КНУ чекав аж 12 років, щоб позбавити Лукашенка звання доктора наук

 

Думали, що дно пробили після науковця І. Киви? Боже, якими ми були наївними! В нашій вищій школі ще не таке траплялося, і вже давно.

Вітчизняна академічна гордість сягнула ганебних глибин набагато раніше, ще 12 років тому, коли Київський Національний університет ім. Т.Шевченка присвоїв звання почесного доктора наук О. Лукашенку – в 2009му. А тепер прошу прочитати повільніше, щоб оцінити красу фрази: “імені Шевченка дав доктора Лукашенку”. Ну, як Вам? Поруч з таким вшануванням і сусідством двох  прізвищ навіть уславлена кпинами “ручна робота” нардепа Іллі у Верховній Раді – це дитяче лепетання.

Невже в 2009-му, коли столичний універ номер раз запав на Луку, у вченої ради інтернет заглючив? І, виходить, тоді тупо не знали про “подвиги” Аляксандра Григорича? На ниві закручування гайок політичним опонентам чи просто інакодумцям. Про лукашенківські “ескадрони смерті”, загадкові зникнення журналістів, катування в тюрмах і прочая гримаси бульбодемократії по-білоруськи – вся планета про них кричала ще задовго до 2009-го.

Сталася ж ганьба за ректорства колишнього очільника КНУ, Леоніда Губерського. А нашим президентом тоді був Віктор Ющенко. Мабуть, теж був не в курсі про діяльність свого колеги з Мінська?  

 

І ось відтоді й до травня 2021го Лукашенко “почесно докторував” в Україні. На заваді званню не стали навіть минулорічні події, коли диктатор на очах у світу сфальшував президентські вибори і втопив у крові мирні акції опозиції. Вчена рада КНУ знову нічого не зауважила!

Тільки після огидного свіжого скандалу з піратськи затриманим літаком Ryanair і арештом блогера Романа Протасевича, на Фейсбук-сторінці ректора КНУ  Володимир Бугров з’явився заклик до наукової спільноти вишу позбавити Лукашенка згаданого титулу: “Вважаю, що Олександр Лукашенко не є гідним звання почесного доктора КНУ імені Тараса Шевченка, а його протизаконні дії суперечать цінностям нашого Університету!  (А раніше як, дії не суперечили? – ред.).

Саме тому я звертаюся до Вченої ради КНУ із закликом терміново розглянути питання позбавлення Лукашенка почесного статусу на своєму засіданні!”.

Ну, і позбавляють, нарешті. Про що тут же радісно повідомили українські ЗМІ, журналісти та громадські діячі, випускники КНУ, й собі поспішили оголосити як пишаються своєю альма-матер. “Ой, молодці ж ми всі!”

Агов, а чим тут можна пишатися?! Це сором від людей, білорусів, насамперед. Що аж розбійний напад на пасажирський літак відкрив очі нашим вченим мужам на дикість словосполучення “почесний доктор КНУ Лукашенко”. З якого такий науковець, як з картоплі – ананас.

Хай навіть той ступінь – суто декоративний і символічний. В нашому випадку – ще й глибокий, аж до скрипіння хребта, прогин найвідомішого вишу в країні перед злочинцем. 

Ок, Володимир Бугров став ректором недавно, всього лише наприкінці квітня цього року. І добре, що хоч дуууже пізно, але виправив помилку попередника. А то й надалі було б… Ура?

Тільки післясмак цієї історії – все одно кепський, щоб не сказати “гидкий”. Бо пропіарилися на позбавленні Лукашенка докторського звання всі, кому не ліньки. Записавши собі в актив і боротьбу за відновлення справедливості, і навіть підтримку переслідуваних білорусів. Тобто, з неподобства зробили “шоколад”. Але все одно смердить.

Людмила Пустельник, Global Village

Фото: https://www.belarus.by/, https://ukranews.com/