Посилки в Україну: що можна, що – ні та якої вартості

Офіційний список заборонених найменувань у міжнародних посилках,  оподаткування і як доправити продукти та ліки.

 Що не можна: Відповідно до ст. 141 Закону № 2759 у міжнародних поштових відправленнях (МВП) забороняється пересилати вкладення, які можуть становити загрозу життю та здоров’ю людей, призводити до знищення чи псування (пошкодження) інших поштових відправлень та поштового обладнання. Це такі найменування:

1.Вогнепальна зброя усіх видів, її частини і боєприпаси до неї, макети зброї, її повнорозмiрнi моделі та точні копії, пневматична зброя, холодна зброя та інші предмети, спеціально призначені для нападу та оборони, електронно-променева зброя усіх видів, електрошокові пристрої всіх видів.
Наприклад: кулемети, пневматичні рушниці, кулі, шаблі, мисливські ножі, нунчаки, кастети, балончики з рідиною паралітичної дії, лазерні гармати і т.д.

2. Вибухові речовини, сполуки, споряджені ними предмети, засоби підриву.
Наприклад: тротил, порох, капсулі-детонатори, електродетонатори, шнури вогнепровідні та детонаційні, боєприпаси, саморобні вибухові суміші, ракети сигнальні і освітлювальні, фальшфеєри, димопатрони, шашки посадочні, сірники термітні, сірники підривника, петарди залізничні, вогні бенгальські, вогні феєрверку, люскугелі, вироби піротехнічні побутові таподібні до них предмети і саморобні засоби та вироби, газові балончики, що містять нервово-паралітичні, сльозогінні, отруйні та сильнодіючі гази і т.д.

3. Легкозаймисті гази, не займисті і нетоксичні гази (рідкі криогенні гази), токсичні гази.
Наприклад: гази в будь-якій упаковці, ємності з аерозолями, запальнички, заправні балончики, вогнегасники і т.д.

4. Гази стиснені та скраплені для побутового і промислового використання.
Наприклад: пропан-бутан, азот, неон, аргон, кисень, хлор і т.д.

4. Отруйні та сильнодіючі речовини в будь-якому фізичному стані незалежно від форми та якості їх упаковки.
Наприклад: бруцин, нікотин, стрихнін, формалін, антифриз, етиленгліколь, ртуть, ціанисті препарати, циклон, ціанплав та речовини з подібними властивостями і т.д.

5. Їдкі та корозійні речовини.
Наприклад: соляна, сірчана, азотна кислоти; калієві, натрієві луги; хлорне вапно, електроліт акумуляторний та речовини з подібними властивостями.

6. Радіоактивні речовини і матеріали будь-яких ступеня потенційного ризику, форми виготовлення чи фізичного стану та фізичних властивостей.
Наприклад: ізотопи для цілей діагностики і лікування, головки дефектоскопів, прилади гамма каротажу і т.п.

7. Інфекційні речовини, тобто речовини, що містять патогенні організми, що викликають захворювання людей або тварин.

Наприклад: мікроорганізми (включаючи бактерії, віруси, рикетсії, паразити, грибки), інфекційні агенти, такі як пріони, вакцини, медичні і клінічні відходи, біо-зразки і т.д.

8. Товари військового призначення та подвійного використання.
Наприклад: екрануючі матеріали, які поглинають радіоелектронне випромінювання, телекомунікаційне обладнання з кодуванням сигналу з боку користувача, системи виявлення та визначення місця розташування, снайперські приціли, коліматори, тепловізери, прилади нічного бачення і т.п.

9. Порнографічні матеріали, контрафактна і фальсифікована продукція та аморальні товари.

10. Людськи останки, людські органи, людські тканини.

11. Наркотичні засоби, психотропні речовини, їхні аналоги і прекурсори, включені ДСКН до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства.

12. Алкогольні та тютюнові вироби (заборона – тільки для фізичних осіб).

13. Живі тварини.

14. Дозволи направо носіння зброї, трудові книжки, військові квитки, документи, щопосвідчують особу (крім паспортів громадянина України для виїзду за кордон).

15. Предмети, які становлять національне, історичне або культурне надбання українського народу, визначені законодавством України (https://ukrposhta.ua/).

У міжнародних посилках, бандеролях, мішках «M» забороняється пересилати: письмові повідомлення, що мають характер ділового і особистого листування, а також будь-яку кореспонденцію, яка не належить відправникам або адресатам (одержувачам), за винятком рахунків та описів вкладення.

У міжнародних бандеролях, мішках «M», дрібних пакетах та посилках забороняється пересилати документи та цінні папери.

Оподаткування товарів у міжнародних поштових відправленнях, що надходять на адресу громадян (фізичних осіб): Міжнародні поштові відправлення, які переміщуються через митний кордон України, підлягають митному контролю

Оплата проведення митних досліджень (аналізів, експертиз) проб (зразків) товарів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

У разі ввезення у поштовому відправленні заборонених предметів чи вкладень, здійснюється повернення відправлення до країни походження або затримання всього відправлення.

