Оксана Баюл: материнство, суд через гонорари, бізнесвумен

 

“Королева льоду” з України виховує маленьку доньку, займається дизайном спортивного одягу, намагалася відсудити свої зароблені кошти і зняла кіно – апдейт про найвідомішу українську чемпіонку  з фігурного катання.

1994-й, зимова Олімпіада, Ліллехаммер, титуловані фаворитки крижаної сцени зі США та Європи – Боналлі, Сатон, Чен, Шевченко – приготувалися приміряти золоту медаль найпрестижніших змагань. Але їхнім надіям не судилося збутися, бо на лід вийшла 16-річна українка. Протягом лічених днів тендітна дівчинка з Дніпра (тоді – Дніпропетровська) стане міжнародною сенсацією. І Оксана Баюл увійде в новітню історію як єдина володарка олімпійського золота серед українських фігуристок-одиночниць.

Відтоді в її житті було різне, добре й не дуже; минули 26 років. Але цікавість до нашої найвідомішої спортсменки не згасає, про що свідчить і  пошта Global Village: “Розкажіть, де зараз Оксана Баюл, що робить? Вона – наша головна чемпіонка, дуже хочеться про неї почути”. (Надія Кирилюк, м. Київ; Олексій Мазур, м. Ліссабон, Португалія, Марія Пелей, м.Лодзь, Польща, Наталя Гула, м.Львів та інші).

Ось що вдалося дізнатися з офіційних Фейсбук- та Інстаграм-сторінок Оксани Баюл та її сайту:

 

Особисте життя

Оксана з родиною зараз мешкає в Лас-Вегасі, США. Чоловік – продюсер та інвестор італійського походження Карло Фаріна, колишній менеджер фігуристки. Подружжя виховує п’ятирічну доньку. Дівчинка вже впевнено тримається на льоду, а також займається балетом.  

В 2010-му Оксана поважно занедужала – хвороба Крона, швидше за все, спадкова. Серйозна шлункова кровотеча, реанімація, невтішні прогнози складної хірургії. Як розповіла згодом, тоді “ледь не померла“. “Витягувала” спортсменку її лікарка, і операції вдалося уникнути. Через два роки по тому – знову діагноз, шпиталь і крапельниці, але й цього разу обійшлося.

А потім в її життя прийшло щастя материнства:  “Я завагітніла сама, без якихось медичних втручань. Це, казати по щирості, було справжнім дивом, геть нереальним. Відтоді переконалася, що десь є янголи-охоронці, які нам допомагають. І все одно – я дуже боялася, що в моєму житті щось порушиться. Тож жодного фото під час вагітності не викладала в Інтернет, і фото доньки теж, поки їй не виповнилося два роки. Боялася, щоб  не зурочили. Звичайно, можна з моїх страхів сміятися, але я в це вірю“.

Справи фінансові: як юну чемпіонку “кидали”

Відразу після Олімпійських ігор в Ліллехаммері тренерка Оксани, Галина Змієвська, підписала мільйонний контракт у США. Запропонований під ім’я її відомої вихованки, на той час – неповнолітньої. “Bибору, їхати до США чи ні, у мене не було в принципі, –  згадує  фігуристка. – Навіть ніхто не питав, хочу я туди, чи ні.

В Америці все треба було починати з самого початку. Вчити мову, правильно спілкуватися, поводитися в бізнесі. Тобто, з одного боку ти – олімпійська чемпіонка, але геть непідготована до післяолімпійського життя. На тебе дивляться мільйони вболівальників, ти стаєш прикладом для наслідування, і відповідальність зростає, зростає, зростає.

Ніхто не думає, що 16 років –  це занадто юний вік, щоб підліток міг звалювати на себе таку величезну відповідальність. Банально нема достатнього життєвого досвіду, щоб розуміти, як треба поводитися. Поруч обов’язково повинна бути доросла людина, якa може допомогти. Десь зупинити, стримати від якихось кроків, десь підштовхнути вперед. На жаль, поруч зі мною в той момент таких людей не виявилося”.

Що було далі – відомо. Арешт за керування автом в нетверезому стані і програма реабілітації. Та ці проблеми – давно позаду. Чого не скажеш про судову тяганину через зароблені, та не отримані спорсменкою кошти.

