«БайдЕнкування» Порошенка

Стаття в американській Daily Beast про «плівки Деркача»: «російський слід», «в Зеленського не знали», «вигідно Трампу», «Байдена злили».

Що сталося, передмова: нардеп А. Деркач (позафракційний) оприлюднив аудіо-записи телефонних розмов між екс-президентом П.Порошенком та колишнім віце-президентом США Джо Байденом у 2015-2016 рр. Суть: крім звільнення тогочасного Генпрокурора Шокіна, як наказав Байден,  Порошенко також погодився підвищити тарифи для українських громадян. Зокрема, в одній з розмов Порошенко каже, що встановив 100-відсоткові тарифи. Попри те, що МВФ просив «лише» 75 відсотків.

Як відомо, підвищення тарифів на російський імпорт газу  та скорочення субсидій для малозабезпечених українців  було однією з головних вимог МВФ у 2013 році.  

Деркач стверджує, що тарифи та інші поступки, зроблені Порошенком Вашингтону, мали на меті розблокувати позику МВФ на мільярд доларів США, гарантом якої є США. А Байден скористався позикою, щоб вимагати звільнення прокурора Віктора Шокіна, який розглядав корупцію в газовій компанії «Бурізма». Остання найняла сина Байдена Хантера як члена правління ще раніше того ж року.

Відтак, в червні 2019-го відбулася відома телефонна розмова між президентам США Дональдом Трампом та новообраним українським, В.Зеленським. Трамп спонукав свого молодого колегу знайти компромат на сина Байдена в «Бурізмі». Після чого демократи в США розпочали процедуру імпічменту Трампа, яка, проте, успіху не мала.

Деркач заявив, що отримав аудіо від журналістів-розслідувачів, які повідомили йому, що Порошенко особисто записував дзвінки. Плівки ще наразі неперевірені незалежнимм експертами.

Нардеп А.Деркач

Звідки ноги ростуть? Версії від Daily Beast, стаття «Who Leaked Biden’s Calls to Ukraine?» («Хто злив Байденові дзвінки в Україну?»): [Американські] консерватори вже діляться записами розмов Байдена та Порошенка у всіх соціальних мережах, сподіваючись, що вони допоможуть Трампу у кампанії переобрання президентом США.

Андрій Деркач – український політик із КДБешним походженням. Він має схильність до теорій змови та дружні стосунки з Руді Джуліані, адвокатом Трампа. Пан Деркач випустив [у світ] безліч розмов між колишнім віце-президентом Джо Байденом та колишнім президентом України Петром Порошенком. Вони обговорювали звільнення українського прокурора в обмін на американську підтримку щодо позики МВФ Україні на мільярд доларів.  Між іншим, сам Байден визнав це ще роки тому.

Та звідки взялися нові записи і що вони показують? В Україні новини про записи Байдена-Порошенка стали несподіванкою для представників адміністрації президента України Володомира Зеленського. Одна людина, знайома з розмовами, заявила, що стенограми та записи дзвінків, ймовірно, велися у важкодоступній та архівній системі. Ця ж особа сказала, що хтось із адміністрації міг отримати доступ до  системи та «злив» записи в ЗМІ. Інша версія співрозмовника: в систему втрутилася Росія і поширила записи. «У будь-якому випадку, є конкретна причина, чому ці записи просочилися», – додав він.

Зеленський має намір провести прес-конференцію в середу – другу подібну з моменту вступу на посаду – і, швидше за все, зіткнеться зі складними питаннями.

Daily Beast ще раніше отримала досьє з документами від Деркача, в яких звинувачується Національне антикорупційне бюро України, або НАБУ. Зокрема, НАБУ звинувачують в тому, що воно є ключовою організацією, яка здійснювала українське втручання у вибори у США в 2016 році.

