Податки заробітчан: нове від голови ДПС та коментар від українки з-за кордону

Подвійного опоподаткування не буде. Натомість від трудових мігрантів  вимагатимуть декларацію про сплату податків за кордоном.

Про це голова Державної Податкової Служби  Олексій Любченко повідомив у інтерв’ю виданню “Гордон”. Кошти, які заробітчани надсилають в Україну, оподатковуватися не будуть. Тому, що: “ із доходів, які одержують українські громадяни, сплачують податки. Неважливо, де. У нас є підписані угоди про виключення подвійного оподаткування абсолютно з усіма країнами, де працюють наші люди. Якщо вони заплатили податки за кордоном: у Польщі, Угорщині, Португалії або деінде – в Україні ніхто з них вимагати податки не має права. Єдине, що вони мають зробити, – це подати податкову декларацію. Тому що це конституційна норма. У ст. 67 Конституції України ідеться: “Усі громадяни України повинні подавати до податкових інспекцій податкову декларацію за звітний рік”.

При цьому, як каже чиновник, “в нас більше ніж 4 млн осіб 10 років узагалі не з’явилося на податковій карті України. Це Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька області, Одеська та Миколаївська.

З одного боку, люди виїхали, на жаль, на заробітки. І тут дуже важливе питання – незалежно від того, де вони отримують заробітну плату, незалежно від того, де вони платять податки, це добре. Тобто якщо людина заплатила податки в Польщі, в Угорщині, держава Україна до неї жодних питань не має відповідно до міжнародних договорів щодо унеможливлення подвійного оподаткування. Якщо людина не заплатила податків ні там, ні тут – це питання”.

Вимога декларації, як підкреслив О.Любченко, є конституційною, а держава переймається наявністю такої тому, що дбає про наповнення Пенсійного фонду: “Це питання соціального договору, соціальної відповідальності. На жаль, країна не молодіє, і на пенсії має накопичуватися досить відрахувань від тих, хто працює”.

Як саме в майбутньому вирішуватиметься питання виплати українських пенсій для сьогоднішніх заробітчан, голова ДПС не повідомив. Також в його розмові з кореспондентом не деталізували, яку відповідальність встановлено для трудових мігрантів, що не подадуть податкової декларації.

Тим часом, як свідчить статистика від міністерства соціальної політики дворічної давнини, в 2019-му 3,2 млн. українців працювали за кордоном на постійній основі. Того ж року вони переказали на Батьківщину 12 млрд. доларів, за минулий ця цифра буде на 2 млрд. меншою – як передбачають в НБУ.  

 Коментар українки, яка працює за кордоном, Марини Барсенич (м.Лондон, Великобританія): – Я би не радила нашим людям полегшено зітхати і розслабитися – ура, ніхто нас не змусить платити двічі. Бо невипадково нічого не було сказано про санкції для тих, хто документа про сплату податків за кордоном надати не зможе. А причин для цього може бути безліч, і не з вини заробітчан. Cкажімо, через пандемію коронавірусу зараз багато втрачають роботу, нерідко змушені погоджуватися на працевлаштування без оформлення трудової угоди.

Відтак, коли повернуться в Україну і побажають знову їхати заробляти, їх можуть просто не випустити: нема документа про податки, то сиди вдома. Або ж будуть змушувати платити якісь драконівські штрафи в Україні. За те, що не подав декларації, поки був у Польщі чи Італії.

В нашій державі треба бути готовим до різних несподіванок. Пригадайте, які “рогатки” ставили трудовим мігрантам навесні перш, ніж випустити на роботу за кордон. Хоч жодного права на це не мали. Це я про вимогу України надати офіційне підтвердження контракту, тоді вимагали, щоби був не менше 3-х місяців. Тепер будуть чіплятися ще й за податкову декларацію.

А про захист наших трудових мігрантів, як і раніше, ніхто навіть не піднімає питання. Чомусь пан Любченко ніде не сказав: ось ви заплатили податок за кордоном, прекрасно, це для вашого ж там соціального захисту. Про нього вже подбала Україна. Бо ми з тією державою, де ви зараз, ще раніше підписали угоду: якийсь відсоток вашого податку пустимо чи на страхівку для вас, заробітчан, наприклад, від нещасливих випадків. Чи як компенсацію за вимушене безробіття – хоч за кордоном, хоч в Україні. Навіть мінімальну, вже було би краще, ніж нічого.

Але, звичайно, нічого подібного від наших керівників не почуєте. Податок з нас стягти вміють, скрізь, а бодай щось за нього гарантувати?…

https://gordonua.com/ukr/news.html

Global Village

Фото: https://www.legalaid.gov.ua/