про зарплату вартового правопорядку «номер раз» в країні, шефа МВС Арсена Авакова.

Непорозуміння з офіційною cумою, яку отримує головний міліціонер, почалися ще на початку року. Тоді я звернулася до МВС з офіційним запитом: скільки він заробив у грудні 2019-го та січні 2020 – за допомогою ресурсу «Доступ до правди» (https://dostup.pravda.com.ua/). Відповіді довелося чекати довго, майже три тижні, попри те, що законодавство зобов’язує її надати протягом щонайбільше 10 днів.

Та поки у міліцейському відомстві тягли з озвученням суми, її без жодних запитів назвав тогочасний прем’єр О. Гончарук, разом з зарплатами решти міністрів. Отже, як уже повідомлялося в ЗМІ, в грудні 2019-го п. Аваков отримав 186 541 грн., ставши «найкоштовнішим» міністром Кабміну. Походження суми теж пояснили: в грудні Авакову нарахували надбавки – 49 225  грн, премії – 137 317 грн., всього – 186 541.

А далі стався сюрприз. В листі з МВС, що надійшов кількома днями пізніше, мені назвали майже втричі меншу суму – 76 339, документ підписав директор департаменту фінансово-облікової політики міністерства Сергій Шевнін. Природно, в мене з’явилися запитання – чому аж така різниця між цифрами? Надто, коли обидві – з офіційних джерел? Хто тут помиляється? Або навпаки –  навмисне занижує суму міністерського окладу і вводить в оману громадськість? Звідки взагалі взялися  76 339?

Відповідей я не дочекалася – попри те, що протягом січня-березня ц.р. направила до МВС загалом 5 (п’ять) запитів. На кожен з них  були зобов’язані відреагувати – на підставі статтей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року. Але цього не зробили, відверто знехтувавши законодавством. Днями «Доступ до правди» підсумував усі мої запити лаконічним «Відповідь протермінована. Згідно з законодавством, за будь-яких умов [розпорядник інформації] Міністерство внутрішніх справ України мав би вже відповісти».

Звичайно, в Україні, де поліцейських різних рангів не раз ловили і на корупції, і на гіршому, недотримання ними «всього» лише закону про надання інформації – наче б то ніяка не дивина. Ну, подумаєш – руки не дійшли до журналістського запиту, буває! З іншого боку – подібні «дрібниці» мають властивість переростати в більші порушення, і кому, як не поліціянту Авакову, про це не знати? Годі вже згадувати про те, наскільки химерно виглядає його «секрет Полішинеля» після того, як суму зарплати Авакова офіційно виголосив екс-прем’єр Гончарук.

Загадкове мовчання міністерства про заробіток його очільника наводить на ще більш невтішні роздуми. Наприклад, такі: що суми надбавок чи премій керівникові в МВС (сам Аваков? його підлеглі?) з якихось міркувань вирішили не озвучувати для преси. Ймовірно, приховуючи від платників податків, у скільки ж їм обходиться «вічний» міністр, що втримався на посаді і при колишньому, і при сьогоднішньому президентах. А тепер збирається зробити карантин ще суворішим, аніж він є, про що не раз заявляв публічно, і продовжити «закручування гайок».

Тож недотримання відомством Закону «Про доступ до публічної інформації» дуже навіть вписується в те «закручування» – все логічно. Тим не менш, в цій історії ставити крапку ще рано, тому по відношенню до міністерства будемо діяти у відповідності до законодавства України – навіть, якщо його не поважають у МВС.

Людмила Пустельник, Global Village

Фото: https://www.unian.net/