Затримали/aрештували за кордоном – що робити

 

Пам’ятайте, що іноземця можна затримати на 48 годин. Просто так. До “з’ясування”. Потім повинні або випустити, або висунути звинувачення й надати рішення про утримання під вартою.

Недавно медіа для мігрантів опублікували чергову трешову історію про затримання польською поліцією громадянина України. Цього разу, на жаль, воно закінчилося трагічно – чоловік помер після застосування електрошокера.

Я не даю оцінку діям чоловіка, ані діям поліції. Проводиться слідство, яке з’ясує, чи справді смерть настала через удар струмом. Оцінку діям польських правоохоронців надасть суд.

Я б хотіла звернутися до усіх громадян України, а також інших країн, які читають цей допис. Якщо  думаєте, що Вас особисто або члена Вашої родини, приятелів ніколи не затримає поліція бо:

затримують лише “поганих” українців

затримують лише тих, кого є за що

Польща –  це Європа, а тому навіть якщо затримують, то нічого поганого не станеться

Розчарую. Затримати, а то й присудити реальний термін тюремного ув’язнення, депортувати, внести до списку небажаних осіб можуть АБСОЛЮТНО кожного. Тим більше, іноземця.

Чому іноземці в групі ризику? Бо… Самі здогадайтеся – часто не знають своїх прав та бояться їх відстоювати, не досконало володіють мовою, мають низку хибних уявлень (наприклад, тих, про які я згадувала вище). Ну, і, звичайно, для поліції іноземець “зі Сходу» – це “клієнт” апріорі нижчого ґатунку.

Отже, якщо Вас затримала поліція:

Вам повинні чітко сказати: “Ми Вас затримуємо”.

На практиці так не відбувається. Працівники поліції, зазвичай, нічого не пояснюють. Тому, якщо володієте польською, запитайте, чи Ви є затриманим. Бо насправді (з точки зору права) утримання вас на дільниці далеко не завжди є “затриманням”. Справжнє затримання обов’язково повинно супроводжуватися складанням протоколу.

Пам’ятайте, що іноземця можна затримати на 48 годин. Просто так. До “з’ясування”. Потім повинні або випустити, або висунути звинувачення й надати рішення про утримання під вартою.

Як іноземець Ви маєте право:

На перекладача.

На дзвінок до консульства.

На адвоката.

Але на практиці відбувається наступне: поліцейські дають (змушують) підписати затриманому купу паперів, у яких написано, що Ви добровільно відмовляєтеся від усього, перерахованого вище. Отже, якщо навіть подасте до суду на дії поліції, то, звичайно, програєте. Адже, за фактом, самі погодилися….

Не підписуйте нічого, доки не прочитаєте. Вимагайте консула. Це його обов’язок –  приїхати до Вас. Вимагайте перекладача –  це Ваше право. Ну, і звичайно, адвоката.

Пам’ ятайте, що в Польщі дуже часто вироки іноземцям виносять заочно і не повідомляють про це. Навіть, якщо іноземець увесь час має актуальне посвідчення перебування і не виїжджає. Не дивно, що за таких обставин іноземці “завжди винні”.

Про “сюрприз” у вигляді обвинувачувального вироку багато хто дізнається на кордоні, через декілька років після інциденту, дуже часто – незначного інциденту.

Тому поважайте себе й не будьте легковажними.

 

Facebook

Український мігрант / Украинский мигрант

Наталя Шевченко (Natalya Shevchenko)

Фото: Український мігрант / Украинский мигрант