Що cтанеться на фронті 27-го липня?

Припинення вогню на Донбасі згідно з домовленостями Тристоронньої контактної групи може й не відбутися.

Подія: ТКГ затвердила перелік додаткових заходів стосовно посилення та контролю режиму припинення вогню, які мають стати чинними опівночі (за Києвом) 27 липня. Як повідомляється на сайті російського зовнішньополітичного відомства (МИД, https://www.mid.ru/), до переліку увійшли «пропозиції, з якими ще кілька місяців тому, відразу після «нормандського» саміту в Парижі 9 грудня 2019 року, виступили представники Донецька та Луганська і від узгодження яких весь цей час під різними приводами ухилялися представники Києва».

Що не «ухилилися» тепер, і це збіглося в часі з нашими трагічними втратами минулих днів на фронті і дивними «терактами» в Луцьку та Полтаві, наводить на роздуми – переважно, невтішні. Наприклад, що Київ грубо шантажували як ударами на Сході, так і «демонстрацією можливостей» всередині країни. Чи не тому – несподівана поступливість України? А що вона – таки серйозна, помітно зі списку нових заходів від ТКГ:

✅ заборона на наступальні і розвідувально-диверсійні дії, а також заборона на використання будь-яких видів літальних апаратів сторін;

✅ заборона на застосування вогню, включно зі снайперським;

✅ заборона на розміщення важкого озброєння в населених пунктах та їхніх околицях, в першу чергу, на об’єктах цивільної інфраструктури, включаючи школи, дитячі садки, лікарні та приміщення, відкриті для громадськості;

✅ ефективне застосування дисциплінарних заходів за порушення режиму припинення вогню і повідомлення про них координатора ТКГ, який повідомляє про це всіх її учасників;

✅ створення і задіяння координаційного механізму з реагування на порушення режиму припинення вогню за сприяння СЦКК в чинному складі;

✅ вогонь в разі наступальних дій * допускається тільки в тому випадку, якщо він відкритий за наказом відповідного керівництва Збройних сил України і керівництва збройних формувань ОРДЛО після безуспішної спроби використовувати вищезгаданий координаційний механізм. Про видання таких наказів буде повідомлена ТКГ;

✅ вищезгадані заходи не можуть бути повністю або частково дезавуйовані ніякими іншими наказами, в тому числі секретними.

* Під наступальними діями слід розуміти будь-які спроби змінити позиційне розміщення військ, яке склалося на момент прийняття даної заяви, включаючи додаткове інженерне обладнання позицій, і / або будь-яке просування або переміщення озброєних осіб в бік противника, в тому числі з метою проведення розвідувальних або диверсійних дій.

Керівництво Збройних сил України та збройних формувань ОРДЛО повинні публічно заявити про видання наказів з перерахуванням всіх зазначених заходів і підтвердити, що дані накази про припинення вогню відповідають справжнім заходам (виділенo Global Village).

СММ ОБСЄ сприятиме і надавати підтримку сторонам у виконанні цих заходів, узгоджених ними, без шкоди встановленим процедурам інформування або будь-яким іншим аспектам повного виконання положень мандата Місії (https://armyinform.com.ua/).

Тим часом, з фронту повідомляє Андрій Римарук, ветеран війни на Донбасі та менеджер по роботі з військовими фонду «Повернись живим»: «Операція Об’єднаних сил активно готується до режиму припинення вогню та чіткого виконання всіх затверджених пунктів. Всі підрозділи отримали відповідні вказівки: піхота готується спостерігати, сили розвідників спрямовані на технічні засоби спостереження, пілоти в бойовій готовності 24/7. Загалом ніхто не розслабляється, а навпаки. Пильність посилюється, зброя готова до бою у будь-який момент. 

У мережі пишуть, що десятки офіцерів оперативних командувань вирушили на Схід, щоб контролювати режим припинення вогню. Так, це правда. Спостерігачі будуть у кожній бригаді, батальйоні, разом із командирами рот і навіть житимуть на взводно-опорних пунктах. Не бачу в цьому жодної зради, як багато хто пише. Навпаки, це величезний плюс, оскільки є відповідальна особа, яка чітко бачитиме порушення росіянами режиму тиші. Тому нашим бійцям не доведеться витрачати безцінні години часу на написання рапортів, доказуючи свою правоту.

Але припускаю, що домовленості можуть бути припинені, так і не розпочавшись, а хайп навколо цього всього стихне після перших пострілів у наш бік. Чому?

  • Міжнародну місію ОБСЄ сьогодні вкотре не пропустили проросійські війська через контрольно-пропускні пункти для моніторингу на окуповану територію. Терористи банально, як і в попередні рази, посилались на карантин, про який, до речі, у домовленостях жодного слова. Та й взагалі, якщо07.2020 ОБСЄ знов не допустять для роботи на окупованій території, рішення контактної групи можна вважати недійсним, або як кажуть наші військові, – безглуздим!
  • Нагадаю, що на відміну від окупаційної влади, ми діємо виключно у правовому полі та, якщо за першого порушення, терористи не дотримаються затверджених процедур і не визначать винного, домовленості можна рахувати – порушеними. А вони цього і не зроблять, оскільки вже давно відомо: всі посадові особи від командувача армійським корпусом до командира роти – це кадрові військові РФ. Чи потрібне окупанту чергове міжнародне підтвердження своєї присутності? Питання риторичне.
  • «Л/ДНР» не є стороною домовленостей, тому скільки протримається режим припинення вогню? Чергове риторичне питання, відповідь на яке дуже проста – коли Москві буде вигідно.

Інформацію про чергове припинення вогню військові сприйняли дуже болісно. Будьмо відвертими – переважну більшість це пригнічує і демотивує. Між підрозділами почали ширитись чутки про опломбування боєприпасів, відведення сил, що відповідно потягне за собою скорочення заробітної плати, яка і так не надто велика для такої героїчної роботи.

Запевняю: все це неправда. Боєприпаси на місці, а зарплатню ніхто скорочувати не буде. Мене особисто у цьому запевнили відповідальні посадові особи.

Та зараз мене понад усе хвилює політика, яка женеться за передвиборчими обіцянками й напряму шкодить настрою в лавах військових. Хтось побачив в черговому режимі припинення вогню зраду та збирає мітинги, які не збирались під час хлібного «перемир’я» у 2017-му чи всеосяжного – з 1 січня 2020-го» (https://savelife.in.ua/).

В «ДНР» теж не спостерігається оптимізму з приводу новин від ТКГ. Тамтешній «міністерці закордонних справ» Натальї Ніконовій не сподобалася заява президента В.Зеленського. Той сказав, що угода про припинення вогню повинна бути підписана всіма учасниками «нормандської четвірки», бо це підвищить статус відповідальності за дотримання «режиму тиші».

В ДНР, натомість, кажуть, що «додаткові підписи непотрібні, бо ключовим є факт письмової  фіксації угоди». Тим часом, як Зеленський «буквально однією фразою скасував увесь досягнутий прогрес в урегулюванні конфлікту» (https://www.mid-dnr.su/).  

Як виглядатиме «урегулювання конфлікту» насправді, побачимо вже на початку наступного тижня.

Global Village

Фото: https://savelife.in.ua/

Напишіть відгук