Що «не так» із законом про подвійне громадянство?

Пропонується спрощена процедура отримання українських паспортів (та не росіянам) і «легалізація» іноземних, набутих нашими громадянами раніше. Однак, це станеться ще не завтра.

 

 Президентська обіцянка

У Верховній Раді закон, який вже збиралися, було, обговорювати, наразі відкладений – до кращих часів. Проти  законопроєкту №2590 виступили «Європейська Солідарність» і Юлія Тимошенко. В «Слузі народу» теж  не було єдності з приводу. Але, що до цього документу обов’язково повернуться, джерела в парламенті сумніву не мають.

Закон про внесення змін до деяких законів України щодо питань громадянства – ініціатива президента Володимира Зеленського. Хоч і не настільки принципова, як, наприклад, відкриття ринку землі, і це – одна з причин, чому «слуги народу» в парламенті так легко поступилися опозиції в цьому питанні.

Подвійне громадянство – одна з передвиборчих обіцянок про «об’єднання 65 мільйонів українців, що проживають по всьому світу». Саме так не без пафосу нагадав про неї представник президента в Раді Руслан Стефанчук. «В перекладі» – шанс покращити ЗЕ-рейтинги на закордонному виборчому окрузі, де давно закріпили позиції прихильники президента колишнього, Петра Порошенка. 

Похитнути їх минулого тижня не судилося, бо не висловлювали ентузіазму також і чимало представників пропрезидентської фракції. Загальний настрій в «Слузі народу» – проєкт потребує багатьох доопрацювань. 

На користь останніх також висловилися експерти, більшість з них вважають, що запропоновані зміни будуть потребувати  змін до Конституції. Бо конституційна теза про єдине громадянство стосується саме неможливості мати громадянство іншої країни. Тим часом, ще одна частина експертів каже: теза, власне, про те, що не можна мати громадянство окремих регіонів (як-от, Криму), а дозволяється лише України.

Однак, навіть у разі прийняття закону,  внесені зміни набувають законодавчої сили тільки в разі позитивного голосування за них на Всеукраїнському референдумі.  Іншими словами, мрії багатьох  закордонних українців про два паспорти збудуться не завтра.  Але

 

Які саме зміни пропонуються?

?1.?Коло осіб, які набувають громадянство України за територіальним походженням, розширюється. Зокрема, пропонується надавати громадянство людям, чиї прадід та прабаба народилися або постійно проживали на територіях, що входили на момент їхнього народження або під час їхнього постійного проживання, до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (зміни до статті 8).

2.?Вартість процедури оформлення припинення іноземного громадянства пропонується виключити з переліку підстав, які полегшують набуття українського громадянства. Раніше надто висока вартість оформлення відмови від громадянства була причиною, щоб подати декларацію про відмову і отримати громадянство України. Тепер користуватися цією підставою і набувати громадянство України, залишаючись де-факто громадянином іншої країни, не можна буде. ?

3.?Пропонується чітко визначити категорію осіб, які зможуть набути громадянство України шляхом подання декларації про відмову від іноземного громадянства. Зокрема, це:

–  ??ті, хто уклали контракт на проходження військової служби у Збройних Силах України ?

– ?мають визначні заслуги перед Україною ?

– ?прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України

– ?особи, які проходять військову службу у Збройних Силах України та нагороджені державною нагородою України

– особи, які є громадянами держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом (як-от, Росія – ред.), що зазнали у країні своєї громадянської належності переслідувань через політичні переконання, що підтверджується документом, виданим Міністерством закордонних справ України

– діти таких осіб (зміни до статей 1, 8 – 10).

 ?4.? Спрощена процедура, (яка передбачає декларацію про відмову) буде застосовуватися лише для громадян держав, включених Кабміном до відповідного переліку. Держави-агресори або держави-окупанти до цього переліку не увійдуть. Відповідно, їхні громадяни не зможуть пройти спрощену процедуру отримання громадянства (за винятком випадків, якщо їх переслідують на Батьківщині, див. вище.).

 ?5.? Перегляд підстав втрати громадянства України. Такою підставою НЕ МОЖЕ вважатися набуття повнолітньою особою громадянства іншої держави. Разом із тим, підставою ПРОПОНУЄТЬСЯ ВВАЖАТИ набуття громадянства України внаслідок обману (у тому числі, невиконання зобов’язання припинити іноземне громадянство), порушенням присяги громадянина України. Також пропонується запровадити судовий порядок скасування рішення про набуття громадянства.

?6.? Уточнення підстав скасування рішення про оформлення набуття громадянства, а саме визначення, що воно набуто внаслідок обману, у тому числі, невиконання зобов’язання припинити іноземне громадянство або повернути паспортний документ іноземця до уповноважених органів держави, які видали такий документ.

?7.? Встановлення обов’язку повернення паспорта іноземця, невиконання якого є підставою для втрати громадянства України. ?

8.? Розширення підстав набуття громадянства України дітьми, у тому числі внаслідок усиновлення, встановлення опіки, піклування. ?

9.? Врегулювання питання обробки персональних даних під час вирішення питань громадянства України.

