Пекло водою на Західній Україні

Буковина та Івано-Франківщина підтоплені, рівень річок продовжує зростати. Кілька районів Тернопільщини – загрожені підтопленням, там оголошено штормове попередження.

Що сталося. Сильні дощі впродовж минулих днів спричинили різке зростання рівня у водоймах Західної України, наслідок – повені на Івано-Франківщині та Буковині. Знищені дороги, знеструмлені населені пункти, залиті водою будинки й подвір’я, городи та поля. Цифри  ушкоджень, напевне, будуть вражаючими, але наразі очільники постраждалих регіонів їх не називають. І через те, що не знають, і тому, що пік лиха ще не настав.

А тим часом – моторошні кадри місцевих апокаліпсисів: ревище каламутної води, що стрімко несеться вздовж берегів, ще недавно  тихих. Чи просто на очах в потік провалюються цілі ділянки грунту. Або ж зовсім неспокійні повноводні ріки за вікном, буквально, там, де ще вчора була вулиця – їх з жахом спостерігають мешканці уражених стихією сіл.

На Буковині, де ситуація залишається загрозливою – це далебі не перша повінь. Дамби на р. Прут поруч з Чернівцями були  пошкоджені повінню ще в 2008-му, однак відтоді в жодної влади не дійшли руки, щоб належно укріпити споруди. Тож зараз річка, спокійна в суху погоду, вийшла з берегів. Вода, як попереджають фахівці, ще підніметься, вже скоро – на понад 7 метрів. Вона наближається до Калинівського ринку, одного з найбільших в країні.

Ось які прогнози робить Український гідрометцентр.: 24 червня на р. Прут – пост Чернiвцi очiкується проходження максимального рiвня води дощового паводку висотою 680 -730 см над нулем поста (рiвень води на 18 год. 23 червня дорiвнював 417 см). Відтак варто сподіватися затоплення сільськогосподарських угiдь Новоселицького, Герцаївського та Кіцманського районів;  сiл у Новоселицькому районі – Маршинцi, Тарасiвцi, Магала, Костичани, Припруття, Бояни, Зелений Гай, Ванчикiвцi; затоплення блокiв сигналiзацiї застави с. Костичани Новоселицького району; затоплення блокiв сигналiзацiї військової частини с. Мамалига, Новоселицького району; затоплення автомобiльної дороги та ринку «Добробут» та початкове затоплення Калинiвського ринку м. Чернiвцi.

Тим часом, у самих Чернівцях в минулі дні сталися два самогубства – не виключено, що в них «винні» й  тривожні новини навколо.

Що каже влада. Зокрема, на тему, скількох саме буковинців доведеться евакуювати із зони стихійного лиха?

Голова Чернівецької ОДА Сергій Осачук в інтерв’ю Global Village:

–  Кожен, хто перебуватиме в небезпеці, буде еваюкуйований.

– Тобто, зараз Вам ще не відомо, скільки громадян її потребуватимуть?

– Я вважаю це запитання некоректним.

Тоді наступне: чи сподіваєтеся візиту на Буковину президента Зеленського в звязку з подіями?

– Не розумію логіки цього запитання в контексті Вашого інтересу.

– Логіка така, що він – глава держави, і в одному з її регіонів, Вашому – зараз серйозна  ситуація.

– Серйозна ситуація – по всій Західній Україні, і в сусідній Івано-Франківській області також, тамтешній регіон теж потерпає. Тож питання фізичної присутності конкретної людини – хіба  для того, щоб подивитися, як тече вода.

  Чи повязуєте настільки велику повінь, як зараз, з вирубуваннями карпатських лісів упродовж минулих років?

–  Для цього потрібно бути фахівцем з еко-системі і розуміти взаємозалежність культури поведінки з природніми ресурсами і їхнім використанням. Грамотна поведінка з річками нікому ще не завадила.

–  Все ж таки, вирубування лісів причетні до того, що річки вийшли з берегів? На Вашу думку?

–  На мою думку, серйозні повені на Буковині стаються раз на 10 років, або й частіше. І пояснювати їх лише вирубуванням лісів – це надто поверхнево.

Скільки саме населених пунктів Буковини вже постраждали від лиха?

–  Десятки.

Що каже лікар. А саме, інфекціоніст Ольга Кобевко (м.Чернівці) яка розміщує відео-пости про санітарно-епідеміологічну ситуацію на Буковині на своїй Фейсбук-сторінці:

–  Повторюється ситуація з 2008-2010 рр., коли на Буковині теж була велика вода. Ми, інфекціоністи, теж працювали тоді, тож варто попередити про загрозу й сьогодні. Отже, повенева вода розмиває вуличні туалети, каналізації, ферми, сміттєзвалища, і все це створює інфекційну небезпеку для громадян. Це дуже сумно, бо Чернівеччина все ще не вийшла із коронавірусу, а новий клопіт вже насувається.

А також інформація, про яку не всім відомо: виявляється, у нас є база спецмедпостачання, це такі великі ангари-склади, в яких є все. Чи, принаймні, повинно бути – для подібних надзвичайних ситуацій. Намети, ліжка, човни, ліки, засоби для рятувальників та гігієни, продукти, тощо. Чи є там щось насправді – цього ніхто не знає. Все це повинно поповнюватися щороку, кошти на запаси виділяються шалені. З мого досвіду минулих повеней і початку війни в 2014-му – поповнення складів відбувається радше на папері.

Що каже очевидець. Анна Данилюк, журналістка Global Village, яка має будинок в с.Клішківці:

– Вода потужно несеться з гір, все це справді виглядає жахливо… Недалеко від мене пішло під воду все господарство. Стави і потік прорвало, а вони, сусіди – внизу вулиці. Ми не могли на трасу виїхати… У мене весь підвал – у воді.

Global Village

Фото: Анна Данилюк