«Не подобається без російської? Ідіть повз»

Голодувати фізично чи інформаційно – це справа особистого вибору. Погляд Борислава Берези на «проблему мовного меню» МсDonald’s і хайпу в соцмережах з приводу відсутності російської в фаст-фуді.

Є дві гострі теми, які в Україні політики використовують для нарощування електорату і одночасно розколюють суспільство. Це теми мови та релігії. У мене є своє бачення цього. Я вважаю, що державна мова в Україні має бути лише одна, це українська. Мова особистого спілкування – яка завгодно. І якщо людина, живучи в Україні, не здатна вивчити державну, то це її проблема, а не проблема оточуючих.

Я таке бачив не тільки в Україні. Зустрічав у Сан-Франциско китайців, які, живучи там, не говорять англійською. Або в Ізраїлі наших іммігрантів, які мешкають там по 20-30 років, не вчать мову і знають лише кілька десятків слів, необхідних для того щоб робити покупки в магазині.

Особисто знайомий з казахом, який живе з 2000-го в Мюнхені, але по-німецьки не говорить. Це –  його вибір. Тож ми тут –  не унікальні.

Я народився і ріс в Києві. У школі не вивчав мову, що не заважало мені читати книги і журнали українською та дивитися українське телебачення.

Стівена Кінга і Кена Кізі я вперше читав російською, а Маріо П’юзо і Борхеса – українською. У дворі говорили російською та українською. Тому для мене мовне питання –  надумане. У моєму колі спілкування завжди були люди, які говорили обидвома мовами.

І коли я побачив істерику навколо відсутності російської мови в McDonalds, мені стало смішно. Тому, що в мовному питанні вже «до***лись до мишей», вибачте за ненормативну лексику. До речі, таку ж реакцію у мене викликає запитання у мене в коментарях на Фейсбуці «чому не мовою?».

Ця проблема вирішується легко. Вам щось не подобається? Ідіть повз! Вам не подобається, що в McDonalds в меню нема російської? Ідіть повз. І повірте, що McDonalds цього не помітить. Від слова «зовсім».

Комусь не подобається те, що у мене є небагато текстів російською мовою? Не читайте їх.  І в першому, і в другому випадку це – питання вибору. Хочете голодувати фізично або інформаційно? Це – ваш вибір. Але не робіть істерики. Більш того, пам’ятайте, що в особистому спілкуванні ви можете використовувати будь-яку мову. Хоч хінді, мандаринську або фінську. Але в будь-якому випадку офіційною державною мовою залишається саме українська. І це правильно. Тому – менше емоцій і більше логіки.

І не ведіться на дрібних провокаторів, які намагаються на темах мови й релігії розколювати суспільство. Думайте. Завжди.  Пам’ятайте, що чим більше мов ви знаєте –  тим більше відкритий для вас світ. У мене є бажання почати вчити іспанську. І я планую цим зайнятися. Адже знати 5 мов – це краще, ніж знати 4. І ніякого дискомфорту для мене нема.

Facebook

Борислав Береза, народний депутат України, м.Київ 

 

Напишіть відгук