Москва. Без москвичів і російської

Не фантазія, а дуже навіть реальність – американська.

 

Москувські витоки  

Скільки  тієї Москви? Ну, по-перше, не скільки, а скількох, та й не Москви, власне, а Москув, бо всі 26 міст з такою назвою розташовані в США. Але не «російський слід», бо культура північного сусіда України має до них таке саме відношення, як і до Київської Русі. Або жодного. Тому й не тільки до бодай кількох Москувів навідатися варто – саме за шармом американської провінції, але не за «рускім духом», його там нема.

Іронія перекладу, вона ж – походження. Найдрібнішої американської «Москви», селища Москув у Теннесі. Якщо вірити довідці про нього в мережі, там – всього близько сотні мешканців. А історія назви спонукає провести паралелі не лише філологів.

Отже, тамтешній мешканець, Джек Сполдінг, зацікавився, звідки в його малої батьківщини таке «нетутешнє» ім’я? ‘З’ясувалося – місцеві випасали корів на галявинах, вкритих мохом (moss – англ.,  а cow – «корова»). Джек, трохи засмучений настільки «приземленою» версією, почав копати глибше і дізнався, що раніше на тих теренах жили індіанці племені машетов (Mashetow), їхньою мовою це означало «йти» або «місце, куди піти». Але навіщо ходити? За водою, якої потребували перші білі поселенці. Як не крути, і в Америці – «болотяна» етимологія назви російської столиці, хоч в США воно й «ненавмисне» вийшло… Згодом вимова «машетов» трансформувалася в Москув.

Інші надії прив’язати американське «москвофільство» до РФ теж розбила  наукова реальність. Ще в 1980-х Рен Васільєва, тоді – студентка, відтак – професорка Державного університету Нью-Йорка, поставила собі за мету отримати необхідні документальні підтвердження. Вивчила безліч документів, провела чимало годин у бібліотеках. І все тільки задля того, щоб зібрати гарну колекцію анекдотів – замість бодай найменших доказів на користь своєї тези.

Як-от, такий: в Канзасі хотіли назвати свою адмін-одиницю на честь Луїса де Москозо, іспанського конкістадора, але скоротили до Моско. Потім відіслали документи, щоб створити поштове відділення, а зі столиці їм чомусь відписали з однією зайвою літерою. Бо чиновник у Вашингтоні подумав, що канзасці просто безграмотні.

«Свинство» москувське, географічне

Відомий ще один трафунок, коли намагання подружити США і РФ мало не закінчилися поважними неприємностями. Дослідник Ерджан Айсабай з Казахстану мріяв, що встановить історичні факти американо-російської дружби завдяки назві Москув. Об’їздив усю країну, але скрізь жителі згаданих міст не те, що не надавали жодної інформації на користь, а ще й зустрічали ідею вороже. Найгірше було в Техасі, де Ерджанові спершу вказали на двері, а потім красномовно продемонстрували зброю. «А це ж була моя остання на шляху Москва! – згадував Ерджан. – Ні, я не хочу вмирати в останній», – вирішив дослідник і дав собі спокій. 

А в найбільшій Москув США, (24000 мешканців, штат Айдахо), добре жити – офіційно. Цей населений пункт належить до сотні найкреативніших малих міст країни, недарма ще одне його ім’я – «серце мистецтв».

Хоч раніше ця Москув називалася інакше. Як? Не повірите – Свинячі Небеса (Hog Heaven). Одна з версій – бо тут все гарно й швидко росло, фермери мали чим годувати кнурів. А в 1877-му керівник місцевої пошти звертався до уряду за дозволом на роботу і в офіційних паперах вказав назву свого рідного села. Яке, звичайно, Москув, що в Пенсильванії, 2000 мешканців. Власне, тамтешня «Москва»  до Росії стосунок все ж має – так охрестив місцевість лютеранський пастор Пітер Руперт, що свого часу емігрував до США з-російського царства. Як Москув прижилося ще й в Айдахо, зараз годі знати: чи то на пошті колишнє Кабанячі Небеса по-новому остаточно записали, чи десь у столиці наплутали, але відтоді географічне «свинство» стало історією. Отже, таки пов’язана ця Москув із заокеанською Москвою? 

Місцеві, з якими колись довелося говорити, стенувши плечима, відповіли: «Можливо. Так само пов’язані, як свині з небом».

 

Взяти «Москву»

Ще один Москув – у штаті Мейн  – варто відвідати бажаючим усамітнитися. Наодинці з природою, яка в цих краях – велична і настільки красива, що хоч кіно знімай (перше фото вгорі).

Шанувальникам історії теж є куди піти – та хоч би до ближчого Старого Західного форту (Old Fort Western), що в Огасті (Augusta) неподалік. Раніше – військове укріплення, блокгауз, споруджений ще 1754-го року, форт відтак чим тільки не був: крамницею, приватним помешканням, готелем. А зараз – музей, де часом влаштовують історичні реконструкції колишніх подій. 

Нарешті,  місцеві пишаються ще однією унікальністю, якою не може похвалитися жодна інша “Москва”, включно з російською: Москув з Бінгемом розташовані точно на півдорозі між Північним полюсом та екватором, а саме – його 45-ою паралеллю. 

…Але, все ж таки, є в Америці  Москув, де без «тієї» Москви точно не обійшлося – в Огайо, село з трохи менше, ніж двома сотнями мешканців. Своєю появою завдячує французьким поселенцям, ветеранам Наполеонівського походу до Росії, що брали участь в облозі тамтешньої столиці в 1812-му. Чи то іронізували, чи так їм чого було, але нову батьківщину назвали “по-імпортному”. Відтоді й аж до 2012-го інших, хоч трохи помітних історичних подій тут не ставалося – а в березні вісім років тому селом прокотилося нищівне торнадо. Ураган змів 80% будівель і вбив трьох людей.

Насамкінець, «Москва», що в Теннесі, з якої починалася ця розповідь, теж прославлена воєнною кампанією, навіть увійшла до хронік як «битва за Москув» – під час громадянської війни. Саме під «Москвою» загін, сформований з вчорашніх темношкірих рабів, успішно відбив наступ конфедератів, ті намагалися спалити залізничний міст.

Так на карті з’явилася бодай одна «Москва», яка не горіла.

Людмила Пустельник, Global Village

Фото: https://www.kxly.com/, https://www.booking.com/

Напишіть відгук