Лукашенко та його жінки

Від лікарки до «працівниць протоколу» – історія  диктатури в Білорусі з параметрами «90х60х90» та не тільки.

Що Алєксандру Григоровичу почуття прекрасного – зовсім не чуже, відомо не вчора. Вродливі пані з оточення Лукашенка дарували йому нащадків, робили з його допомогою політичну чи іншу кар’єру або «просто» прикрашали дозвілля.  

Символічно, що головними конкурентками білоруського диктатора на останніх президентських виборах теж стали представниці слабкої статі – які зараз демонструють цілком чоловічу рішучість захистити право громадян на вільний вибір. Це переможниця кампанії (згідно з підсумками екзит-полів), дружина заарештованого блогера Сергія Тихановського Світлана, а також глави виборчих штабів незареєстрованих кандидатів Вероніка Цепкало (дружина Валерія Цепкало) і Марія Колесникова (штаб Віктора Бабарика).

А стосунки Лукашенка з жінками, які були зовсім не проти його стилю керівництва, промовисто розповідають про деспотичний характер його влади. Нижче – про найяскравіших з далеко неповного списку обраниць останнього голови колгоспу Східної Європи.

 

Законна половина, Галіна Желнеровіч

З донькою своєї вчительки Лукашенко одружився, коли йому було 19 (на фото вгорі). Подружжя тоді закінчували навчання на істфаці Могильовського педагогічного інституту. Незабаром Алєксандр почав робити політичну кар’єру, а його дружина влаштувалася працювати в дитячий садок.

Тамара Віннікова

Обрання Лукашенка на перший президентський термін в 1994 році трохи посприяло її кар’єрі: Галіна перейшла на роботу в могильовський облвиконком, фахівцем з оздоровлення населення.

В одному з нечисленних інтерв’ю дружина президента стверджувала, що сама відмовилася і від статусу першої леді, і їхати до Мінська. Галіна Родіоновна залишилася на Шкловщині, де й живе. Досі продовжується і її офіційний шлюб з Лукашенком –  незважаючи на те, що незмінний президент Білорусі вже давно живе не з сім’єю, а в оточенні інших жінок.

 

Тамара-банкір

Довгий час однією з найближчих соратниць і неформальною радницею Лукашенка теж була жінка: Тамара Віннікова, яка очолила в 1995 році Національний банк Білорусії. Втім, її державна кар’єра закінчилася погано: в 1997 році КДБ звинуватив її у фінансових махінаціях, вона провела під домашнім арештом майже два роки, поки не втекла звідти за таємничих обставин. Зараз мешкає в Лондоні.

Нелікарська таємниця

До кінця першого терміну, вже провівши референдум, який перетворив Білорусію в президентську республіку, Лукашенко став довіряти тільки по-справжньому близьким жінкам –  тим, хто в прямому сенсі мали доступ до його тіла.

Особистим лікарем Лукашенко обрав УЗД-діагноста Мінського діагностичного центру, 29-річну Іріну Абєльскую. На момент призначення особистим лікарем президента в Абєльскої був скромний досвід роботи педіатром і ендокринологом, але відтак зробила стрімку медичну кар’єру.

Президент з народом

Абєльскую часто бачили поруч з главою держави, навіть під час міжнародних візитів. Вона ж стала матір’ю нешлюбного сина Лукашенка, Ніколая.

Колишній постановник конкурсу «Супермодель Білорусі» Алєксандр Варламов згадує, що вперше зустрів Абєльскую, коли вона була вже вагітною від Лукашенка, в 2003 році. Зараз він говорить, що Абєльская тоді виглядала кепсько і, як йому розповіли пізніше, причиною  нібито було невдоволення майбутнього батька. «Він розлютився, кричав їй: «Ти таким чином хочеш сісти на білоруський трон? Через свій статевий орган?» – такі чутки про реакцію глави держави на вагітність Абельскої описує зараз Варламов.

Кілька років про дитину нічого не було чутно, поки одного разу в 2007 році Лукашенко раптом не згадав в інтерв’ю білоруським ЗМІ, що «може, третій [син] буде» президентом після нього. До цього було відомо тільки про двох синів від офіційного шлюбу, але з 2008 року на публіці почав з’являтися і маленький Коля.

Bже через пару років Лукашенко не приховував, що це – позашлюбний син: «Нехай це буде прикладом: якщо вже в житті так склалося, що в тебе народилася дитина, не має значення, як він народився. Ось тут Путін сказав: «Це – від Бога». То чого я повинен те, що Богом дане, ховати?».

Лікар-2

Незабаром після відходу Абєльскої, наприкінці нульових, поруч з Лукашенком стали помічати нового лікаря, блондинку, як і Абєльская, і теж молоду.