З  Галиною Змієвською в Оксани, згідно з її словами, “склалися напружені стосунки”.

“Вже після одруження Карло подивився на декотрі мої контракти, запитав дещо, і я не змогла відповісти. Наприклад, на підставі чого Змієвська розпоряджалася всіма моїми грошима в Америці, коли ми туди переїхали? А кошти були величезними – на самих тільки шоу Тома Коллінза я заробляла астрономічні суми. Але й гадки про це не мала, бо зовсім інші надходили  на мої рахунки.

Те ж саме відбувалося, коли брала участь в інших комерційних проєктах, їх було чимало, в телевізійних шоу. Я навіть телефонувала Змієвській і запитувала, чи вона колись мене офіційно удочерила, як була оформлена опіка? Змієвська відповісти не змогла, сказала, що треба розмовляти з Джозефом Ліміром, адвокатом моєї колишньої тренерки, що розпоряджався всім нашими фінансовими справами.

З’ясувалося, що  був щільно пов’язаний з людьми з українського уряду і протягом багатьох років переконував усіх своїх партнерів в Україні, що 100-відсотково представляє мої інтереси. Від мого імені вкладав гроші в бізнес, відкривав салони краси “Оксана Баюл”, організовував інші проєкти.

Довгий час Лімір не міг домогтися виплат від української держави, навіть судився, і в підсумку, як нам вдалося дізнатися, йому через суд виплатили 12,5 мільйона доларів. А я навіть про це не підозрювала. Коли дізналася, була шокована: чому протягом багатьох років ніхто з української сторони  не намагався зв’язатися зі мною? Невже я така людина, яку ніяк знайти не можна? Як взагалі американський громадянин може володіти бізнесом в  Україні, не маючи партнера серед українців?

З іншого боку,  розумію ситуацію: ті часи дозволяли “прокручувати” й не такі махінації. Ловити рибку в каламутній воді, як то кажуть. Але питань і справді – безліч. Тож ми вирішили з усім цим розібратися”.

Федеральний суд округу Каліфорнії, куди зверталося подружжя Фаріна-Баюл, відмовив їм у задоволенні позову.

Карєра в США

Після олімпійського тріумфу  Оксана підписала в Америці контракт з агенцією талантів William Morris і стала професійною виконавицею. Протягом 8-ми років безперервно гастролювала як хедлайнер “Шоу на льоду Тома Коллінза” (AEGs Tom Collins Champions On Ice Tour) в Сполучених Штатах. Також виступала у Великобританії як хедлайнер туру “Лускунчик на льоду”, гастролювала у Франції, Канаді та інших країнах.  Була гостьовим хедлайнером у 2003-2004 роках у Smucker’s Stars On Ice TIME Tour.

Баюл – єдина фігуристка, яка отримала престижну нагороду Jim Thorpe Pro Sports Inspirational Icon Award.

Про неї зняли фільм на SONM-RHI-HALLMARK / CBS “Дотримана обітниця: історія Оксани Баюл”. Вона опублікувала дві книги: “Таємниці катання на ковзанах / Оксана Баюл” та “Оксана, моя власна історія”.

Фігуристці були присвячені телевізійні проєкти на CBS, FOX, ABC, ESPN, NBC, Lifetime, A&E, BBC, NTV та на багатьох інших мережах.

У 1996 році  випустила власні колекції ювелірних виробів, а в 2002-му –  також лінію одягу для фігурного катання, найуспішнішу серед собі подібних від колишніх спортсменок. Всі моделі розроблені самою фігуристкою.

В 2018-му американська преса оцінювала вартість Оксани Баюл 20-ма мільйонами доларів.

Нарешті, разом з чоловіком вона зняла однойменний художній фільм про видатну норвезьку фігуристку Соню Хені. Баюл грає головну роль.

Як підсумовує, “зараз живу задля власного задоволення; просто стала собою”. Професійним спортом більше не займається, але постійно возить з собою ковзани і залюбки виходить на лід – разом із донькою.

Oksana Baiul, Instagram oksanabaiul, https://oksanabaiul.com/, https://rsport.ria.ru/

Global Village

 Фото: © Фото : Photo By Carlo J. Farina; Copyright BAIUL-FARINA, LTD., https://gazettereview.com/