“Чому наші підлітки мають російську ментальність?”

 

 SOS від українського репера Александра Ярмака (на фото): “Всі тренди заповнені чужинським, а держава на своє ”забила”! 

За останні 7 років Україна програла битву за молодь, і тому зараз бачимо підлітків- блогерів, які обирають Росію і вважають українську мову “сільською”, a тренди забиті російськими тік-токерами. Тим часом, російський репер Моргенштерн, який в інтерв’ю Дудю каже, що “Путін – красавчік”, чудово в нас продається. І збере повні Палацу спорту, якщо СБУ його пропустить в Україну (сподіваюсь, що ні!).

Людину, в масштабному, а не індивідуальному розумінні може змінити тільки середовище, освіта та чітке виконання закону.

Про нашу освіту та судову систему  все знаємо, і тільки воля верхівки може на це вплинути, тому повернемось до середовища.

Сьогодні середовище підлітків формує 5 головних інструментів:

1) Сім’я. В більшості випадків малоосвічені батьки, які ностальгують  за совком, або “братськими” 90-ми під “Голубой огонек” і дотепер виховують дітей на сформованій радянській ментальності.

2) Ютуб. Всі тренди забиті російськими шоу, “зірками” та блогерами.

3) Інстаграм. Всі топові блогери (за кількістю підписників) –  з Росії, і більшість підлітків мріє бути схожими на якогось Даню Мілохіна чи Моргенштерна.

4) Тік-Ток. Та сама історія, що й з Інстаграмом.

5) Apple Music –  парадокс, що плейлисти для українського слухача формуються редакторами з російським громадянством.

Психологи кажуть, що основні алгоритми та світогляд людини формуються до 21-го року, в кращому випадку –  до 28 років, і тільки менше 1% можуть змінюватись протягом всього життя. Власний досвід мені підтверджує дану теорію. Тобто працювати з людьми старшими від цього віку нема сенсу, вони вже як полюбили Лободу-Лазарева-Кіркорова, то це до кінця життя.

Державі, в першу чергу, треба боротись за мозок молоді віком до 18! В країні мало своїх популярних героїв, які б формували якісне, модне українське середовище!

Щоб тренди Ютуба, Тік-Тока та Інстаграма були забиті стильним українським продуктом, треба тільки допомога держави. В іншому випадку ми не можемо конкурувати з економікою російського медіа ринку! Там в 4 рази більше споживачів, отже, в 4 рази більше переглядів, стрімів, концертів, отже, й сум контрактів.

Створювати новий орган не потрібно, я знаю що в нас є Український Культурний фонд, там можна подати свій проєкт і отримати допомогу. Я почитав список реалізованих проєктів, і жодного з них я не бачив в трендах будь якої з соціальних мереж. Крім буквально парочки, на кшталт “Звуки Чорнобиля”!

Я не хочу сказати, що УКФ реалізовує масово непопулярні речі: виставки, створення 3D турів по музеях і т.д., але країні потрібні швидкі зміни середовища, яке живе в соціальних мережах! Щоб це відбулось, треба щоб на базі УКФ створили штат, який буде відслідковувати музикантів, блогерів, режисерів і т.д. і пропонувати їм державну допомогу. У нас дуже багато талановитих людей, але після гучного вибуху багато проектів з часом закриваються, або не можуть перейти на наступний рівень через брак коштів. Тому що конкуренти з Росії просто витісняють якістю та систематичністю!

Конкретні кроки які пришвидшать зміни:

1) Створення освітніх програм з залученням західних спеціалістів. Наприклад: вважаю діяльність ДержКіна повним провалом! Як можна було давати 10-20-40 мільйонів на зйомки стрічок дилетантам, більшість з яких досі нічого путнього не створили??! Кошти мають видаватись, або людям, які вже мають досвід, реальний результат та ім’я, або тим хто пройшли новостворений курс навчання за кожним із напрямків! Інакше просто згорають наші з Вами гроші платників податків!

 

2) Створення якісного україномовного дитячого контенту та мультиплікації на Ютуб. Я, як батько який вирішив виховувати свою доньку українською, зіштовхнувся з серйозною проблемою: на Ютубі дуже мало україномовних дитячих каналів. Тобто, наші діти з ясел дивляться “Машу и Медведя”, “Фиксики”, “Мимимишки”. І, на жаль, діти на майданчиках говорять переважно російською. Круто, що хоч цікавих україномовних книжок вистачає, але їсть моя Мія тільки під мультики.

3) Створення своїх сучасних героїв. Нам потрібні нові герої рівня Вакарчука. Абсолютно всі існуючі музиканти Hardkiss, Onuka, Один в каное, Христина Соловій, Бумбокс, Без Обмежень, Антитіла, Тарабарова, Артем Півоваров, Альона Альона, Аліна Паш, Jerry Heil і т.д. мають отримувати допомогу держави, тому що жоден з цього списку не може систематично створювати якісний контент і витісняти російських зірок з українських трендів! На своєму досвіді скажу, що з величезними потугами я можу створювати лише 2 високоякісних кліпи на рік, а треба щоб кожен музикант видавав мінімум по 4-6! Українські топові музиканти повинні, по-перше мати достатньо грошей на творчість, а по-друге, бути матеріально забезпеченими. Бо молодь дивиться на автомобілі, будинки, годинники і мріє про таке ж життя, і наразі  наша молодь мріє про життя, як у російських зірок! Тобто, держава має закривати частину виробництва контенту, щоб музиканти жили не заради того, щоб зняти кліп!

4) Підтримка україномовних блогерів. Така ж ситуація, як і з музикантами. Російськомовний ринок дуже манить, тому держава має допомогати. Перелік достойних дуже великий, але багатьом треба фінансовий поштовх!

Гроші є, вони виділяються, але зміни в суспільстві – мінімальні!

Переконаний, що 200 мільйонів гривень на рік за цими напрямками змінили б культуру та ментальність нашої країни за 5-10 років!

Facebook

 

Александр Ярмак (Александр Ярмак), м. Київ

Фото: Александр Ярмак, https://wz.lviv.ua/