Навіщо Україні множинне громадянство?

 Ось що каже народний депутат Георгій Мазурашу («Слуга народу», на фото): – Залучення українців до будівництва нової України може і буде вирішуватися різними шляхами – від встановлення більш тісних стосунків із українськими діаспорами у світі до спрощення процедур набуття громадянства. Тож новий підхід  необхідний і для залучення найкращих спеціалістів та інвесторів до вітчизняної економіки.

– Які, наприклад, забажають приїхати до нас із Російської Федерації…

 – Стосовно громадян держави-агресора і держави-окупанта в законі чітко прописана червона лінія. Громадяни Росії не зможуть отримувати громадянство за спрощеною процедурою. До того ж, новий закон – це відповідь на видачу російських паспортів в ОРДЛО. Люди, які зараз отримують такі паспорти, повинні розуміти – процедура набуття громадянства України під час майбутньої деокупації буде складнішою. Також для тих, хто зловживає довірою України і намагатиметься отримати громадянство шляхом обману, передбачені санкції та судова процедура позбавлення громадянства.

 – Попри те, що чимало наших заробітчан були б не проти мати паспорти двох держав, не бракує і тих, хто переконані: ця зміна зараз – не на часі, навіть небезпечна.

– Був певний «суспільний тиск» з боку, як мені здається, меншості, вона вважає критично недопустимою згадану зміну. Це й призвело до того, що ми вирішили відкласти розгляд закону. «Ми» – в розумінні фракція. Я був за продовження руху до узаконення множинного громадянства. Вважаю нормальним дозволяти його українцям.

Просто власники двох паспортів,  як на мене, не повинні мати право обіймати посади в органах державного керівництва, обиратися депутатами. А право голосу має залежати від того, чи прожив такий громадянин останніх років 5 переважно в Україні. Якщо, звісно, не перебував за кордоном в офіційних відрядженнях. Хоч це – делікатне питання, ще потребує уточнень, і поки що воно  відкладене.

Частина виборців, своєю чергою, тиснуть з протилежного боку, нагадуючи, що багато з кандидатів від «Слуг народу» під час виборчої кампанії висловлювались за легалізацію множинного громадянства.

Скажімо, на моєму окрузі (Чернівецька обл. – ред.)  я відчуваю, що люди, переважно це підтримують.  У нас, мабуть, відсотків 20 на окрузі можуть мати паспорти Румунії (а хтось – й інших країн). Але вони оформлюють ще одне громадянство зовсім не з політичних, а з економічних причин! Щоб мати можливість вільно пересуватися по світу, працювати за кордоном.

– Чи передбачено якісь каральні санкції в законі для тих, хто вже набули множинне громадянство?

 – Українці, які отримали інші громадянства, були б «легалізовані» через норму, яка скасовувала наявність громадянства іншої країни як приводу для позбавлення нашого громадянства. І їм не треба було би ще якісь процедури проходити, як я розумію.

А вихід з громадянства України, як і раніше, здійснюється тільки за клопотанням особи.

Світовий досвід

Китай та Індія категорично забороняють подвійне громадянство – набуття іноземного автоматично означає позбавлення вітчизняного.

Іспанія практикує так звану «обмежену селективність»: крім іспанського, дозволяється мати також громадянство певних країн Латинської Америки. 

Подібно – Латвія та Литва, подвійне громадянство дозволене лише з країнами, членами НАТО та Європейського Союзу.

До 1967-го мати паспорти двох держав було заборонене в США. Згідно з сучасним законодавством, особи, що отримують іноземне, не зобов’язані відмовлятися від свого американського громадянства. Щоправда, США дотримується так званої умови «панівного громадянства» («master nationality»). Це означає, що уряд цієї країни визнає лише американське громадянство особи незалежно від того, які ще вона має.  

Приклади країн, де володіти паспортами двох держав дозволено: Aвстралія, Барбадос, Бельгія, Бангладеш, Канада, Чехія, США, Велика Британія, Швейцарія, Південна Корея, Південна Африка, Єгипет, Греція, Фінляндія, Франція,  Італія, Іспанія, Латвія, Литва, Естонія, Ізраїль, Ірландія, Польща, Угорщина, Ісландія, Кенія, Швеція, Словенія, Сірія, Сербія, Вірменія, Норвегія, Румунія, Мальта, Мексика, Ліван, Тонга, Росія, Філіппіни, Перу, Румунія, Норвегія, Шрі Ланка, Пакистан, Португалія, Туреччина.

Приклади, де не можна: Aндорра, Aвстрiя,  Бірма, Бахрейн, Білорусь, Ботсвана, Японія, Китай, Фіджі, Індія, Індонезія (але виняток – для дітей, один з батьків яких є іноземцем), Бруней, Кувейт, Kaзахстан, Узбекистан, Kiрiбaтi, Корея,  Сінгапур, Соломонові Острови, Малайзія, Об’єднані Арабські Емірати,  Непал, Венесуела, Зімбабве.

Global Village

Фото: https://www.aupairworld.com/, https://itd.rada.gov.ua/, https://echokieva.com/, https://minfin.com.ua/, https://tsn.ua/