"Рекрутська коломийка" - прем'єра відео від ТанцТеатру "Життя"

Історичні українські паралелі: як війна втручається в людську долю

ТанцТеатр ”Життя” презентує прем’єру кліпу ”Рекрутська коломийка” – у рамках свого проекту ”ДНК” (”Дух. Нація. Культура”). Відео порушує болісну для України тему війни, проводячи паралелі між минулим та сучасним. Війна втручається у людську долю: так було сто років тому, так є і зараз… Творці мініфільму нагадують, що незасвоєні уроки Історії мають здатність повторюватися. ”Рекрутська коломийка” наскрізь пронизана символізмом та містикою, українською традицією, автентикою та особливим колоритом… Згідно з сюжетом, дівчина готується до весілля, чекає свого щастя…

У відео-реконструкції режисер використовує образ прядки – як символ дівочо-жіночої долі. Вона наче нитка, яку прядуть Діви Долі – Судениці. Одним Судениці напрядуть червоних ниток, яскравих та нескінченних, як любов,  іншим – чорних і несправедливо обірваних на півоберті життя… Містичні жіночі образи червоно-чорним прядивом наче виворожують майбутнє, яке дуже нагадує долю української землі – непросту, трагічну, але із невгасимим вогнем віри і любові.

 

”Рекрутській коломийці” уже понад сто років, – розповідає керівник ТанцТеатру ”Життя”, режисерка кліпу, народна артистка України Ірина Мазур. – Створена коломийка в часи Першої світової війни. Минуло стільки часу, а слова ”Ой співаймо, товаришу, бо вже не будемо, / За дві, за три неділеньки до войська підемо. / Як будемо, пане брате, на коня сідати, / Буде твоя, буде моя дівчина плакати…” – на жаль, досі актуальні… Московія відкрито нищить нас не лише ”градами”, але й підступною інформаційною війною, завданням якої є руйнувати все українське. А ситуація на сьогодні в Україні – надсерйозна: здають наші державницькі інтереси, під гаслами ”миру” просyвaють приховану капітуляцію, звільняють злочинців, яких мали б судити, карають героїв, яких мали б славити…

Такого контенту, як наша ”Рекрутська коломийка”, зараз дуже бракує. Бо це –  наша культурна зброя. Вона в усі часи відбивала атаки на ідентичність українців і надавала можливість не втратити себе”.

”ДНК” (”Дух. Нація. Культура”), частиною якого став відеокліп ”Рекрутська коломийка”, – це ще один проект ТанцТеатру ”Життя” після же реалізованих резонансних програм ”LoveSorry”, ”Ремінісценції.UA”, ”Етноеволюція” і ”DEKADANCE”. Tворці ”ДНК” через сучасні форми й засоби розкривають змісти – давні і вічні, праукраїнські. Бо переконані, що саме у цих змістах закодовані і збережені секрети нашої, української, сили.

”Зараз, коли усім нам економічно дуже непросто, а митцям –  і поготів, такі проекти реалізовувати – дуже складно,  – додає Ірина Мазур. – Але, якщо їх не робити, не творити нового, якісного, наскрізь українського продукту, то дуже швидко забудемо, хто ми, що будує нас, наповнює, підживлює”.

Хто створив ”Рекрутську коломийку”:

Ідея та режисура: Ірина Мазур.

Вокал: Володимир Мазур, Ростислав Довганський, Олександр Гарбарчук, Юрій Гринчук, Катерина Булей, Христина Вишневська.

Діви Долі: Ілона Пріяткіна, Анжела Ісмайлова, Марія Андрієвська, Христина Кушпіт.

ТанцТеатр ”Життя”.

Аранжування: Гордій Старух.

Запис і зведення: студія Virtuoso Records (звукорежисер – Богдан Нестор).

Оператор-постановник: Сергій Князєв.

Художник-постановник: Ірина Мазур (молодша).

Графіка: Мирослав Стецьків.

Editor/color: Микола Яворський.

 

Галина Гузьо, промоменеджер, м. Львів