Барокко бараболь

Восени Захід України охоплює лихоманка, поруч з якою відпочиває будь-яка «золота» – сезон копання картоплі в розпалі.

Справжній чоловік повинен не лише посадити дерево, але й картоплі –  навіть під деревом. Звичайно, народити сина і збудувати дім, але також засипати в підвал того дому бараболі під стелю і «запрягти» до справи не лише сина. Крім нього – дружину, коханку, тещу, сусідів, швагра і вуйка Міська, що приїхав у відпустку з Києва. Конче – тету Юзю, вона прилетіла в гості з Італії давно навесні, але застрягла  в нас через пандемію «ковіду-19». Не завадить і пса Пушка, названого так не тому, що має пухнасте хутро, а «на честь» ватажка «ДНР» Пушиліна.

Священний ритуал масового викопування бараболь був переданий галичанам ще вождями давніх аріїв – в дохристиянські часи і задовго до того, як коренеплід з родини пасльонових завезли в наші краї. Кажуть, що обряд бараболекопання описаний у Велесовій книзі.

Перший вихід молодої людини з рискалем на город – це така ж епохальна ініціація, як втрата незайманості. Спочатку теж може не сподобатися («тю, і ото задля цього люди вірші пишуть?!»), але практика є критерієм пізнання насолоди не лише в справі інтимної близькості. Ба, більше – навідміну від коханців, копачам картоплі завжди гарантований оргазм наприкінці трудового дня: у вигляді кількох мішків щирого їстівного золота. Крім того, відсутні побічні ефекти, як-от небажана вагітність чи так само несподіваний похід до венеролога.

З культовою рослиною пов’язано чимало народних вірувань та прикмет. Невчасно або взагалі непідгорнуті навесні бараболі означали ганьбу роду. Це прирівнювалося до втрати дівочої цноти до шлюбу і викликало громадський осуд. Таким господарям точно не світила субсидія, і їм на законних підставах відмовлялися стрільнути сотню до зарплати навіть під великі відсотки. Тих, хто припустилися подібної ганьби, називав під час недільної служби у церкві священик.

Непотравлені навесні жуки на квітучих бараболях – дуже погана прикмета, бо «колоради» мають здатність розповзатися далеко і жерти геть усе на своєму шляху. Тим більше, категорично не рекомендується вступати з жуками в перемовини і домовлятися про «припинення вогню», «особливий статус» чи «колорадську мову як другу офіційну» на картопляному полі. Жуків треба лише  позбуватися, крапка. Для цього ефективний «трибунал» отрутохімікаліями, вітаються інші радикальні методи.  

Зате доведено: коли лушпинням зі свіжовикопаної бульби у формі тризуба погодувати натщесерце москаля, то він ще до вечора того ж дня заговорить державною. А зранку побіжить записуватися в місцевий осередок ОУН або ВО «Свобода». Шкода лише, що таких бульб родить мало, а москалів  усюди – багато, і на всіх лушпиння бракує. Звідси й різні проблеми державобудівництва…

Якщо ж таку бараболю (очищену і зварену, звичайно,) з’їсти самому, то можна сподіватися великого щастя. Вам відпише спадок вуйко з Канади, нарешті поїде додому чоловікова (жінчина) мама, або вас виберуть народним депутатом.

Згідно з дослідженнями, година, проведена на картопляному полі, коштує в 49,5 раза дешевше, аніж місячний абонемент до тренажерного залу і в 53 – ніж до спа-салону. Але користю для організму дорівнює півтора поїздки до Туреччини.  І вже точно ліпше, ніж до Криму зараз  пертися відпочивати.

Пояс, виготовлений з верети, в якій тягали з поля бараболі, помагає від радикуліту, пристріту, вроків та еректильної дисфункції. Але треба підперезуватися тільки на голе тіло. Також можна використовувати як пояс вірності тому з подружжя, чия половина надовго поїхала з дому.

Кажуть, що Ольга Полякова і Тіна Кароль для покращення голосу вже давно не п’ють сирих яєць перед виходом на сцену. По-перше, дорого, по-друге – користі мало. Не те, що наїстися сирої картоплі – легше  брати навіть найвищі ноти і співати з характерними Карольськими завиваннями.

Але наша бараболя вже й без згаданих обидвох давно увічнена в світовій культурі. Вона дала назву цілому напрямку в мистецтві – барокко. Це на її славу лунають баркароли –  романтичні пісні венеціанських гондольєрів.

Нарешті, вчені з Колумбійського університету (США) недавно висунули гіпотезу про ймовірне українське походження одного з колишніх американських президентів, Барака Обами. Їхнє припущення грунтується на співзучності імені екс-очільника із сакральним закликом прадавніх трипільців – «бараболі копай!». Оскільки «болі» має негативне значення, цю частину слова з часом  перестали вимовляти. Для зручності та щоб швидше було, казали тільки «бара-» і першу літеру наступного слова, «к». Так і вийшло – «Барак».

Української бараболі – насправді всюди по світу, як і нашого цвіту. Треба тільки вміти розгледіти її неземну красу – викопну.

Людмила Пустельник, Global Village

Фото: https://24rus.ru/, http://frontier.net.ua/

Напишіть відгук