Немовлят «на експорт» «зберігають» в холі готелю

В мережі набирає обертів скандал з Youtube-відео від київської клініки репродуктивної медицини BioTexCom.

Спеціалізація закладу – допомогти бездітним парам, переважно, закордонним, стати батьками з допомогою сурогатних матерів з України. 46 дітей, які недавно таким чином з’явилися на світ, зараз перебувають не в пологовому будинку, і не з тими, хто стануть їм батьками, а… в холі готелю «Венеція» в Києві, вже впродовж кількох днів. Чому виникла настільки дика ситуація? Бо карантин, нові родичі з-за кордону прибути не можуть, і таку «резиденцію»  для малюків обрали у BioTexCom. Ще й зняли про це відео.

Але про все за порядком. Батьківство від  BioTexCom стає реальністю за чималі гроші, на сайті клініки вказані ціни. Скажімо, лише донорська мітохондрія (в перекладі з медичної термінології – енергетична база клітин, що беруть участь в успішному заплідненні), зараз коштує від 6900 до 9900 євро. Починаючи з серпня, за цю ж послугу правитимуть від 9900 до 14900. Найдорожче коштує так званий «VIP-пакет, «все включено» – 64900 євро. Прикметно, що мови сайту – виключно іноземні. Майже всі європейські, також є японська, китайська та іврит, а українська чи російська відсутні.

Клініка повідомляє, що Україна сьогодні – один із світових центрів сурогатного материнства. Надто після того, як Індія й Таїланд заборонили репродуктивні послуги для іноземців. А, наприклад, в США виносити чужу дитину коштуватиме «замовникові» 100000 доларів. Це – не рахуючи супутніх витрат на потреби вагітної. В Україні те ж саме – дешевше в рази.

Ta повернемося до відео.  Однією з перших на нього у своєму Фейсбук-дописі звернула увагу Вероніка Саврук (Veronika Savruk):

«Через карантин 46 немовлят, народжених від сурогатних мам в Україні, застрягли і не можуть потрапити до своїх «нових батьків». На цьому відео вони всі – у величезній кімнаті, плачуть… Клініка, яка займається продажем дітей за кордон (я іншого означення не знаходжу для цього бізнесу), вирішила, що це взагалі – норм розмістити таке відео.

Дітей зберігають, як товар на складі, в холі готелю «Венеція» в Києві. Навіщо BioTexCom clinic це публікували: щоб натиснути на уряд, викликати співчуття, запевнити «люблячих батьків», що їхній «бізнес» нормально працює і все норм??? Я не знаю, який меседж цього відео. Але це просто лютий треш у сучасному світі усвідомлювати, що такий бізнес, в принципі, ок.

У багатьох європейських країнах, і у світі загалом, сурогатне материнство забороняє закон. У Німеччині за це можна сісти на три роки. У Італії за намагання рекламувати комерціалізацію гамет, ембріонів чи організувати сурогатне материнство можна відбути покарання від 3 місяців до 2 років позбавлення волі та заплатити штраф від 600 тис. євро до 1 млн. євро».

Тим часом, в Україні BioTexCom демонструє на своєму сайті відео-інтерв’ю наших молодих жінок, аж ніяк не анонімні, які погодилися виносити нащадків для когось з багатших країн. Майже всі кажуть, що роблять це від матеріальної скрути – треба «підняти» власних дітей, купити житло тощо. Хтось мешкає в Києві, інші прибули з регіонів. Одна з українок впевнено заявляє, що це цілком правильно: подарувати комусь щастя батьківства за винагороду. Перед камерою наші вагітні пані тримаються впевнено, усміхаються, випромінюють оптимізм. Сумнівів з приводу своєї «роботи» не висловлюють. Одна хвалиться, що вирішила стати сурогатною мамою вслід за рідною сестрою, тій сподобалося. Інша зі знанням справи каже, що спочатку треба  вирішити фінансові проблеми, а вже потім влаштовувати життя.

Тут же – захоплені відгуки іноземців, які поїхали з України з народженим для них немовлям, хвалять клініку. 

А тих, хто через скасоване авіа-сполучення ще не приїхали, в ній вирішили «простимулювати»  – промовистим мікро-фільмом. Голос за кадром у ньому просить «дорогих батьків» «не впадати у відчай». (Хоч спробуй тут «не впасти» від дитячого плачу, що розриває вуха вже з перших кадрів!). Запевняють, що юрист BioTexCom, Денис Герман, перебуває в постійному контакті з батьками, що прагнуть, та не можуть прибути до нашої країни. Розповідають та показують, що за дітьми є догляд медсестер, їх купають та годують. Нарешті, закликають не чекати з моря погоди:

«Дійте, і все спрацює! Адміністратор готелю «Венеція», де наші маленькі гості чекають своїх батьків, буде щодня повідомляти про щоденне життя новонароджених. Як немовлята живуть? Хто про них піклується? Як організовані їхні харчування та прогулянки? Ми можемо тільки здогадуватися, що відчувають батьки цих крихіток, яких змусили перебувати від них за тисячі кілометрів. Через те, що батьки не мають можливості забрати своїх малюків, вони змушені спілкуватись з ними онлайн. Між іншим, незабаром ви зможете самі побачити як відбуваються ці зворушливі зустрічі . Ми будемо вас інформувати про все, слідкуйте за каналом Biotexcom».

Іншими словами, клініка, не надто переймаючись етичною стороною свого «кіновиробництва» і як його може сприйняти аудиторія, вирішила діяти перевіреним методом. Коли піднімуть галас 46 закордонних  родин, у себе в посольствах і не тільки – справа дивись, та й зрушиться. І всі будуть щасливі: раніше бездітні – з малюками, клініка – з гонорарами. Чи бентежило авторів кіна, що приватність головних маленьких героїв цієї історії порушено вже з пелюшок? Навряд.

Про те, шо варто напружувати урядові структури,  говорить у відео юрист Денис Герман: мовляв, МЗС вже домовилося з керівництвами Великобританії, Ірландії та Швеції – щоб ті послабили карантинні вимоги, і їхні громадяни змогли забрати своїх дітей. Треба, щоб і решта країн «підтяглися», серед них – Мексика, Китай, Болгарія, Італія, США. Тож працюйте, клієнти-батьки, активніше зі своїми дипломатами!

Наразі ж – готельний хол для коштовних малят і фільм. Від якого стає сумно й ніяково –  і за медиків, і за нашу країну. В ній, здається, вже стало цілком ок, коли про стан малят повідомлятиме… адміністратор готелю, а не лікар.  І що самі вони чекають нових родин саме там, а не в медичній установі, як належало б, хай навіть під наглядом досвідченого персоналу.

Тим часом, правової оцінки  ситуації від жодного з вітчизняних посадовців наразі не прозвучало. 

А в Biotexcom, розміщуючи відео, навряд чи переймалися, що воно, з точки зору комунікацій – суцільне фіаско. Заодно – чергова масна пляма на репутації України.

Хоч ганебно все це виглядає не лише з точки зору комунікацій.

 

Людмила Пустельник, Global Village

Фото: https://www.mamanatural.com/

Напишіть відгук