“Антиолігархічний” закон №5600 – погано всім, крім олігархів

По поличках”, детально і з поясненнями –  члму знову заплатять небагаті українці і  суттєво подорожчає житло.

Черговий безглуздий закон імені Д. Гетманцева (голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики – ред.), який “слуги народу” називають “антиолігархічним”, значно погіршить життя кому завгодно. Але точно –  не олігархам, бо ось що він передбачає:

– будуть значно розширені можливості податківців кошмарити підприємців. Наприклад, збільшується кількість позапланових перевірок податковими органами. Гадаю,  ні в кого нема сумнівів, що кошмарити податкова буде зовсім не багатіїв;

– без рішення суду (!) в олігархів… Ні, не в них, а в малого та мікробізнесу будуть списувати з банківських рахунків кошти на погашення “податкового боргу”!

– відшкодування ПДВ знову переходить в ручний режим, тобто, повертаємося до принципу “друзям – все, ворогам – закон”;

– значно збільшиться вартість послуг мобільного з’вязку. Це ж просто “нищівний удар” по олігархаx!;

– буде вилучена частина грошей з місцевих бюджетів. Це, мабуть, щоб олігархи їх не розікрали?;

– запровадять податок для мікрофермерів, починаючи з 1 га землі, незалежно від того, чи заробляють вони на тій землі, чи ні. Тобто, якщо в тебе є хоча б 1 га, то ти – вже  олігарх.

– значно подорожчає житло, бо:

а) вводиться 20% ПДВ при купівлі фізособою нерухомості на первинному ринку. Раніше ПДВ сплачувався лише під час передачі побудованого житла підрядником компанії забудовнику;

б) починаючи з 3-ї на рік проданої квартири будуть брати ще й 18% ПДФО + 1,5% ВС. Взагалі, сама ідея дерти ПДФО з вартості проданого об’єкту нерухомості – це маразм, оскільки виручені гроші не є прибутком! Це так само абсурдно, як дерти податок на прибуток не з прибутку, а з обороту

Але, на думку “слуг народу”, таке серйозне зростання цін на нерухомість в умовах, коли більшість житла будується саме економ-класу –  це “удар по олігархах”!

Поясню детальніше проблему з ідеєю  збирати ПДВ з купівлі первинного житла. Бо неправі ті, хто кажуть “житло подорожчає на 20%”, але й не мають рації ті, хто впевнені, що “житло подорожчає всього на декілька відсотків”.

Справа в тому, що й зараз сплачується ПДВ з операцій першого постачання житла, але такою операцією вважається передача вже побудованих квартир від підрядника до забудовника (або інвестиційного фонду). А ось передача квартири від забудовника до фізичної особи – це не оподатковується ПДВ.

Тобто, за логікою Мінфіну та Гетманцева, нововведення стосується оподаткування лише тієї доданої вартості (“націнки”), яку додасть до вартості житла забудовник. Після отримання цього житла від підрядника, бо до цього моменту ПДВ і так сплачується.

І ось Мінфін та Гетманцев думають: “Нехай націнка забудовника після сплати підряднику за будівництво житла складає 50$ за квадрат. Отже, додаткове ПДВ складатиме лише 10$ за квадрат!”. Тож і виходить, що, начебто, при вартості квадратного метра 500$ ціна для споживача зросте лише 2%, а при вартості квадратного метра 1000$  –  на 1%.

Здавалося б, ну і хай буде, нема нічого страшного в подорожчанні житла на 1-2%!

Але диявол криється в деталях. Насправді, у вартість квартири для кінцевого споживача входить ще й земля та вся інфраструктура – це дороги, алеї, комунікації, фонтани, школи, дитсадки та інше. Та формально Ви купуєте лише квартиру, а не інфраструктуру, а тому вже сплачений ПДВ на побудові інфраструктури не може враховуватися під час купівлі Вами квартири!

А з придбання землі взагалі не сплачується ПДВ, але її вартість теж входить у вартість квартири. Тому й виходить, що формально “доданою вартістю” забудовника будуть не умовні 50$ з квадратного метра, а ці 50$ + витрати на землю та інфраструктуру. І з цього всього кінцевому споживачу треба буде сплатити ПДВ!

Це звучить складно для розуміння, а тому покажу на прикладі цифр (це дуже умовно, взято зі “стелі”):

Наприклад, 300$ за квадратний метр забудовник заплатив підряднику, і це вже сума з ПДВ. А далі забудовник додає свій інтерес 50$ за квадрат, ще 100$  – це вартість землі в перерахунку на кожний квадрат, і ще 300$ за квадрат – це вартість усієї інфраструктури в перерахунку за квадрат.

Отже, для кінцевого споживача квадратний метр житла вже коштує 750$. Але податкова, тим часом, вважає, що наразі ПДВ сплачено лише з 300$. Бо формально, нагадаю, кінцевий споживач не купує інфраструктуру. І це означає, що кінцевому споживачу нарахують 20% ПДВ не на 50$ націнки забудовника, як мало би бути, а на 450$ різниці між кінцевою вартістю квадратного метра та його вартістю при передачі від підрядника до забудовника. Тут ПДВ складе вже 90$ за квадратний метр. А це вже не 1-2%, а 12%.

Та чим більше у забудовника буде витрат на інфраструктуру, тим більше буде різниця між сумою з ПДВ, яку сплачено підряднику, та вартістю житла для кінцевого споживача. З усієї цієї різниці треба буде сплатити 20% ПДВ.

 І це не дивлячись на те, що насправді з усієї цієї інфраструктури вже сплачено ПДВ, просто його неможливо врахувати для кінцевого споживача, оскільки, формально, він не купує цю інфраструктуру.

Коли ЗеКоманда каже, що ідіотськими законами Гетманцева вони “наводять порядок”, не вірте їм. Порядок треба наводити не через розширення інструментарію, яким чиновники можуть кошмарити бізнес, а через ліквідацію того інструментарію, який дозволяє чиновникам безкарно чинити “бєспрєдєл”.

Facebook

Олег Петріченко (Oleg Petrichenko)

Фото: https://volodymyrets.city/