Про королеву Єлизавету і нашу писанку

 

До дня народження Її Королівської Величности Єлизавети ІІ, а також задля вшанування пам’яти принца Філіпа, герцога Единбурзького, розповім одну їхню історію, пов’язану з українською писанкою.

В 1970-их роках, з нагоди святкування сторіччя Канадської королівської кінної поліції (така в червоних мундурах) влада канадського міста Веґревіль поставила завдання зробити пам’ятник. Символізм якого би відображав, з одного боку, походження і культуру більшості мешканців цих околиць –  українців, а з іншого був би символом життя, добробуту і безпеки, на сторожі яких, власне, стоїть поліція.

Так, 1975 року постав пам’ятник, який сьогодні є одним з найвпізнаваніших символів Канади –  Веґревільська Писанка. Це гіганська конструкція, вагою 2,5 тонни. За проєкт взявся комп’ютерний інженер з Огайо др. Рональд Реш з командою математиків та конструкторів. За художнє вирішення відповідав місцевий художник українського походження Павло Цембалюк. В писанці використано 2 208 рівносторонніх трикутників, 524 зірки і ще тисячі і тисячі цвяшків і планок для кріплення деталей та структури “шкарлупки”. Писанка має 8 м довжини, 5,5 м ширини і уся конструкція висотою сягає 9 метрів.

Історія новозбудованого дива техніки і мистецтва дійшла до королівського двору.

Тому, 2 серпня 1978 року під час свого візиту до Едмонтона королівська пара Єлизавета та Філіп вирішила зупинитися у Веґревілі щоб на власні очі побачити “диво- яйко”. З цієї нагоди тодішній мер Ларрі Рупташ ( українського походження, звісно) організував величезне святкування на честь таких поважних гостей. Українські танцювальні ансамблі, хори розважали того дня королеву. Місцеві люди, які брали участь в дійстві досі цим пишаються: “Я танцювала для королеви”, каже моя знайома, яка тоді була в танцювальному ансамблі.

Ось така історія, трохи великодня навіть. А тим часом, Боже, бережи королеву.

____________________

Кому цікаво дізнатися більше про різні аспекти історії і пригоди українців в Канаді, запрошую долучатися

https://www.facebook.com/groups/36857114782892

#насвоїйнесвоїйземлі

 

Устя Стефанчук (Ustia Stefanchuk) м. Едмнонтон, Канада

Фото: Ustia Stefanchuk