Дарья Шманай

Новим лікарем стала Свєтлана Коношенко. Вона з’являлася з Лукашенком на прийомі у Папи Римського і під час офіційних візитів до Києва і Єревана. Коношенко для Лукашенка –  більше, ніж лікар: бере участь в зборі врожаю картоплі і косовиці трави з президентом – іноді єдина з жінок. Хоча Коношенко досі періодично з’являється поруч з президентом, поруч з ним вже давно – інші дівчата.

Краса по-білоруськи

Білорусія, можливо – єдина країна в Європі, де вже майже 25 років існує державна модельна агенція – «Національна школа краси». Указ про її створення ще в 1996 році підписав сам, тоді молодий, президент Лукашенко.

Вже згаданий вище А. Варламов вперше розповідає, як був влаштований ринок дівчат для президента. Варламов увійшов в журі конкурсу «Міс Білорусь»: «Мені завжди говорили, що неважливо кого ви виберете, результат буде озвучувати інший. Я запитав: – А хто? – Ну, ви ж знаєте, хто у нас президент. Ясно було, що фіналісток вибирає Лукашенко».

Учасниці конкурсу постійно обговорювали між собою Алєксандра Григоровича»: «Вони ходили кожен день на мою репетицію. А репетиції проходили в Будинку офіцерів. Буквально через сквер –  Адміністрація президента. І вони постійно приходили звідти. Ходили туди-сюди. І між собою говорили «наш папік, наш папік».

Служба протоколу

На конкурсі запропонували такі нововведення в шоу: «Вони поставили всіх учасниць на карачки, ті ходили по сцені, як кішки, муркотіли і говорили «няв». Я кажу: «Хто цьому навчив?». А вони: «Наш папік рекомендував». Я у відповідь: «Який папік?» Вони й кажуть: «Алєксандр Григорович». Йому потрібно було, щоб «вони зображували повій», резюмує зараз Варламов, який давно перебрався з Мінська до Європи.

Варламов стверджує, що кілька разів його просили просто знайти дівчат для проведення часу з Лукашенком. «Деякі чиновники йому привозили дівчат. Дівчина, як спосіб зробити приємне. Чиновники таким чином отримували прихильність президента. Йому треба було таку, щоб час провести. Розумну і красиву», – так описує традиції білоруського двору один з колишніх соратників білоруського президента.

Протокольні жінки

Чим довше Лукашенко керував країною, тим менше він соромився демонструвати свою любов до молодих жінок. Варламов стверджує, що «протокольний відділ» при Національній школі краси організували ще на початку нульових років: учасниць «Міс Білорусі» нібито зобов’язували підписувати договір, згідно з яким згода на роботу в службі протоколу давала перепустку до фіналу конкурсу.

Під час офіційних поїздок до Росії Лукашенко часто супроводжували чотири-п’ять дівчат модельної зовнішності. Коли Лукашенко приїжджав в Сочі і селився в своїй офіційній резиденції, вони селилися неподалік. Супроводу їх представляли просто по іменах, і ніхто не приховував, навіщо вони там насправді.

Вже до четвертого терміну Лукашенко, який розпочався в 2011 році, посаду гарної жінки при президенті було майже узаконено: колишні учасниці конкурсу краси одна за однією ставали співробітницями протоколу президента.

У 2013 році 20-річна студентка Білоруського державного економічного університету Дарья Шманай стала переможницею конкурсу краси «Королева Весна». Здобувши корону, вона говорила, що буде «носити її з гідністю». Уже через рік Шманай постійно помічають поруч з главою держави. Офіційно її називали «співробітницею протоколу». Сам Лукашенко на питання про стосунки з Шманай відповідав з принизливою інтонацією. «Що стосується Дашки, про яку ось йшлося, то я її вже 2 роки знаю. Вона працює, дуже пристойна дівчина! Якби у мене така була дівчина, ну слухай, це … це вже вище даху», – говорив він в інтерв’ю Ксенії Собчак в 2014 році.

Шманай пропала з кадру так само раптово, як з’явилася: на початку 2020 року з’явилося повідомлення про те, що вона залишає службу протоколу для роботи «по лінії МЗС» в Москві. Про теперішню її роботу нічого невідомо

Зате переможницю «Міс Білорусь» 2018 року Марію Василевич (останнє  фото) до участі в конкурсі «Міс світу» готував особисто Лукашенко. Пізніше Василевич також бачили серед співробітників служби протоколу президента, а в 2019 році вона стала наймолодшим депутатом національного парламенту.

Якось Лукашенко сказав, що красивих дівчат в своїх делегаціях використовує як «зброю». «Я піднімаю голову – йдуть мої красуні, одна біленька, інша чорна. І всі забули про документи! Забули про все, рота розкрили і дивляться на них. І я зрозумів: дійсно, зброя», – говорив він в 2019 році, виступаючи в академії управління при президентові Білорусії.

https://www.proekt.media/

 Єлізавєта Сурначова, Ольга Ратмірова, Свєтлана Осіпова (спільно з телеканалом «Белсат»)

Фото: https://www.proekt.media/, https://udf.by/

Напишіть відгук