Це – лише одна з низки екзотичних теорій змови від українського народного депутата. Деркач також звинуватив віце-президента Байдена в таємному отриманні 900 000 доларів від «Бурізми» за лобіювання. Ще він заявив, що демократи перешкоджають його заяві на отримання візи для відвідування США в 2020 році, і це робиться, щоб захистити від Деркача Байдена. Крім того, він каже, що американські дипломати в посольстві США в Києві намагалися захистити українських олігархів від переслідування і що один із багатих українців таємно фінансував президентську кампанію Гілларі Клінтон 2016 року.

Деркач навчався у вищій школі КДБ ім. Дзержинського в Москві і певний час був членом проросійської «Партії регіонів» в українському парламенті. Він також служив у Службі безпеки України або СБУ у Дніпропетровську; його батько очолював організацію в кінці 90-х і на початку 80-х.

Чи причетна тут Росія? Припущення про можливу роль Росії в отриманні плівок зрозумілі, враховуючи роль Москви в регіоні та її історію. Хоч наразі це не доведено.

Тим не менш, російська розвідка охоче йде на «зливання» перехоплених матеріалів – щоб збентежити своїх супротивників. Скажімо, в 2014 році росіяни були причетні до витоку телефонного дзвінка від Вікторії Нуланд вищого дипломата адміністрації Обами в Європі . Вона жостко критикувала Європейський Союз за  його ставлення до України під час революції. Тоді йшлося про те, щоб скинути проросійський уряд.

Але в похмурому й безжальному світі української політики «злиті» записи – справа майже звична. Один з таких витоків недавно коштував кар’єри тепер вже прем’єр-міністру Гончаруку.

Плівки не виявляють чогось нового, крім того, що ми вже знаємо, і що вже визнав Байден: адміністрація Обами, як і інші країни Заходу в той час, тиснула на український уряд. Щоб той звільнив прокурора Віктора Шокіна та щоб покращив показники України в галузі подолання корупції. А позика в МВФ на мільярд доларів використовувалася як важіль тиску для виконання цих вимог.

Натомість відео, випущені Деркачем для супроводу плівок, покладаються на інсинуацію та посилення драматичної інтриги. Дуже відредаговані плівки містять фрагменти розмов Порошенка та Байдена, в яких обговорюється бажання адміністрації Обами зняти Шокіна з посади прокурора. Промовисті зауваження Байдена, що «з новим прокурором важливо швидко працювати над тим, щоб зменшити шкоду, якої він завдав». Або половина фраз, як-от «надзвичайно сильна мотивація», і «це мій другий крок для виконання моїх обіцянок» від колишнього президента Порошенка. Ці слова виідлено жирним червоним, і не дуже зрозуміло кого вони звинувачують.

Ще одне, що ми дізналися з цього останнього набору витоків: трубопровід Україна-Америка для виготовлення бруду на Байдена все ще працює безперебійно.

А попередній український скандал та подальший імпічмент Трампа допоміг налагодженню багатьох стосунків між проросійськими або просто опортуністичними українськими політичними гравцями. Ще – між американськими правими ЗМІ та активістськими групами.

Це розпочалося навесні 2019 року, коли адвокат президента Трампа Руді Джуліані зв’язувався в Україні з колишніми прокурорами Віктором Шокіним та Юрієм Луценком. А ті були раді розповісти колишньому меру Нью-Йорка про скандальні (як також і сумнівні) історії про сина Байдена, Хантера, та газову компанію «Бурізму».

Тим часом, українські олігархи з юридичними проблемами пішли назустріч американським консерваторам, які прагнуть позбутися Байдена. Так само й консервативні американські медіа встановили добрі контакти з українськими гравцями.

 https://www.thedailybeast.com/who-leaked-bidens-calls-to-ukraine

Адам Роунзлі, Ерін Банко, Daily Beast

(Переклад з англійської)

Фото: https://www.svoboda.org/, https://www.thedailybeast.com, https://apral.ru/

Напишіть відгук