“Євробачення-2021” відШУМіло: “розбір польотів”

 

Одразу кажу, що субєктивний, зате по гарячих слідах. Наше пяте місце – то, в перерахунку на музично-політичні реалії сьогодення, вважайте, першість – бо яскравіших від Go_A там просто не було.

І так само перший постковідний конкурс. Не віртуальний, карантинний, а з присутніми в залі глядачами, хай навіть їх менше, ніж зазвичай, і з дотриманням “соціальної дистанції”. Але зі спілкуванням артистів з аудиторією і стійкою ілюзією життя, “як було раніше”, до пандемії.

Цьому ж відчуттю посприяли й учасники, але вже іншими засобами – за кількома винятками, більшість  банально повторила виступи “зірок” з минулого. Звичайно, ніщо не нове під місяцем, надто на “Євробаченні“, де звинувачення в плагіаті – майже буденність, але цьогоріч “тирили“ й лузери конкурсу (Росія) і його переможці (Італія), спокійно та не соромлячись.

Хто не вірить, пошукайте 10 розбіжностей між росіянкою (не етнічною) Maнішею та переможницею 2018го Неттою (Ізраїль). (До речі, Дестіні з Мальти теж недалеко втекла від Нетти). Побачите, що схожі не лише манера виконання, аж до модуляцій вокалісток і всюдисущого репу. Також  навіть і комплекцїї дівчат, “розмірів плюс”. Вже не згадуючи про наступальний феміністичний посил композицій: мовляв, і дупа в мене велика, і років маю добряче, але все одно – “встала і пошла” (Маніша). “В перекладі“: любіть, якою є, з усіма кілограмами й тарганами.

Однак, ставка на відверту фріковість не спрацювала, і російське “запозичення” в Ізраїля не тільки не перетворилося в “Нетт’лінку”-2021, але й гарантувало  РФ хрестоматійний фанерний проліт над Парижем. Чи то пак, Роттердамом,  наша північна сусідка до фіналу не втрапила. Отримала історичний найгірший результат за останні 10 років і аж 0 балів від Іспанії, Італії, Мальти та України (голосування журі).

 

Ще одне фіаско року – 0 англійцеві Джеймсові Ньюману, і від журі, і від глядачів. Тільки не тому, що його виступ був ніяким – навпаки, цілком симпатична попса з ностальгійними ретро-нотками 1970х. Підозрюю, що у випадку Ньюмана спрацював нехитрий спосіб європейців показати Великобританії великого пальця за вихід з ЄС. “Солодка помста” Лондону, Джеймсе, нічого особистого.

Список тих, хто опинилися “в дамках” одразу вбив інтригу – фаворити конкурсу були передбачуваними, і не лише завдяки прогнозам букмекерів.

Це не заперечує того, що володарі Гран-прі, італійський рокгурт Maneskin (перше фото вгорі), і собі продовжили “традицію“ “переспіваємо чуже, як власне”.

Команда  скопіювала культових американців  “W.A.S.P” – від зачісок-костюмів і до решти сценічно-музичної стилістики, не бозна як вдало. Акорд за акордом змавпували важких металюг з Лос-Анджелеса, героїв 1980х, і здобули першість для Італії в 2021му. Повернувши їй віру в життя після жахів “ковіду” і лаври найспівочішого краю. Бо востаннє “чобіток“ вигравав  “Євробачення” аж в 1990-му – завдяки харизматичному Тото Кутуньо.

31 рік по тому, і тренди вроди, не лише чоловічої – вже інші, в дусі євротолерантності. Вокаліст Maneskin’a, з підфарбованими губами, по-дівочому тендітний гітарист, теж з макіяжем – все, як вимагає новітня ідея про “гендерну рівність”. Або ж стертої відмінності між гендерами, якщо вже на те пішло.  

 

Добре, менше з тим, адже переможців, як відомо, не судять. На відміну від конкурсу загалом. Його хочеться похвалити , що піснею смерть подолав. Нідерланди провели “Євробачення” назло усім вірусам, довели світові, що музика сильніша від всіх страхів і хвороб. Але на тому, прошу не ображатися, моя хвала закінчується.

Бо з року в рік повторюється знайома вселенська печаль, коли лідерами обирають аж ніяк не володарів гідного вокалу. Хоч конкурс офіційно називається “пісенним”, голосисті, навпаки, стають аутсайдерами. Тож на цьому тлі третє місце Швейцарії – це, радше, несподіванка, ніж закономірність. Попри те, що хлопака, Gjon’s Tears –  вельми цікавий у першу чергу співак. Тож  на п’єдесталі перемоги конкурсу, як на мене, виглядав би краще, ніж італійці.

Вже не згадуючи про наших, крутецьких Go_A. З ними вкотре повторилося типово “євробачницьке” знецінення самобутності й оригінальності. Теж постійно декларованих конкурсом і так само хронічно “вшанованих” яким-завгодно непризовим місцем, аби тільки не першим.

Тож 5-та позиція українського Go_A з піснею “Шум” – це зовсім не показник, бо аранжування, помножене на шалену енергетику національного колориту, у нас було суперсучасним. І потужно, переможно, ствердно звучала наша державна. І магічними були декорації, і талановито несамовитою  –  хореографія. А вокалістка, феноменальна Катерина Павленко – справжньою чаклункою сцени.

І все це докупи – заворожувало, чарувало, переносило в потойбіччя, містичне язичництво, захопливу казку. Змушувало підтанцьовувати в такт, а душу – співати й радіти, що ця розкіш – рідна й своя. Однозначно –  “золото“, “номер раз” того заяложеного конкурсу. Але не тому, що наші, і вже тільки через те – найкращі, а тому, що яскравіших виконавців на “Євробаченні-2021” просто не було, крапка.

Насамкінець – трішки про іншу “магію“, цифр. Мені важко зрозуміти, як воно так по-жлобськи вийшло: Литва, давній друг України на дипломатичному фронті й не тільки, проголосувала за нас максимальним балом – 12. У відповідь українське журі, очолюване Олександром Пономарьовим, поставило диско від литовського гурту The Roop аж… 0. (Ще серед суддів були Alyona Alyona, Іларія, Ігор Кондратюк та ALLOISE).

Припустимо, я теж не зафанатіла від  виступу The Roop. Ок, справа смаку, але все одно – не порівняти з убозтвом Маніші. Їй дісталася та сама оцінка від наших експертів. За що так з Литвою, панове? Зате італійцям, звичайно, повною пригорщею відсипали 12.

Хоч трохи компенсувало конфуз голосування глядачів України, вони дали Литві 10 балів. Але  тут же виліз ще більший “сюрприз” –  4 бали Росії. Незважаючи на війну та наші на ній втрати щодня. І  що це завдяки хлопцям на фронті  щедра до Маніші вітчизняна публіка може дивитися шоу в затишку свого дому. А не десь у підвалі, ховаючись, чи бомбосховищі. І взагалі – дивитися.

Таки “ватна” ментальність незнищенна, і це теж – один з підсумків “Євробачення”.

 

Людмила Пустельник, Global Village

Фото: https://eurovisionworld.com/, https://ukrinform.com