"Об’єми стегон" 5-річних: тихий шок дитячого моделінгу "по-українськи"

В нашому фешн-бізнесі не бракує малих дівчаток, схожих на дорослих. І майже відсутні вимоги щодо захисту дітей, насамперед, їхньої безпеки.

 

“Товар. Ціна. Підсумок” – запис поруч з фото дівчинки-моделі

Все, як у галузі професіоналок моди: в анкетах вказані зріст, колір очей і волосся, а також об’єми талії, стегон і грудей. Попри те, що в 5- чи 8річному віці жодних грудей у дівчаток бути не може – на те й ніжний вік! Але йдеться саме про таких, ще зовсім малих українських манекенниць, і всі ті параметри разом з фото дітей, “покращених” макіяжем, часом –  у купальникax, можна легко знайти у відкритому доступі. На онлайнових сторінках десятків  модельних агенцій України, де аж ніяк не рідкість – також еротизовані світлини 7-8-9річних чи не набагато старших.

Коли сталася ця невтішна підміна понять? Я про вже прийнятий за норму в Україні тренд сексуалізації малих дітей під виглядом милої для них розваги, гри в моду. Вона, щоправда, має не лише “іграшкову”  мету заробітку їхніх батьків чи інших дорослих, задіяних в індустрії. Адже прибутки отримують насамперед не діти – бодай тому, що не мають права підписувати угоди. Дорослі ж, які вирішують згадану формальність, нерідко втрачають почуття гальма.

Про явище багато говорили в зв’язку з недавнім скандалом за участю двох дуже юних “блогерів”, 8річної Міли Маханець та 13річного Паші Пая, вони впродовж майже двох місяців завзято й відверто постили в соцмережах про свій “роман”. Чи, швидше за все, це робили за них батьки, і фото викликали обурення громадськості. (Див.“Блогерам”, які постять про свій “інтим” – по 8 і 13 років (!)…) Але говорили про Мілу й Пашу насамперед в контексті їхніх “любовних“ стосунків. Тим часом, як про модельну кар’єру Міли згадували менше.

Хоч варто більше – зважаючи на не лише дитячі образи й пози, в яких знімали дівчинку для різних глянців та брендів.

Та хіба її єдину? Фото не зовсім одягнених дівчаток з підмальованими “по-дорослому” личками не бракує на сторінках українських модних журналів чи шкіл моделей, також у соцмережах. Звісно, у супроводі солодкаво-пасторальних текстів про те, як класно діткам бавитися в моду, які вони чарівні, круті тощо.

 

За прикладами далеко ходити не треба, вирушаємо на віртуальні сторінки вітчизняних модельних агенцій. Є такі, що спеціалізуються виключно на моделях-дітях, як одна з найвідоміших в країні,  Fashion Corporation з  Дніпра. Замовити для участі в рекламі будь-яку дитину чи кількох – наймолодшим моделям по 3 роки –  можна онлайн. Та непосвячені в тонкощі вітчизняного модельного бізнесу будуть, щонайменше, здивовані – коли поруч з фото  8ми-  чи 9річної дівчинки з’явиться геть несподіваний, м’яко кажучи, запис “Товар. Ціна. Кількість. Підсумок” – як демонструє сайт. Звичайно, під “товаром” мається на увазі анкета дитини з потрібними даними, не вона сама – та все одно, поєднання її фото з прайслистом “ріже” око. Шокує.

В київській агенції  Diamond Models замовлення можна зробити лише телефоном, поспілкувавшись з представником організації. Але й там, як і в більшості їй подібних, поруч з фото школярок молодших класів вказують розміри їхніх грудей та стегон. Світлини хлопчиків теж є, але в їхньому випадку обійшлося без згаданих вимірів.

Можна скільки завгодно обурюватися дикості ситуації, за якої про неповнолітні параметри  мало того, що згадують, то ще й роблять це на загал. Але краще звернутися до законодавства, а саме – “Про охорону дитинства”. Його статті чітко вказують, що держава “повинна здійснювати контроль за дотриманням етичних норм стосовно дітей в розважальних закладах та громадських міцях“ (ст.5) і що заборонено поширювати “інформацію, яка зневажає людську гідність і завдає шкоди моральному благополуччю дитини“ (ст.10, https://kodeksy.com.ua/pro_ohoronu_ditinstva.htm).

Інша справа, що працює цей закон так само, як більшість українських – на папері. Тобто, ніяк. Та й поняття “етичних норм“ у нашій модній галузі розуміють по-своєму.

 

Що там у них?

