Як не треба колядувати: попсова печаль від українських "зірок"

 

Всі накинулися на Настю Каменських за її напівоголене колядування. Хоч у параді несмаку вона не самотня – вже не вперше нашим селебрітіз знущатися з сакральних пісень так, що на голову не налазить.

В мережі зразків подібного “добра” не бракує. Хто бували на концертах львів’янки Ірини Федишин, теж не могли второпати поєднання: патріотичних пісень чи коляд у її виконанні та наскрізь прозорої вишитої сорочки, від слова “наскрізь”. Відтак, коли свої відео до Різдва на Youtub’i співачкa підписує “до св’ята”, в мене особисто питань нема.

Cвіжий приклад –  недавно Олександр Пономарьов, Ірина Білик, Дзідзьо та інші співали “Нову радість”. Але те, хоч і мало небагато спільного з народними традиціями – ще, вважайте, цілком пристойно. “Першість” “як не треба” все ж тримають Настя з Тіною Кароль.

“А чьо, модно і типу традиція – піпл схаває. Ну, і красіва женщина, хайпанути можна”. Від коляд у виконанні  українських співачок стає сумно. Це – зовсім не шана до культурної спадщини, радше, навпаки – відверта до неї зневага. Тим більше, не популяризація коляди, ні, а банальне бажання заробити на ній свої бонуси, за будь-яку ціну –  так. Без хоч трохи розуміння суті та цінностей свята.

Найфеєричнішим у цьому відношенні  був ляп від тоді юної Ані Лорак, коли тележурналіст, ще років надцять тому, поцікавився, якими в її родині були різдвяні звичаї. “Ми собіралісь у бабушкі, рісовалі пісанкі”, – відповіла Кароліна Куєк на загальні радість і регіт.

Ані Лорак, сама того не відаючи, колись окреслила ідею свята, якою її бачать вітчизняні попсовики – ті, хто російськомовні по життю, але яким довелося пристосовуватися до нових реалій. Коли  “етно”, “історія” та “патріотично” несподівано для наших артистів опинилися в тренді. Хоч ніхто з них, коли по щирості,  жодним з перелічених трьох серйозно не цікавився, і несерйозно – також. Але, коли “тренд”, то  варто обернути собі на користь – як же інакше?

 

Ен Кей (NK), “в дівоцтві” – Настя Каменських, заспівала “Добрий вечір тобі, пане господарю”. Час від часу сексуально вигинаючись і дивуючи публіку Маріанськими глибинами власного декольте. Як виконувала б “Стиль собачки” чи щось інше, теж попсове й перевантажене сумнівними двозначностями.

Агов, але ж тут – звернення до новонародженого Бога! Радість від з’яви Спасителя, що бере на себе гріхи світу… Вирішила підкинути Йому ще один, чи як?! Вам після цього NK-видовища спаде на думку,  що коляда – це свято не тіла, недоречно оголеного, а душі, підготованої до Різдва очищенням? Я теж не вірю.

Тільки щось підказує: фанати NK будуть упевнені – “норм, зачот”, і що  саме так треба співати коляду. Чимало з них інше виконання навряд чи бачили – не їхня тема. Зняли ж те кіно ще три роки тому, а в мережі почали розкручувати лише недавно – мабуть, в надії отримати хайп, “важнєйшеє із іскуств”. А відтак – і корпоратив-другий у скрутні для артистів “ковідні” часи. Про себе нагадала “красіва женщина”, далі за текстом.

 

Та ні, я не закликаю Настю закутувати голову очіпком, а пазуху – застебнутою під шию вишиванкою. Буде виглядати ще фальшивіше, ніж її “пане господарю“. Надто, пам’ятаючи  інший, “доколядний” репертуар артистки.

Останній – то справа її смаку, чи то пак, його відсутності. Нагадаю тільки: звичайних правил пристойності ніхто не скасовував! Що славлячи Бога, не належить демонструвати власні принади – бо недоречно, неетично, вульгарно, врешті. Що  українська, даруйте за повторення, традиція: спілкування з Всевишнім зобов’язує до урочистості та скромності. Не торжество голизни, бо це “небо і земля нині торжествують” – якось так.

Ок, Настя собі Настею Ен Кей, я їй не дуже дивуюся – після хіта за назвою “A Huevo” та іншої “Попи”. Каменських і “Щедрика” (в ще одному відео, фото вгорі) співає так, ніби з Потапом об заклад побилася: буде у фіналі повний стриптиз, чи ні? (Спойлер – ні, як не дивно, хоч за подібний глум з Леонтовича треба окрему статтю в Кримінальний кодекс дописувати, і то вже). Та мусять бути у “відосиків” режисер, сценарист, стиліст, правда ж? Невже усім разом відібрало почуття елементарної міри та здорового глузду?  Якщо вони, звісно, колись були.

Спускати усіх псів єдино на Настю не варто й з інших міркувань – дорогу “як не треба” ще до неї успішно проторувала Тіна Кароль. Пам’ятаєте її “Oй, хто, хто Миколая любить?” з  моторошним голосінням на горішніх нотах, аж вуха закладає? Якісь темношкірі ритм-н-блюзники з Гарлема, напевне, позаздрили афро-модуляціям, що з доброго дива “вродилися” в автентичній українській коляді.

Ще “нове прочитання“: в мікро-фільмі на “Добрий вечір тобі, пане господарю“ костюмована масовка “жжот“ у псевдо-народних танцях, разом із самою Тіною. Добре, хоч не реп смалять, і на тому дякую.

Зате після версії від Тані Ліберман (Кароль) “Небо і земля нині торжествують“ я напевне знаю, звідки на цьогорічній столичній ялинці взявся відьомський капелюх замість Вифлеємської зірки. Звичайно, з відео улюбленої співачки нашого президента, В.Зеленського! Відзнятого ще в 2016-му і загалом доволі симпатичного, ніде правди діти. Без голосінь, з гарним вокалом, доречним відеорядом. Якби не одне “але” з капелюхом, ще й оздобленим п’ятикутними зірочками. Вони ж, до речі – пентаграми, символи, м’яко кажучи, протилежні до християнських. І це – зовсім не дрібниця, на яку не варто звертати уваги…  

Сім кіп гречаної вовни, до чого воно взагалі – Різдво, коляда й відьомство?!

Та ні до чого, власне, просто “модна тема“ для українських селебрітіз. На Бога, не йдеться їм про “збереження традицій”! Не смішіть Тінині мешти.

Але пішло в народ, ніхто тоді не обурився, “піпл схавав”. І Настя Ен Кей своїм провокативним відео просто рушила на кілька кроків далі. Не вона перша і вже точно – не остання.

Недавно ж хтось, було, пошкодував в онлайні, що Оля Полякова досі не заколядувала. А мені вже страшно – це що буде, коли й вона теж?..

Людмила Пустельник, Global Village

Фото: https://www.liga.net/