Байден, перші тижні: подвійнi стандарти та обіцянки Україні

 

Олігархам бій?”. Великі українські надії від американських заяв мають гарні шанси закінчитися черговим розчаруванням.

Важко зрозуміти причини ейфорії низки українських оглядачів від перших тижнів Дж.Байдена в Білому домі. Звідкись взялася  впевненість (вже офіційно похована), що Джо зупинить ”Північний потік” і пропише за гратами наших олігархів. Попри те, що ”нічого такого” стосовно газопроводу сьогоднішній американський очільник не обіцяв, а будівництво “потоку” вже поновили.

Що ж до американської боротьби з корупцією, то там наразі більше запитань, ніж бодай трохи серйозних підстав для оптимізму. Але про все за порядком.  

Отже, ”Північному потокові” таки бути, це без зайвих політесів  заявили і німецька канцлер А.Меркель, і французький президент Е.Макрон.  З чим  “вітаю” наших патріотів, хто вірили в Байденові санкції проти РФ.

Невипадково в його промові  про зовнішньо-політичний курс нової адміністрації США хоч і грозили Росії “суворим ставленням”, але тут же обмовилися:  з питань газогону спершу будемо консультуватися із союзниками в Європі.  Чим закінчилися консультації, відомо. До речі,  Джо ще в часи кандидатства  не раз обіцяв “розморозити стосунки Америки з Німеччиною та Францією”. Хтось вірив, що “відлигу” логічно розпочати “замороженням” “потоку”?

Зате стосовно українських корупціонерів інтрига ще зберігається (хоч теж примарна). Як відомо, колишній директор у справах Європи та Євразії у Раді національної безпеки США Д. Фрід недавно сказав нашому ”Громадському”: США передають ”дані розслідувань представникам України, аби подальша робота велася у вас. Дуже розраховую, що президент Байден вплине на керівницвто України таким чином щоб ці розслідування були проведені сумлінно”.

Ок, що саме й на кого ”передають”? Туманність Фрідового формулювання вселяє впевненість, але про хрестоматійну обіцянку-цяцянку. Знаєте, чому? Пан дипломат теж знає – бо фраза ”сумлінні розслідування українськими правоохоронцями” звучить щирим оксюмороном. Досі стільки гучних справ ”нарозслідували”,  що й однієї не нарахуєш. Бодай з цих міркувань – аби в Києві потім не відкрутилися – Фрідові належало б хоч трохи розкрити карти. Мовляв, маємо доказову базу на діячів з енергетичної галузі, чи банкірів, чи ще когось-там. Але ні, жодної конкретики.

Відтак – одне з двох. Перше: що заява про ”компру” на наших глитаїв – всього лише заява, аби наївні потішилися. Насправді ж матиме такі cамі ”серйозні” наслідки, як хронічна ”глибока стурбованість” західних структур українськими проблемами. Тобто, жодних.

Друге: ні, щось таки зібрали на вітчизняних злодюг, але самим американцям бруднити руки – не комільфо. Тож доручають київським аборигенам. Що останні  рипатися не будуть, зрозуміло: ”американський президент  вплине на керівництво України”, крапка.

Але, враховуючи, що дані передає адміністрація Байдена, за яким тягнеться корупційний шлейф сумнівних оборудок в Китаї та українській ”Бурізмі”, маємо чудові шанси ще одного великого розчарування. Бо останнє завжди супроводжує подвійні стандарти. Вірність же їм Дж.Байден демонстрував не раз, а вкотре – під час вже згаданої вище промови. Мовляв,  переймаємося порушеннями прав людини, нечесними бізнесовими практиками Китаю і обіцяємо докласти зусиль, бла-бла-бла. Тим часом, як Хантер Байден, ”перший син” Америки, згаданих ”переймань” не поділяє, бо досі тримає свою частку у великій китайській фірмі. Це  неохоче підтвердила прес-секретарка Білого дому Дж. Псакі.

Ось таке ”тихе сімейне торжество” подвійної моралі, але ”насолоджуватися” ним будуть і українці.

Тож заголовки у вітчизняних ЗМІ – мовляв, наші олігархи після слів Фріда замовляють памперси для дорослих – означають тільки, що багатіям з перших рядків українського ”Форбс” хвилюватися нема чого. Їм, як і раніше, ніщо не загрожує. Бо належать до одного клубу, який дружно дерибанить Україну вже котрий десяток років, але Джо також ”в темі” – з часів президенства Порошенка.

А от когось з багатіїв дрібнішого калібру, чи просто не дуже лояльних до вашингтонських партнерів, вже напевне призначили на роль офірних цапів. Щоб розіграти перед народом мелодраму за назвою ”Посилаючи українських корупціонерів на три букви – Д.ж.о”.

І поки публіка буде мліти від захоплення – ”я байдію!” – Україну напевне чекає ще один переділ власності. Олігархи, як хижакам і належить, кинуться “пиляти” вчорашні активи екс-колеги (або колег), яких з Вашингтона обрали жертвами для шоу. Воно ж must go on. А від переділу власності, як відомо, страждають не лише ті, в кого її “віджали”. Найбільше, зазвичай – саме пересічні громадяни, доведено новітньою українською історією. Тож готуймося до нової вистави.

 

Людмила Пустельник, Global Village

Фото: https://bbc.com/