Держкіно не буде фінансувати фільм про Олену Телігу

Зате дасть грошей на розважальні стрічки, які раніше були аутсайдерами конкурсу, але кошторис яких менший від 20 млн. грн. Таким, як з’ясувалося, був цьогоріч головний критерій відбору щойно завершеного 14 пітчингу Держкіна – відверто скандального. І вже названого причетними митцями «найганебнішим» в новітній історії вітчизняного кінематографа.

 Історія швидко набрала обертів у мережі. Адже стрічка «Неймовірна» про героїчну поетку, розстріляну фашистами в Бабиному Яру, попередньо отримала одні з найвищих балів і мала більш, ніж добрі, шанси на перемогу. Тим не менш:  

Roman Brovko, кінорежисер: «Всупереч думкам експертної комісії, всупереч правилам та високим оцінкам в конкурсі, рада кінематографії Держкіно вирішила, що Українська поетеса Олена Теліга не заслуговує, щоб про неї зробили фільм! Вважають, що таке кіно Україні не потрібне. А художній фільм про Олену Телігу вже вдруге перемагає в конкурсі Держкіно!

Спочатку в 2019 р, а потім в 2020 р. cтрічка знову посідає лідерські позиції, але державне фінансування віддають іншим проєктам, які здобувають нижчі бали. У нас вкотре той випадок, коли в державі проводять «ніби чесні конкурси», а потім ігнорують переможців, віддаючи кошти всупереч правилам конкурсу.

Це компрометує Україну в світі, це підстава перед європейськими партнерами! В Європі державне фінансування в першу чергу надається проектам важливої соціальної значущості!
Це – головне правило захисту державних і національних інтересів! Ми ж зараз маємо ганьбу, коли Держкіно, незважаючи на високі оцінки експертної комісії не вважає за потрібне фінансувати фільми про Олену Телігу, Квітку Цісик, Лесю Українку та інші важливі фільми. Натомість, фінансування надається проєктам, котрі, згідно з правилами конкурсу, програли в конкурентній боротьбі.  І не забуваємо, що це – кошти Українських платників податків.

А тепер факти:
1. Сценарій про Олену Телігу позаминулого року став переможцем УКФ (Український Культурний Фонд), отримавши фінансову підтримку і високу оцінку експертів;
2. В минулому році, маючи прохідний бал, через РУЧНИЙ режим і скасування результатів пітчингу – не потрапив до списку на фінансування;
3. На нинішньому 14-у пітчінгу Держкіно Держкіно України ми отримали стовідсотково переможне місце в 42 бали (за прохідних 35);
4. Сценарій і створення фільму підтримали такі знакові постаті України, як В‘ячеслав Брюховецький, Ада Роговцева, Василь Шкляр, товариство імені Олени Теліги і Всесвітня Координаційна Рада українців за кордоном. А ТАКОЖ польські партнери, котрі гарантували грант і успішний прокат в Польщі та інших європейських країнах ще на рівні прочитання сценарію.

Рада кінематографії (можливо, за вказівкою «згори») викинула проект «Олена Теліга. НЕЙМОВІРНА» зі списку ВДРУГЕ.

Олексій Мазур, журналіст: «Маємо проєкт «малоросія»: все ментально і тематично українське, що має яскраво виражену національну ідентичність, урочисто спущене в унітаз. Кошти не знайшлися також і на стрічки про Майдан і АТО. І це попри те, що вказані проєкти здобули найвищі бали в оцінюваннях. Одначе, результати конкурсу були скориговані (зе)радою при Держкіно у ручному турбо-режимі відповідно з поточною політико-ідеологічною кон’юнктурою. У той же час ніяк не могла залишитися без державної підтримки комедія про доньку равина на виданні: https://usfa.gov.ua/…/20…/07/19/5f144b8e12b05-14k_shttl.pdf…»

Ольга Кобець, журналістка, голова Всеукраїнського жіночого Товариства ім. Олени Теліги: «Рада з Державної підтримки кінематографії, яку очолює Андрій Дончик, син славного Віталія Дончика, одного з подвижників української ідеї, організаторів славнозвісного РУХУ, не дали грошей на втілення фільму про Олену Телігу. Невже не вистачило розуміння, яке значення для України має Олена Теліга? Забракло сміливості визнати, що жінка може бути героїнею?  Ганебна історія! Як це розуміти? Обуренню немає меж! Хто у нас при владі?! Які принципи сповідують?! Це саме ті, кого Олена Теліга назвала партачами життя. А до них ставлення відповідне: ганьба партачам життя!».

Ігор Жук, науковець: «Цитата голови Ради з державної підтримки кінематографії Андрія Дончика: «Це був дуже масштабний конкурс як за кількістю кінопроєктів і часом його проведення, так і за складністю вибору для Ради. Експерти поставили дуже високі оцінки багатьом проєктам. Якщо брати прохідний бал, що записаний (у 35 балів), загальна сума [бюджету] виходила далеко за межі 1,5 млрд грн., тому Радою було прийнято компромісне рішення підтримати якомога більше проєктів різних компаній. Основними принципами були: не більше 2-х проєктів для однієї компанії (або продюсера) та не більше 1-го проєкту на режисера. Також для ігрових фільмів широкої глядацької аудиторії умовою було обмеження бюджету до 25 млн грн., для авторських і копродукції – до 20 млн грн.»

Резюме. Основний принцип: поділити порівну між компаніями/продюсерами/режисерами незалежно від якості проєкту, бо всім же хочеться знімати! До того ж, найкращі проєкти й так вже отримали «сатисфакцію»: гонорові місця в пітчингу. Нащо їм ще й гроші? Це вже дискримінація за талантом і якістю

Hа дідька тоді ота вся гра в державний пітчинг, запрошення до нього високопрофесійних експертів, пристрасті з цілоденними засіданнями, прямими трансляціями – якщо вирішують все одно не експерти, а кілька чиновників? Kористуючись не творчими принципами, а «міркуваннями компромісу»?

Смійся, Голлівуде – смійся, і тікай, бо ми так «наздоганяємо!..».

Хто державні гроші, все ж таки, отримав? Серед 72-х переможців пітчингу (з них ігрових фільмів – 32): ретро-детектив «Сашенька» (загадкове вбивство подружжя, часи Радянського Союзу); фантастична стрічка «Ти – Космос» (Земля вибухає, живим залишається астро-далекобійник Андрій, який летить до француженки Катрін); «Дон Жуан із Жашкова» (фотограф, що «розривається» між дружиною і коханкою), «Де гроші?» (комедія від «Дзідзьо-фільм» про піаніста-авантюриста Мішу, той хоче видурити кошти в літньої пані) та «Скажене весілля-3».

Один з небагатьох нерозважальних винятків у списку переможців – драма про Донбас «Сірі бджоли» за твором А. Куркова.

Facebook

Global Village

Напишіть відгук