Зарплата Баканова зростає, а громадянство дружини – «державна таємниця»?

Безпекова стабільність: посадовий оклад очільника СБУ Івана Баканова протягом минулих «ковідних» місяців лише підвищувався, до 93 587 грн.

Зате громадянство його дружини, Оксани Лазаренко, здобуло статус інформації, яка не підлягає розголошенню – з офіційної відповіді СБУ на мій запит.

Як відомо, минулорічне призначення керівником СБУ Івана Баканова, друга і бізнесового партнера Володимира Зеленського, супроводжувалося скандалом: з’ясувалося, що його «половина» є громадянкою Російської Федерації. Подружжя запевнило, що Оксана Лазаренко незабаром має отримати українське громадянство.

Головний з державної безпеки тоді коментував ситуацію на Фейсбук-сторінці СБУ: «Моя дружина, українка, жила і навчалася у школі Кривого Рогу. Поступила у вищий навчальний заклад на території Росії, під час розпаду СРСР отримала паспорт громадянки РФ. Зауважу, це були часи кардинально інших відносин між Україною та Росією. Натомість, з 1998 року вона живе і працює в Україні із посвідкою на постійне проживання в нашій державі, перебуває в процесі оформлення українського громадянства».

Чим завершився процес, автор цього тексту поцікавилася у СБУ (з допомогою ресурсу «Доступ до правди» (https://dostup.pravda.com.ua/). Листом за підписом Андрія Наумова, начальника головного управління внутрішньої безпеки СБУ, мені пояснили: «Відповідно до ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», дані стосовно громадянствва дружини Голови СБУ Баканова І.Г. не відносяться до публічної інформації».  

З цього напрошуються одразу кілька висновків, і всі – невтішні.

Наприклад, що за рік, який минув з травня 2019-го, СБУ підвищила рівень конфіденційності стосовно певних людей – попри відверту нелогічність такого кроку в даному випадку. Бо російський паспорт супутниці життя І. Баканова вже й так був секретом Полішинеля, тобто всім відомим. Але в 2020-му її громадянство  з доброго дива стало таємницею, про яку суспільству знати зась. В будь-якому разі, про «відкритість влади» говорити не доводиться.

Висновок другий: СБУ свідомо порушує інформаційні права українців, бо формальний статус членів родин перших осіб країни в умовах війни з Росією – це саме те, що до публічної площини належить у першу чергу.   

Нарешті, висновок третій, він же здається найближчим до істини: Оксана Лазаренко так і не стала громадянкою України  за рік, що минув. Швидше за все, й досі не розірвала своїх  стосунків з північним сусідом, як не робила цього ще з 1998-го.

Ситуація виглядає, щонайменше, дивною. Надто, коли згадати майже блискавичне оформлення нашого громадянства для Міхеїла Саакашвілі – в того процес потребував лічених днів. Тим часом, у випадку пані Оксани він тягнеться вже більше двадцяти років.

Але непорозуміння з документами дружини компенсуються більш, ніж пристойним, матеріальним забезпеченням її чоловіка. В квітні 2020-го разом з преміями та надбавками Іван Баканов заробив 87 399 грн. 05 коп., в травні – 89 195 грн. 64 коп., а в червні – 93 587 грн. 31 коп. – як повідомив все той же лист пана Наумова. Така позитивна динаміка напевне збереглася і протягом наступних літніх місяців. Бо ніщо не є настільки дорогим, як безпека держави. Або, принаймні, матеріальне забезпечення людини, що за неї відповідає. 

Людмила Пустельник, Global Village

Фото: https://zn.ua/

Напишіть відгук