Мистецтво «пиляти» - 672 мільйони під час повені

«Не вкрадеш ти – все одно вкрадуть інші», тому ліс рубали вчора і будуть завтра, а повінь нічому не навчить і буде знову й знову – спостереження на тему «карпатського менталітету» журналіста Сергія Лямеця.

672 000 000 грн. виділять на подолання наслідків негоди на Західній Україні. Але подібні стихійні лиха повторяться ще не раз – бо жодними грошима не зміниш споживацького ставлення до природи. 

Днями я повернувся з походу по горах. Ходили якраз в районі Яремче – в тих місцях, які прославилися завдяки відео (з дорогою, яка провалюється під воду на очах – ред).

Висловлю кілька міркувань на основі того, що ми побачили:

1. У мене є стійка підозра, що хайп про повінь в Інтернеті був створений з метою дістати грошей з держбюджету. Але гроші ці не підуть людям, двори яких затопило. Ці гроші освоять інші люди, які – максимум – розчистять дороги. Кому – лихо, а кому –  заробіток.

2. Під час нашого походу два дні без зупинки лив дощ, дорога перетворилася в потік бруду, струмки і ріки наповнилися. Але ніяких жахів при цьому не було. Дороги в Яремче і в бік Буковеля – в хорошому стані. Вони тримаються вже багато років завдяки тому, що фірма екс-нардепа Шевченка проклала якісну трасу в Буковель. Тобто, коли для себе – можуть.

3. Причини зсувів – вирубка лісу. Рубають ліс місцеві. Рубають цілими галявинами. Рубають по-варварськи, як останні ***даки. Ми спускалися по коліно в багнюці з полонини, йшли по бруду, на місці якого колись стирчали смереки. Запевняю вас, жодного разу за час подорожі я не бачив свіжих саджанців. Бачив одного разу молоді дерева на вершині, але цим деревам –  років по 5-6. Висновок: пиляють абсолютно безсовісно, ??за що й отримують.

4. Місцевий менталітет – дивний. З одного боку, всі – дуже господарські. Яремче і навколишні села – дуже доглянуті. Повірте, Київ далеко не скрізь виглядає краще, ніж цей регіон. Стоять нові будинки, йде дороге будівництво.

Дорога, як вже говорив, непогана. В принципі, це той самий Київ – тільки тонко розмащений. Я бував в цих краях до Майдану. Тоді і зараз – просто небо і земля. За часи Порошенка все масово відбудували, відремонтували. Я запитував: звідки гроші? Всі хитро посміхаються, говорять: «від туристів». Ну, не знаю. Я спробував потрапити на ночівлю в декількох місцях. Незважаючи на те, що всюди говорили «зараз нема людей», ми так і не змогли знайти собі житло на прийнятних умовах. То ціну заламують, то ще щось не так. Після декількох годин (!) розвернулися і поїхали до Львова. Там відразу все знайшли, в центрі, в півтора рази дешевше.

5. Що я зрозумів про цей регіон. Люди живуть окремо від держави. Причому, вже давно. Мають свої доходи, з яких не платять податків (і не повинні, можливо – але якщо повинні, точно не хочуть). Пиляють по-тихому ліс. Їздять на заробітки. Загалом, крутяться. Спостерігаючи за місцевими, я чітко зрозумів, звідки таке розкладання в моральності чиновників останніх років. Це – чітке бажання урвати зараз, не думаючи про потім. Тому що, якщо ти не урвав –  ти дурень, ти не вмієш жити. Все одно все вкрадуть. Тому тягни і не думай про наслідки. А найголовніше – чітка впевненість, що «я маю право». І ця впевненість дивним чином накладається на дивовижну побожність. Як все це вміщується всередині одного і того ж народу – їй Богу, не знаю. Виправте мене, якщо я не правий.

6. Про рівень життя – я був приємно здивований. Трохи ближче до Львова і навіть до Рівного – нова Україна. Запевняю вас, життя там набагато краще і влаштованіше, ніж в «багатій» Київської області. І вже тим більше краще, ніж в жебрацьких Кіровоградській, Миколаївській та Херсонській. Думаю, тут – не без державної політики. Але, головним чином, все це – люди. Самі люди  – інші. Більш господарські й чіпкі, чи що. Але в цих людей – абсолютно споживацькй підхід до всього навколишнього світу. Як він звучить – читайте пункт 5. Тому й отримують зсуви та обвали.

Але я впевнений, що місцеві нічого з останніх подій не зрозуміли. А, отже, продовжать робити  так само і отримають ще більше сумні наслідки. Хоча і новий треш навряд чи спрацює. Це я і називаю менталітетом.

Facebook 

Сергій Лямець, журналіст, м. Київ

Фото: https://www.kyivpost.com/