Ірак своїх з України забрав, а Київ наших з Багдада – коли?

204 з 310 іракців 7 травня змогли повернутися з Києва на батьківщину, а 40 наших громадян, що застрягли в Багдаді, так і залишилися там.

Сага з обміном авіа-рейсами між Києвом та Багдадом триває вже майже 2 місяці. Наші заробітчани та туристи застрягли в Іраку, його  громадяни – студенти та фахівці, що навчалися та працювали в Україні – в Києві. І ті, й інші неодноразово писали до нашого МЗС та президента В.Зеленського.

Зокрема, іракці надіслали такого листа: «Ми просимо дозволити #Iraq #Airways приземлитися на українській землі для евакуації іракських сімей та іракських студентів з України до Багдада через виняткові обставини, які переживає світ через пандемію коронавірусу, та з огляду на складні фінансові та економічні умови. Офіційний запит та лист від посольства Іраку в Києві були направлені до Міністерства закордонних справ України, але щодо цього запиту ми не отримали жодної відповіді. Я прошу Вас повідомити нам про розгляд цього питання та подякувати Вашому Превосходительству Президенту України за всі докладені зусилля».

Які  саме та чи були взагалі ті зусилля взагалі – годі знати, адресати листів жодного разу не озвалися.

Один з керівників ініціативної групи – студент Київського університету ім. Шевченка Алі Мамед. Він розповів Global Village, що в багатьох його земляків – ситуація критична, бо кошти в чужій країні закінчилися, а з дому їх переказати нема як. А серед іракців в Україні – сім’ї з дітьми. Наша держава жодних засобів допомоги іноземцям, звичайно, не надала, та найприкріше, що реакції на їхні звернення  нема. Все ж таки, від свого посольства Алі довідався, що вирушити додому зможуть тоді, коли літак доправить з Іраку тамтешніх українців. І вже з Києва той же борт повезе в Багдад. За його словами, ця подорож для іракців – безкоштовна.

Тим часом, як для українців у Багдаді – ні, за квиток треба платити 355 доларів США. Їхня ситуація не менш складна, ніж іракських заручників пандемії. Але ті, принаймні, хоч і не всі, та змогли повернутися – 7 травня їхня країна прислала за ними літак. Однак, до Борисполя він чомусь прилетів порожнім – без 40-а наших.

Ось що розповіли одна з українок, Софія, сайтові https://apnews.com.ua: «Всі наші прохання до української влади, щоб нас забрали звідси, відповіді не отримали. Ми дізналися, що іракська авіакомпанія полетить за своїми в Україну, а консул нашого посольства домовився з нею, що нас візьмуть на борт. Ми чекали дозволу з України, попередньо підписали всі зобов’язання пройти обсервацію, залишатися на самоізоляції тощо. Тим не менш, нам не дозволили сісти в літак, що вирушив до Києва о 6-й ранку 7 травня. Чому – ніхто не пояснює, а коли, все ж таки, полетимо додому – невідомо. Таке враження, що наш уряд робить усе, щоб ми не повернулися».

204 з 310-ти іракців – уже на батьківщині, вилетіли з Борисполя увечері 7 травня. Українці – все ще на чужині, і наразі невідомо, коли щось зміниться. Так само ні в МЗС, ні в обидвох посольствах не надають інформації, чи дозволять нашим громадянам полетіти  ще одним літаком з Іраку – тим, що мав би забрати  з Києва решту іракців.

Прощаючись зі мною в онлайн-чаті, Алі не пошкодував компліментів нашій країні: «Україна – прекрасна, і люди в ній – добрі». Але тут же додав: «Як і в мене вдома, у вас – серйозна проблема корупції, вона впливає на все. Коли б корупцію вдалося подолати, людям стало б жити значно легше».

P.S.  Українці не можуть еваюкуватися не лише з Іраку, з Австралії також. Ось що повідомляє у своєму Фейсбук-дописі Marina Davydova: «Шановний Dmytro Kuleba Вчора, 07.05.2020р. група українців була недопущена на рейс Quatar airlines Сідней – Доха – Франкфурт, що завадило поверненню громадян в Україну спецрейсом Франкфурт-Київ. Протягом кількох годин пасажири дзвонили Послу України і консулам України в Австралії та Німеччині. Консули спілкувались із представниками Quatar airlines, надсилали листи, щодо існуючих домовленостей та дозволів. Та  чуда не сталося. Громадян України не пустили на рейс (навіть тих, хто летів не у Франкфурт!).

Переліт рейсом Сідней-Доха-Франкфурт був повністю узгоджений з представниками МЗС України. Є листування, в якому підтверджена можливість транзиту через Франкфурт, є повідомлення сайту friend.mfa.gov.ua. Єдина умова транзиту – наявність квитків Франкфурт – Київ. Вказані квитки були заздалегідь оплачені, роздруковані та були із собою в аеропорту Сіднея.

Чому не спрацювала домовленість? Хто компенсує громадянам України втрату квитків, витрати на продовження віз, витрати на проживання?

Просимо втручання в ситуацію та допомоги із
повернення додому».

Людмила Пустельник, Global Village

Фото: https://aviationtribune.com/