Вітчизняні агенції проблеми, виглядає, не бачать. Не переймаються і батьки дітей. Як написала мені на одному з форумів мама 11-річної моделі Яни: “Вказувати виміри фігури – загальноприйнята світова практика, нічого надзвичайного, це норма моделінгу”. 

А ось і ні. Принаймні, за межами України на захід.

З 2018-го в США та Європі запровадили вимогу: у фотозйомках глянців задля реклами можна працювати тільки, починаючи з 18 років. І жодних провокативних поз для моделей, але обов’язково –  із закритою від сторонніх очей зоною для переодягання. Правило увів видавничий дім Conde Nast International – після того, як модну індустрію збурила низка секс-скандалів, в тім числі –  за участю неповнолітніх.

Ідеалізувати нововведення, звісно, не варто – бо й після 2018-го продовжують залучати до фотореклами молодших 18-ти. Але індустрія бодай формально подбала про інтереси тих, кого захищати треба найбільше – дітей.

У Великобританії попередньо вимагають від замовника надати детальний опис своєї організації та пропонованої роботи для моделі. Лише після того надсилають логін та пароль для реєстрації на сайті агенції. Наголошують, що діти та підлітки – захищені від будь-якої небажаної чи підозрілої цікавості дорослих (чого не спостерегла на сайтах українських агенцій). Тільки зареєстрований користувач може переглянути фото дітей – але не всіх, лише в тій віковій групі, якої потребує його проєкт. Відсутні у відкритому доступі параметри грудей-стегон  навіть дорослих підопічних агенції, вже не кажучи про неповнолітніх.

 

Подібно у США. Замовник повинен заповнити заяву-анкету онлайн і відповісти на всі запитання щодо локації і часу проведення заходу, гарантій оплати та безпеки юних моделей, в т.ч. й щодо запобігання поширенню COVID-19. Надати супровідну документацію про свій бізнес. Лише відтак, перевіривши інформацію, представники агенції контактують із замовником.

Авторка цих рядків для початку побувала на сторінках 3х модельних агенцій США, в яких працюють діти. Це Discovery Models (Чарльстон),  Future Faces (Нью-Йорк) та LA Models (Лос-Анджелес). Лише Нью-Йоркська агенція надає фотогалерею неповнолітніх моделей. Жодна зі світлин, щоправда, не грішить вдаваною дорослістю дітей. Якщо макіяж і є, то він непомітний, одяг на малих на більшості фото відповідає їхньому вікові.

В Чарльстоні та Лос-Анджелесі лише повідомляють про те, що діти-моделі в них працюють. Та коли хочете переглянути їхні світлини – надсилайте документацію. В усіх трьох організаціях відсутній бодай натяк на якісь параметри тіл. Годі шукати цих же даних по інших агенціях, з десяток сторінок яких погортала  – нема.

 

 

Гонорари та інша ціна питання  

Скільки отримують діти-моделі в Україні? В зв’язку з пандемією стала неактуальною така стаття заробітку, як участь в показах модних колекцій. В “доковідні” часи дорослим платили за неї по 400-500 грн., дітям – від 200 грн.

Зйомки в кліпі – від 50 доларів, в рекламі – від 100.

Зате пандемія розширила фінансові можливості тих юних моделей, в кого багато підписників в соцмережах. Чим їх більше, тим кращі гроші виплататять батькам за онлайн-просування брендів малолітніми зірками Інстаграма. Хайп навколо вище згаданої Міли – з тієї ж опери, в дитини, як відомо – 6 млн. підписників. Тим часом, аудиторія лише від 100 000 дозволяє правити по 120 доларів за рекламний пост, як пише Телекритика (https://telekritika.ua/) . То ж поки користувачі соцмереж обурювалися недитячій відвертості фотосетів Міли і Паші та цинічності справжніх авторів  “їхніх” дописів, гонорари юних блогерів продовжували зростати.

Попри те, що законодавство дозволяє стати користувачем соцмереж лише після того, як особі виповнилося 13 років. Як насправді “виконується” цей закон в нашій країні, добре свідчить приклад 8-річної Міли.

Інше питання, як діти-моделі  “допомагають” своїм батькам позбутися коштів, пов’язаних з промоцією в фешнбізнесі. Наприклад, розміщення дитячих фото в онлайн датабазі може коштувати до 3000 грн. за рік. Навіть, якщо протягом року на анкету дитини не надійшло жодного замовлення, цю суму не повертають.

 

 

Людмила Пустельник, Global Village

Фото: https://www.status-magazine.news/, https://wfc.tv/, http://ukrkids.com.ua/