Чорнобильський рушник з реп'яхами

 

“Жінка, яка його продавала, хитра й по-своєму нещасна, одразу ж виставила майже захмарну ціну, адже бачила, що я його куплю. Для мене цей рушник – нагадування про те, який величезний пласт народної спадщини ми втратили разом із цілими знищеними селами. Усе пішло в небуття!

 Діброва (колишня назва Кабани, Кагановичі, Кагановичі Другі) — колишнє село в Україні, яке було відселене через наслідки аварії на ЧАЕС і зняте з обліку 1999 року.

Знаходиться в Поліському районі Київської області. В селі були середня школа, клуб, бібліотека та лікарня. Проживали близько 1 500 громадян. Було 3,4 тис. га сільськогосподарських угідь,  у тому числі – 1,7 тис. га орних земель. Працював цегельний завод.

На фото – рушник з реп’яхами неіснуючого села Кабани кінця 19 ст. Колись мені пощастило на Андріївському Узвозі натрапити на той рушник і врятувати його від того, щоб бути порізаним на торби.

Жінка, яка його продавала, Ніна, одразу мені виставила майже захмарну ціну, бо бачила, що я його куплю. Хитра жінка і по своєму нещасна. Вже після того, як я його купила, розповіла мені звідки він. Рушник з реп’яхами – частина приданого її свекрухи, яка переїхала з Кабанів ще в 1930 роках, з тих пір валявся по хаті.

Для мене цей рушник – нагадування про те, скільки матеріальної культури ми втратили разом із цілими знищеними селами, який величезний пласт народної спадщини – зі своїми фольклором, прикладним мистецтвом, ремісничими виробами, іконами… Усе пішло в небуття!

Звісно, за страшними людськими жертвами і природною трагедією про культуру думається в останню чергу. Але Чорнобиль це, крім іншого, ще один приклад совіцького грабунку України і не варто це забувати… #неіснуючесело

Facebook

 

Устя Стефанчук, (Ustia Stefanchuk), м. Едмонтон, Канада

Фото: Ustia Stefanchuk

P.S. Аварія на ЧАЕС призвела до забруднення більше 145 тисяч кв. км території України, Республіки Білорусь та Російської Федерації, щільність забруднення радіонуклідами 137- Cs і 90-Sr якої перевищує 37 кБк/кв.м. Внаслідок Чорнобильської катастрофи постраждали біля 5 мільйонів людей, забруднено радіоактивними нуклідами близько 5 тисяч населених пунктів. З них в Україні –  2218 селищ та міст з населенням приблизно 2,4 млн. людей. (http://www.oridu.odessa.ua/ogo/Chornobyl.pdf).