Паспорт в телефоні. Кому краще – уряду чи заробітчанам?

Україна стає першою в світі державою, де можливо користуватися цифровим паспортом і водночас не пред’являти паперового чи пластикового аналогу. Разом з тим, держава отримує більше контролю за особистими даними громадян, відтак їхніми заробітками – також.

Як повідомляють у Фейсбуці  Державна міграційна служба України та  Міністерство цифрової трансформації України, «уряд схвалив постанову про електронні паспорти у застосунку «Дія». Відтепер паспорти у смартфоні офіційно є цифровими аналогами паперових документів». Це означає, що «паспорт у смартфоні дозволить не носити з собою ID-картки та витяги з неї. Якщо у вас немає ID-картки, ми оцифрували закордонний біометричний паспорт, який так само посвідчує вашу особу. Він надає такі ж права і можливості як і паперовий, що діє всередині країни. Кількість українців із закордонними біометричним паспортом значно перевищує кількість власників ID-карток. Отже, більше громадян зможуть користуватися е-паспортом для посвідчення своєї особи».

Зараз користувачами застосунку «Дія» є понад 2,1 млн. українців, а нові  е-паспорти випробовують понад 17 тис.. Незабаром, як обіцяють в обидвох міністерствах, електронні посвідчення особи будуть доступними для всіх громадян – у мобільному застосунку «Дія». Такі е-документи можна буде «використовувати в поїздках залізничним або повітряним транспортом, для медичного обслуговування, банківських операцій чи отримання адміністративних послуг». Як запевняють урядовці, «після  завершення карантину ви також зможете активно користуватися е-паспортами».

Тим часом, нововведення вже критикують. По-перше, «Дія» вимагає від користувача персональних даних, які не є необхідними для роботи застосунку – як зауважує керівний партнер комунікаційної групи PlusOne Максим Саваневський у блозі на Liga.Tech. Щоб «заДіяти» свій паспорт, Вам потрібно буде вказати не лише прізвище, ім’я та по-батькові, стать, індивідуальний податковий номер, але й також адресу електронної пошти, номер телефону, місце проживання та місце народження. Хоч натомість «було б достатньо лише індивідуального податкового номера, який є наскрізним ідентифікатором і дає можливість знайти користувача в базі даних водійських прав» – як вважає Саваневський.

Іншими словами, Мінцифра отримує ширший доступ до особистих даних громадян. Звичайно, й тих, хто працюють за кордоном. Звідси рукою подати до можливостей жорсткішого контролю фінансових надходжень, які заробітчани надсилають на Батьківщину.

По-друге, авторизація в «Дії» відбувається лише через «БанкID» та «Приват24». Жодних пояснень, чому саме ці структури обслуговують застосунок, з обидвох міністерств наразі не прозвучало.

Нарешті, не все бездоганно з точки зору захисту персональних даних та стосовно юридичного права Міністерства цифрової трансформації завантажувати й оцифровувати дані громадян з державного демографічного реєстру. Про це багато пишуть користувачі на Фейсбук-сторінці Мінцифри.

Facebook, https://hmarochos.kiev.ua/

Global Village

Фото: https://tsn.ua/

Напишіть відгук