Декларування товарів у міжнародних поштових відправленнях митним органам: Товари, що пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання уніфікованих міжнародних документів, форми яких установлені актами Всесвітнього поштового союзу, а саме:

митної декларації CN23 – обов’язково для посилок, міжнародних згрупованих поштових відправлень з позначкою “Консигнація”, відправлень “EMS” та можливе у разі пересилання відправлень з оголошеною цінністю;

або митної декларації CN22 – обов’язково для дрібних пакетів, мішків “М” і відправлень “EMS” з вкладенням письмової кореспонденції та можливе у разі пересилання бандеролей.

Отримувач має додатково забезпечити подання вантажної митної декларації (митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа), у разі:

• пересилання та/чи отримання декларантом-юридичною особою (в т.ч. ФОП) товарів, митна вартість яких перевищує суму, еквівалентну 150 євро;
• пересилання та/чи отримання громадянином (фізичною особою) товарів, сумарна фактурна вартість яких перевищує суму, еквівалентну 10 000 євро;
• надходження на адресу юридичної особи підакцизних товарів.

Харчові продукти посилати можна! Якщо вагою до 10 кг і за таких умов: дозволяється рибу, молюсків та інших водяних безхребетних, готових: солоне і копчене м’ясо, консервоване м’ясо, бекон, консервовану рибу.

Харчові продукти повинні супроводжуватися міжнародним сертифікатом або іншим документом, виданим компетентним органом країни походження.

Відповідно до українського законодавства харчові добавки, продукти харчування для особистого використання і продукти, що містять біологічно активні добавки, відносяться до харчових продуктів, допускаються на територію України за наявності сертифіката відповідності санітарним, ветеринарним та фітосанітарним нормам.

Цукор, кондитерські вироби, какао і продукти з нього, крупи, крім насіннєвого матеріалу, борошно і продукти з них – повинні бути вільними від карантинних організмів і допускаються на територію України в упаковці виробника.

Забороняється пересилати харчові продукти тваринного походження без термічної обробки і упаковки виробника.

Пересилаємо ліки: не всі міжнародні поштові служби беруться їх доправляти. Зокрема, Ukraine Express (https://ukraine-express.com/) вказує згадане найменування, плюс вітаміни та біологічно активні добавки, у своєму списку заборонених для пересилання.

В декотрих країнах передбачено суворе покарання за порушення.  Наприклад, аж до 5 років позбавлення волі – в штаті Каліфонія, США, якщо Ви таки ризикунули відправити ліки поштою. З більшості країн світу пересилання ліків не дозволяється.

Але не все так погано, бо так само є достатньо винятків зi згаданого правила.

Зокрема, Агенція з контролю за наркотиками (DEA, США) повідомляє: якщо Bи хочете доправити ліки з Америки за рецептом, вам потрібно бути або виробником цих медикаментів, зареєстрованим агентом такого виробника, аптекою, лікарем або уповноваженим розповсюджувачем. Ці правила застосовуються незалежно від того, якого вантажовідправника Ви виберете.

Крім того, на сайті поштової служби США (https://pe.usps.com/) додатково повідомляється, що «ліки, які відпускаються за рецептом, для особистого використання можуть бути відправлені в Україну в кількості, необхідній для повного курсу лікування, за умови, що адресат отримав попередній дозвіл Міністерства охорони здоров’я України».

Як це виглядає на практиці, розповіла Наталія Є. з Атланти, Джорджія. Наприкінці минулого року вона відправляла в Україну ліки для ін’єкцій своєму батькові: 

– Препарат замовляла в американського виробника, він же відправляв його до Львова. Перед тим їхній агент попросив вислати електронну копію рецепта від українського лікаря з перекладом англійською. В Україні той засіб називається по-іншому, але наш лікар знайшов його американський відповідник. Я зробила всю «паперову роботу», як вимагалося. Дозволу від МОЗ, щоправда, в мене ніхто не питав, то я про нього теж не згадувала. Протягом трьох тижнів батько в Україні отримав бандероль з ліками.

Як пересилати ліки з Європи? Чимало з тих, що не потребують рецепта, можна покласти в бандероль і відправити з міжнародними відправниками. Як це вже робили не раз українці з Італії (Post Service Group), Польщі (https://smartpost.global/) чи інших країн  (https://ua.meest.com/). Тим не менш, щоб уникнути небажаних несподіванок, перед тим, як відправляти посилку, перевірте список заборонених найменувань у Вашій країні.

Разом з тим, як повідомляє «Укрпошта», «дозволяється ввезення незареєстрованих в Україні лікарських засобів іноземними державами з метою медичного забезпечення військовослужбовців і осіб рядового і начальницького складу, які виконують завдання під час проведення антитерористичної операції, під час дії надзвичайного стану, особливого періоду, за наявності документів, що підтверджують реєстрацію і використання лікарських засобів в таких державах».

Вітаміни та біологічні добавки в Україну пересилати можна.

Блог заробітчанина, https://ukrposhta.ua/, https://ukraine-express.com/

Global Village

Фото: https://www.shippingschool.com/, https://yablor.ru/, https://wirecrm.com/, https://dostavista.work/