Добкін і Шуфрич – «зірки» скандального фільму «DAU»

Еротика від Хржановського

Комусь після цього дивно, що для сцен катувань так легко «позичили» немовлят з харківського сиротинця?

Крім Добкіна й Шуфрича, в російському фільмі про радянського фізика Льва Ландау, нобелівського лауреата, також знялися ще двоє відомих українських діячів  – журналіст Д. Гордон та політик М. Бродський. Тож гидотності скандалу додають не лише моторошні подробиці знущань з «акторів»-дітей, але й сьогоднішнє мовчання на цю ж тему згаданих дорослих дядьків. (Я зараз – не про їхні «зворушливі» спогади, цього «добра» достатньо в мережі: наскільки їм було цікаво й круто працювати в кіні, з «митцем світової величини» – визначення Добкіна). 

Скандальна стрічка, актори в якій не грають, а страждають 100%-во натурально, cпочатку опинилася в центрі уваги через політику. Виявилося, що режисер, Ілья Хржановскій, є художнім керівником меморіального центру «Бабин Яр» у Києві. В Ільї – своя «концепція», згідно з нею українці – не лише жертви, але й співучасники трагедії. Про це вже багато й обурено написали українські ЗМІ – вслід за недавнім постом журналіста й блогера Сергія Притули.

Як і про те, що сцени насильства в фільмі – не акторство, а «по-дорослому», справжні. Йдеться про згвалтування дівчини та «досліди» «вчених» з маленькими дітьми, вони в кадрі кричать і плачуть – від страху й, напевне, болю. Таке ось «важнєйшеє із іскуств».

Прокуратура Харківської області порушила низку кримінальних справ стосовно «можливих катувань дітей на зйомках «Дау» і ще одну – стосовно виготовлення та поширення продукції, що пропагує насильство та жорстокість.

На що в Хржановского відповіли, що «неповнолітнім страждань не завдавали, а їхня участь у фільмі потребувала всього (!) двох годин». Тобто – «лише» дві години немовлята заходилися криком на знімальному майданчику, і нікого це не турбувало. Хоч будь-який педіатр (чи просто адекватна людина) від такого схопиться за голову: бо плач немовлят в усі часи радять заспокоювати, ласкою та любов’ю, і не зволікати з цим. Інакше наслідки для здоров’я дитини, не лише психічного, можуть виявитися незворотними. А знімали, як з’ясувалося, малечу, що вже мала вади розвитку.

Що справи «спустять на гальмах», а їхній фігурант відбудеться навіть не переляком, легким, а ще більшим хайпом навколо свого «витвору», в мене сумнівів нема. Недаремно ж для зйомок у Харкові в 2008-2009 рр. Хржановскій залучив такий «зірковий» склад!

В ролі першого секретаря Харківського обкому КПУ – Михайло Добкін, на момент фільмування – губернатор Харківщини. Також екс-мер міста і «вічний двигун» регіонального істеблішменту. Як, врешті, й сьогодні,  щоб «узгодити питання», 11 років тому спокійно вистачило б лише одного його дзвінка завідувачці котрогось з «Обласних будинків дитини». Чи іншого сиротинця (всього їх у Харкові – майже два десятки). В нашому випадку – «будинку №3», для дітей з вадами розвитку. І ось мимовільні «актори» в пелюшках здобули свій перший у житті серйозний травматичний досвід, який напевне закарбувався у їхній підсвідомості назавжди.

Так само – справа техніки підписати навіть вчора, дуже «заднім числом», різноманітні формальні запити, погодження й дозволи на участь немовлят у зйомках. Хоч зазвичай процес залучення неповнолітніх до кіна – це довга бюрократична тяганина. Вона, коли б усе зробили, як належить, мала би закінчитися категоричною відмовою Хржановскому. Але ж там сам Добкін знявся, хіба відмовиш? І хтось вірить, враховуючи його вплив у Харкові, що причетних до злочину покарають?

Ще одна «зірка» «Дау» – Нестор Шуфрич, в 2009-му – активний діяч «Партії регіонів», на знімальному майданчику – нарком важкої промисловості. Сьогодні, як відомо, очолює парламентський комітет з питань свободи слова. «Свободу», гм, «митця» Ільї депутат ОПЗЖ, зазвичай балакучий, не поспішає коментувати.

Ну, й іронічний журналіст Дмитро Гордон – кіношний комбриг «червоної армії», теж не остання людина в українському політикумі.

Є і зовсім екзотичний персонаж – у списку акторів заявлений сумнозвісний екс-мер Києва Л. Черновецький. Але яку саме роль виконував (епізодичну?) – не повідомляється.

Та жодного з перелічених панів, виглядає, зовсім не бентежила присутність на знімальному майданчику безправних немовлят і те, як саме їх знімали. «Відмазка», що вони та діти були задіяні в різних сценах, згодиться хіба-що для дитсадка, та не для зрілих мужів на поважних посадах.

Не перейнялися українські «селебрітіз» і сусідством поруч з собою ще одного «служителя екрана»  – російського неонациста Тесака (Максима Марцинкевича, в «Дау» – комсорга). Відомого своїми численними цинічними висловлюваннями про Україну, фізичними знущаннями з її громадян (https://www.segodnya.ua/regions/kharkov/Rossiyskiy-skinhed-Tesak-ustroil-bespredel-v-Ukraine-pobril-geev-i-vylozhil-video-v-Internet-472583.html) і тюремним терміном на російській зоні. Зокрема, про Євромайдан Тесак говорив, що його прихильники «прагнуть до Європи, аби їхнім дітям розширили анальні горизонти» (перепрошую за дослівність цитати).

Правда ж – «гідне» товариство для українських політиків та журналіста? Але не кажіть мені, що в 2009-му вони й гадки не мали про діяльність Марцинкевича і ні разу не чули його заяв.

Ну, і кілька «вишеньок» до смердючого «торта»: «Дау» здобув Гран-прі 70 Берлінського кіно-фестивалю «Срібний ведмідь» за «видатні досягнення в галузі кіно-мистецтва, краща операторська робота за епізод «Дау. Наташа». Кіно вже показують у мережі, за перегляд однієї серії правлять три долари.

…А мама Ільї, Марія Нейман – з України. Народилася у Вінниці. Сам Хржановскій каже, що нашу країну «дуже любить» і навіть був проти анексії Криму. Росію, звичайно, теж любить, але при цьому живе в Лондоні.

https://ru.wikipedia.org/, https://www.dau.movie/en

Людмила Пустельник, Global Village

Фото: https://www.dau.movie/en та Facebook Дмитрий Гордон

Напишіть відгук