«Відберемо Вашу хату, законно»

Новий проєкт Верховної Ради на ринку нерухомості: якщо маєте власність в Україні, то вже незабаром не зможете нею розпоряджатися самі.

Згідно з новим «покращенням» – або тільки з рієлтером, або ніяк. Від автора «продай собаку», що вже стало фольклором, Євгена Брагара, а також Дмитра Наталухи, Михайла Радуцького, Руслана Стефанчука (теж – «Слуга народу») та інших – всього 28 нардепів  – законопроєкт про «твій дім – чужий». Суть документу «Про регулювання рієлтерської діяльності» за номером 3618 , якщо його таки затвердять: своїм майном громадяни зможуть розпоряджатися тільки через послуги рієлтера, та не інакше. Стосується продажу, купівлі і навіть оренди – все це стане неможливим, якщо Ви не уклали угоди зі згаданим посередником.

Попри те, що нововведення порушує статтю 41 Конституції України, яка визначає права власності: «Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об’єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об’єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану».
(Докладніше: https://kodeksy.com.ua/konstitutsiya_ukraini/statja-41.htm).

Але Конституція – то одне, а в парламентському комітеті з питань економічного розвитку проєкт вже схвалили. Тепер – справа за розглядом всіма депутатами. Мета ж чергового «покращення», як його рекламують на сайті Верховної Ради: вивести з «тіні» сферу рієлтерських послуг, «забезпечити належний захист прав та охоронюваних законом інтересів споживачів рієлтерських послуг», «збільшити надходження до державного бюджету України» та інше бла-бла-бла.

Натомість, експерти з «Інституту законодавчих ідей» говорять про цілу низку корупційних ризиків, які створює закопроєкт у разі його затвердження.

Зокрема, ним пропонується створити Єдину інформаційну базу даних. Відповідно до частин 2 та 3 статті 34 законопроєкту, фізична особа самостійно не зможе нічого зробити зі своїм нерухомим майном без внесення відомостей про нього до цього реєстру. Спочатку господар мусить отримати «індивідуальний реєстраційний номер інформаційного паспорта об’єкта нерухомості» у вже згаданій базі. Лише відтак –  йти до нотаріуса з витягом із «зареєстрованого інформаційного паспорта об’єкта нерухомості».

В «сухому підсумку»: без внесення відомостей до реєстру, реєстрації рієлтерського договору ніхто не зможе здійснити будь-які операції з власною квартирою чи домом. А перелічені процедури, звичайно, будуть небезкоштовними, тільки тепер платити треба буде не лише нотаріусу.

Більше того, частина 4 статті 34 забороняє рекламувати майно будь-кому, окрім власника або рієлтера. Таким чином, розміщення оголошення про продаж  родичем власника буде вважатися незаконним.

Хто створює Єдину базу даних? Тут чим далі, тим цікавіше: цим буде займатися Національна федерація фахівців у сфері рієлтерської діяльності. Вона ж – не державна структура, а, фактично, громадське об’єднання з небаченими досі повноваженнями і статусом монополіста на ринку нерухомості. Федерація, формування якої, до речі, чітко непрописане, володітиме всією інформацією про Вашу нерухомість та Вас, її власника. Відтак про можливості для зловживань можна писати рієлтерські трилери.

А ось пункт 20 пропонує повернутися до «старої-доброї» практики анонімних доносів: якщо будь-яка особа вирішила, що той чи інший рієлтер не відповідає своїм професійним стандартам, вона може написати про це скаргу. Під час розгляду дисциплінарної справи заслухають письмові матеріали «без зазначення особи, яка їх надала». Чим не відродження сумнозвісної практики 30-х років минулого століття? Але вже у незалежній Україні.

Як вважають в «Інституті законодавчих ідей», це надає «переваги для однієї зі сторін… і може призвести до умисного подання скарг з метою усунення окремих фахівців від рієлтерської діяльності та практики замовних справ». (Більше: https://rge9.izi.institute/conclusion/proekt-zakonu-pro-riyeltersku-diyalnist-v-ukrayini/?fbclid=IwAR3Lx6bokq4jolqeXFfenqBg1F9-Btx9WolRdOXbI7W7IwslYX4GQKBLnvE).

Іншими словами, створюється чудова нагода залишити на ринку лише тих гравців, які не проти «коливатися з генеральною лінією партії». Зрозуміло, керівної.  

Якщо ж не юридичною мовою, то спроби протягти скандальне нововведення – це намагання «слуг народу» поповнити бюджет за будь-яку ціну і встановити контроль на ринку нерухомості. Навіть, якщо для цього потрібно вчергове порушити Конституцію України.

Тим часом, вартість рієлтерських послуг для громадян за купівлю чи продаж нерухомості зараз – у межах 2-6% від ціни будинку чи квартири. (Найдорожче, звичайно – в столиці та на Київщині). Якщо ж проєкт стане законом, ця цифра виросте в рази.

Ештон Бест-Коровайний, Global Village

Фото: https://www.villagequeen.com/, https://womenwhomoney.com/