Українському водієві, побитому протестувальниками в США, загрожує ув’язнення

Але не тим, хто скривавили Богдана Вечірка, витягши його з вантажівки.

“Black Lives Matter”, або ж “Чорні життя важливі” (назва організації афро-американців у США)  – як відомо.  А коли життя – українське?

Передісторію знають усі: у розпал протестів у Міннеаполісі, викликаних смертю темношкірого Джорджа Флойда,  Богдан Вечірко з Міннесоти намагався об’їхати натовп протестувальників своєю вантажівкою. 35-річний українець працює в Америці водієм для фірми “Ken Advantage”. Його авто рухалося в напрямку мітингуючих, ті перекрили гайвей I-35W.

Зрозуміло, нікого не скривдив, загальмував  – бо інакше яким чином натовпу вдалося б витягти чоловіка назовні і побити до крові?

Низка мейнстрімних американських ЗМІ, які протестувальників, звісно, виправдовують (від  NY Times та Associated Press до регіональних Seattle Times чи Minneapolis Post), переважно, повідомляють про інцидент так: “Відео-запис показує, що машина Вечірка їхала в напрямку демонстрантів, які нічого не підозрювали і почали в паніці розбігатися. Після того як він, врешті, зупинив вантажівку, люди, що сприйняли дії Вечірка як навмисний напад (виділено Global Village), витягли його з кабіни. Інші втрутилися, щоб захистити від побоїв і утримували Вечірка до прибуття поліції”.

Далі – вже звична риторика з перетворення чорного в біле, або ж з хворої голови – та на здорову. Жодних осудних  інтонацій стосовно тих, хто гуртом накинулися на одного і запросто могли його скалічити –  він ще “легко”, вважайте, відбувся в руках палких “борців за справедливість“. Зате не бракує акцентів на тему “якщо туди їхав – то вже винен”:

“В кримінальній заяві йдеться, що Вечірко ігнорував очевидні ознаки, коли їхав у напрямку натовпу. На різноманітних зібраних відеозаписах видно не лише натовп, але й численні автівки, які зупинились на I-35W на північ, коли дорога наближалася до мосту. А також, що низка транспортних засобів їхала в неправильному напрямку в’їзною пандусом на автостраду. Були всі ознаки того, що там щось відбувається попереду”.

Маю наївне запитання: коли “щось там відбувається попереду“, до якого Ви не маєте жодного стосунку, які дії підкаже здоровий глузд? Напевне, будете намагатися обминути. Або, коли це все ж неможливо, то рухатися обережно – що Вечірко й робив. І намагався діяти як людина, що дбає про свою роботу, а її треба було виконати. При цьому, наголошую, не завдавши жодної шкоди тим, хто виконанню його професійних обов’язків намагалися перешкодити.

Те саме, тільки іншими словами, Вечірко сказав поліції “Так, я трохи поспішав [по роботі]. Сподівався, якщо поїду повільно, натовп мене пропустить”. Марними виявилися ті сподівання, Богдан отримав наочне і болісне підтвердження української приказки – за моє жито мене й побито, буквально.

А тепер – найцікавіше. Після того, як Богдана три дні потримали під вартою, його відпустили. Як повідомлялося, “в зв’язку з відсутністю складу злочину”. Хоч такий, безумовно, був. Але коли Ви зараз подумали: це про тих, хто Вечіркові розбили обличчя і наставили синців, то помиляєтеся. Ні, не про них мова – про нього. Хто саме і як били – правосуддя не перейнялося, зате минулого тижня з’ясувалося, що проти водія висунено “звинувачення в загрозі насильства, це  передбачає ув’язнення до п’яти років та / або штраф у розмірі 10 000 доларів США”. Також “кримінальне порушення за кермом карається тюремним ув’язненням на термін до року та / або штрафом у розмірі 3000 доларів США”.

На Богданів захист висловлюється не лише його адвокат Марк Солгайм: “Вечірко покладався на свій професійний інстинкт і досвід,  він уникнув різкого гальмування. Це могло б і вантажівку пошкодити, і серйозно поранити або вбити тисячі людей. Замість цього сповільнив свій транспортний засіб, маневруючи крізь розлючений натовп”.

Чимало американців, в тім числі й темношкірих, підтримують українця в соцмережах. Як-от дописувач Твіттера з ніком Lonnie (@LonnieMcQ): “Люди, які переслідують Вечірка, вам має бути соромно!”

Серед нечисленних журналістів Богдана захищає Деніел Горовітц з видання The Blaze https://www.theblaze.com/: “Спробуйте уявити, як група білих супрематистів вирішила вчинити заворушення посеред однієї з найжвавіших магістралей штату. Потім автомобіліст, нічого не підозрюючи, натрапляє на цю незаконну перешкоду, намагається зрушити з місця, щоб пропустити заколотників, і врешті-решт, зупиняється. Далі скандалісти витягують його з вантажівки і б’ють.

На цей момент ви, мабуть, намагаєтесь уявити, скільки протестуючих, серед інших злочинів, будуть звинувачені у замаху на вбивство. Але, оскільки це був протест, організований “Black Lives Matter” (“Чорні життя важливі” – ред.), то зараз звинувачують водія. Та не тих, хто вчинив цей небезпечний та підлий злочин”.

Наскільки і як саме важливе для правосуддя США життя українця, побачимо вже ближчим часом.

Ештон Бест-Коровайний, Global Village

Фото: https://www.insider.com/, https://wikiaboutworld.com/