«Україна як безконтрольний магазин немовлят»

Стаття в італійській Corriere Della Serra.

Микола Кулеба, уповноважений українського президента із захисту прав дітей, обурився: щонайменше 100 новонароджених в цій країні зараз «зберігаються» в репродуктивних клініках в очікуванні своїх батьків.

Пандемія коронавірусу викрила реальність ринку сурогатного материнства в Україні та прогалину щодо захисту прав новонароджених малюків. Микола Кулеба, уповноважений українського президента із захисту прав дітей, написав у своєму Фейсбуці, що: «Сурогатне материнство в Україні порушує дитячі права. Ситуація, створена для немовлят у готелі, ще раз показує нестачу поваги до прав людини, а саме прав тих, що були народжені сурогатними матерями. Україна просто стала міжнародним онлайновим магазином для продажу немовлят. І ми навіть не знаємо справжніх цифр цього явища».

Тож зараз уряд намагається дати раду з сотнею дітей для іноземців, які, через закриті кордони, не можуть забрати їх з України.

«Та якщо карантин буде продовжено, рахунок буде вже на тисячі,» – каже урядовець. Українська омбудсмен з прав дитини Людмила Денісова повідомила агенції «France Presse», що вона наполягає перед урядом, аби той знайшов негайне вирішення проблеми. Адже це діти, які ніде незареєстровані. В них нема громадянства, імен, законних опікунів. На даний момент і згідно з даними від Денісової, 51 немовля перебуває в холі готелю «Венеція» в Києві.

Всі ці діти прийшли на світ завдяки послугам агенції Biotexcom, яка представляє найбільший сегмент ринку [сурогатного материнства] в країні. Очікувані батьки, як називають пари, що звертаються за послугами сурогатного материнства, перебувають в 12-ти країнах: Китай, США, Італія, Іспанія, Великобританія, Франція, Німеччина, Болгарія, Румунія, Австрія, Мексика та Португалія.

«Проблему ще не вирішено,» – пояснила Денісова, яка протягом минулих днів зустрілася з представниками різних посольств. «Ми працюємо над механізмом, щоб вийти з тупика».

Тим часом, деякі країни, як-от Італія та Франція, де сурогатне материнство заборонене, відмовилися надати своїм парам декларації про надзвичайні обставини для дозволу подорожувати, незважаючи на закриття кордонів. Італійський посол Давід Ла Сесілья відповів на заклик італійської кампанії, запущеної в мережі проти оренди матки: «Мені було дуже незручно й тривожно дивитися кадри відео, яке розмістила онлайн київська Biotexcom. Немовлята, зібрані в кімнаті, чекають вирішення ситуації, яка їх стосується. Я не соромлюся назвати це збоченням».

Майже 50 клінік в Україні пропонують послуги із штучного запліднення за цінами, з якими годі змагатися існуючим на те ж саме в США: від 40 до 65 тисяч євро порівняно з 150 тисячами американських доларів. Економічна криза спонукала багатьох українських жінок надати себе самих для подібних практик. Компенсація для них – це приблизно 30 тисяч євро.

А що в Італії?  Як будуть записані свідоцтва про народження цих дітей, коли вони повернуться сюди?  Рішення касації до Об’єднаних секцій (мається на увазі документ Касаційного суду Італії – ред.) у 2018 році встановило, що можуть бути зареєстрованими лише біологічні батьки.

Власне, це й було тим, що сподівається почути у відповідь від посла італійська кампанія проти орендованої матки. Її організатори пишуть: «Ми також просимо: коли, можливо, кордони відкриються і дітей привезуть до Італії – щоб у жодному разі не було проведено транскрипцію автоматичного свідоцтва про народження, зареєстрованого в Україні. Згідно з чинним законодавством нашої країни, а також з рішенням Об’єднаних секцій Касаційного суду, який підтверджує інтереси неповнолітнього щодо гарантій правди про його походження – лише біологічні батьки повинні бути вписаними до свідоцтва, якщо такі є. Надто, коли вже були відомі випадки відсутнього генетичного зв’язку між замовленою дитиною та клієнтами».

Жінки, представниці кампанії, також звертаються до українського уряду, щоб той «негайно подбав про маленьких дітей – перш за все, перевіривши можливість передати їх матерям, які привели їх на світ. Та / або по-друге, знайти сім’ї, що були б готові піклуватися про цих немовлят».

Тим часом, консервативне об’єднання CitizenGo звернулося з петицією про усиновлення цих дітей до міністра закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо: «Як громадяни Італійської Республіки, ми просимо вас негайно діяти відповідно до італійського законодавства та Міжнародної конвенції про права дитини. А саме, підтримуючи канал спеціального усиновлення для сімей. Ми справді маємо право захищати життя та гідність цих дітей, які перебувають у занедбаному стані! Ці діти не можуть чекати!».

Також непохитний Омлус Еммануель Ді Лео (італійський правозахисник – ред.) говорить про «дуже серйозну травму для цих неповнолітніх. Оскільки вони ще незареєстровані в Києві, щодо немовлят очевидна відсутність їхнього основного права на законне існування. Зрозуміло, що інтереси дітей у цій справі взагалі не беруться до уваги, вони – на другому місці. Натомість враховуються інтереси покупців, перевага надається їхньому бажанню бути «батьками» за будь-яку ціну».

https://www.corriere.it/

Моніка Річчі Саргентіні, Corriere Della Serra, Італія

 (Переклад з італійської).

 Фото: https://metro.co.uk/, https://www.wired.co.uk/

 

Напишіть відгук