Яке воно - життя в Конго? Дорожні нотатки українця

Наш чоловік в Африці: Юрій Кульпа, помічник командира по зв’язках із ЗМІ у 18-му окремому вертолітному загоні, ділиться враженнями від екзотичної далекої країни у своєму Фейсбук-дописі.

Подорож африканськими містами –  це не лише багато вражень. Культура, побут, звичаї місцевих мешканців дають змогу порівняти їхнє життя з нашим, українським.

Демократична республіка Конго (колишній Заїр) – найбільша країна Африки, одночасно вона – небезпечна й нестабільна.

Рухаючись містом, уздовж бульварів та великих перехресть, потрапляємо у затори. На дорозі транспорт різноманітний, культури їзди нема, радше, все хаотично. Звідусіль сигналять, потрібно дивитися навсібіч, аби не зачепити мотоцикліста чи пішохода. Котрий вибігає на дорогу, щоб швидше потрапити на протилежний бік. У місті є лише два світлофори, один з яких –  “розумний” на ім’я “Robot Ihusi”. Хоч більшість містян користуються правилом “перешкода справа”.

Транспортна інфраструктура в місті – це легкові автомобілі, мототаксі (бода-бода), або чукудук (дерев’яний велосипед), він же – вантажне таксі. Конголезці не проти трохи підзаробити, тому пропозиція підвезти зустрічається на кожному кроці. Найпопулярнішими “таксі” є мотоцикли, або “хайси” (маршрутки на базі Toyota Hice). Якщо поторгуєшся, вдасться проїхати з одного кінця міста в інший лише за один долар США.

Фотографувати тут заборонено, мешканці від улюбленого заняття туристів –  не в захопленні. Коли бачать фотокамеру, можуть закидати камінням авто або зчинити галас. Деякі кажуть, що їх фотографувати – означає бізнес. Дай долар і роби фото. Тому світлини – авторські, зроблені в прихованих умовах, щоб ніхто не здогадався, що за ними стежить об’єктив. Або це були фото за згодою їхніх героїв.

Мобільним зв’язком в Конго рідко хто користується – це дорого. Переважно, зв’язок здійснюється через мобільний Інтернет. Sim- картки  – від місцевих операторів, (найпопулярніший тариф – 20 ГБ за 20 доларів діє один місяць). Телефонують, пишуть у вайбер, ватсап, або інші месенджери. Мобільні телефони серед місцевих – розкіш, у більшості їх немє взагалі, оскільки оплачувати рахунки –  це додаткові витрати. А населення, переважно, незаможне.

Будинки очевидно розділяють бідних і багатих не лише своїм виглядом, але й районами, де вони розташовані. Пентхауси з охороною, загороджені колючим дротом – це житло багатіїв, дерев’яні халупи без електроенергії та інших досягнень цивілізації – будинки бідняків.

З електроенергією в Конго складно. Її або купують у сусідніх країнах, або отримують за допомогою дизельних чи бензинових електрогенераторів. Для прикладу: щоб зробити ксерокопію в центрі міста, спочатку утворюється черга. Далі власник ксерокс-апарата заводить генератор і робить копії охочим.

Про газ мова теж не йде, місцеві готують їжу або на дровах, або на електроплитах. Так само і з водою. Вона – переважно, технічна, яку потрібно кип’ятити, питна вода – купована.

Середня заробітна плата – 50 доларів. (1 долар = 2000 конголезьких франків), хоча є і більші зарплати, все залежить, де людина працює. Більшість заробляють на ринках. Що вдасться продати за день, те їхнє. Серед асортименту товарів:  фрукти, овочі, гуманітарна допомога (одяг та взуття), яку отримують від благодійних організацій.

Чимало жебраків на вулицях, просять щось з’їсти, або грошей. Діти, коли бачать іноземців, біжать і викрикують “дай чоп-чоп” (їжа), нерідко вдячні за скибу білого хліба (який називають бісквітом).

Освіта тут дорога, як і медицина. Вчитися не кожен має змогу, як і лікуватися в медустановах. Здебільшого, такі заклади приватні. Тих, хто ходить до школи, одразу видно за охайним виглядом одягу. Якщо бачиш хлопчака чи дівчину у білій сорочці – це учень школи, або студент коледжу. Попри те, що навчальних закладів тут зовсім не багато. 

А ще через високу смертність дітей тут не реєструють до п’яти років. У більшості ж виробляється такий стійкий імунітет, що воду з озера вживають, наче з джерела…

Facebook

Юрій Кульпа, помічник командира по зв’язках із ЗМІ у 18-му окремому вертолітному загоні.

Фото: Юрій Кульпа