Українець, що подарував дітям “Білосніжку” і розійшовся з Діснеєм – Володимир Титла

Згодом йому попсує крові інший “геній з  кепським характером”, як говорили про Волта Діснея. Без нього, щоправда, був би неможливим розквіт таланту Титли. Обом судилося творення слави американської анімації і побити посуд без жодних шансів на примирення.

Чого не поділили? Справа була не в грошах, а в солідарності Білла (так називали Титлу  приятелі) з другом, Артом Беббітом. Він сварився з Волтом за нерівну оплату художникам  “Дісней-студії”. Все закінчилося кількатижневим страйком працівників і скандалом, що вихлюпнувся на сторінки ЗМІ. Врешті, Беббіт грюкнув дверима, а слідом за ним звільнився й Титла. Крок, про який згодом  шкодуватиме. Bже ніколи відтак не створить шедеврів, що дорівнювали б “Білосніжці і сімом гномам”, “Дамбо”, “Піноккіо” чи “Фантазії“. Та ще низці інших, що увійшли до золотого фонду світового кінематографа.   

Одна з причин – Білл, хоч і виріс у США, але ніколи не навчився місцевого прагматизму. Все життя залишався відкритим душею і “був дуже нетутешнім емоційно”, як згадувала про нього дружина Адрієн. Так само щирими, хоч і намальованими, були почуття його героїв.

Володимир (Білл) Титла

Кожного з них Титла не просто створював – насправді грав їх, гнома-Буркотуна чи слоненя Дамбо, і ті викликали сльози зворушення на очах у глядачів. Він і досі, в епоху комп’ютеризації та суцільного хайтек, залишається неперевершеним в умінні передати переживання персонажів з мультика. І справедливо посідає чільне місце у списку кращих аніматорів планети.  

Згодом студія Діснея так “вшанує” митця, що посприяє його переходові в кращий світ. Перед Титлою, якому завдячували світовою славою, зачинили двері. Це після усіх тріумфів та кількох Біллових інсультів. I сліпоти, що вразила одне око. Він, якого ще за життя називали “Мікеланджело анімації” просив роботи, пропонував ідею нового фільму, але заступник керівника “Дісней-студії” сказав, що “ми не зацікавлені”. Переживши Волта на два роки, Білл помер через три місяці  – 30 грудня, у переддень Новоріччя, улюбленого свята дітвори. Чиїм героєм залишиться назавжди.

Мабуть, і тому, що зберіг у собі таке типово дитяче бажання – робити саме те, що подобається, але довести до мистецьких вершин. Для малого Володі з Йонкерса, передмістя Нью-Йорка, такою пристрастю стало малювання. Згідно з одними біографами – було формою протесту проти традиційного релігійного виховання в родині українських іммігрантів (Петра та Марії, що приїхали з Підгайців на Тернопільщині). Інші, натомість, наполягають: це саме черниці при церковній школі першими зауважили Володимирів талант і порадили батькам його розвивати.

Слоненя Дамбо

В 9-10річному віці хлопець отримав аж забагато часу для улюбленого заняття: важка хвороба прикувала його до ліжка майже на 12 місяців. А потім був шлях тільки вперед і вгору.

Про Володимира Титлу написано вже чимало, тож не будемо зайве переповідати про навчання у Франції та як, крім малювання, опанував ще й скульптуру. Хіба що нагадаємо кілька знакових моментів у його долі.

Як-от, що Дісней і Титла могли ніколи не перетнутися, якби не вже згаданий Арт Беббіт. Той переїхав працювати в Голлівуд і кликав Білла за собою, а Титла погодився не одразу. Дісней спершу взяв новачка на випробувальний термін і не пошкодував. Українець створив йому гномів для “Білосніжки”, кожен з яких – яскравиий, неповторний характер, що нерідко затьмарює експресивністю навіть головну героїню. Різні автори сперечаються, скількох саме – всіх чи усього трьох – від початку й до кінця намалював саме Володимир. Але погоджуються в одному: без Титли був би неможливим успіх першого американського мультфільму для дітей тривалістю, як повноцінне “доросле” кіно.

Попри те, що в Англії цю анімацію вважали не зовсім дитячим видовищем – глядачів, яким не виповнилося 16ти, на сеанс мали супроводжувати дорослі.

Тим часом, стрічка з початковим бюджетом 250 000 доларів у процесі виробництва сягнула півторамільйонного кошторису. Волт Дісней навіть заклав будинок, щоб вистачило завершити зйомки. До них спершу поставилися скептично: задовго до виходу на екрани критики назвали твір “Діснеєвою дурістю”. Були впевнені, що кількість не переросте в якість. Ще б пак, 750 художників створили понад 2 000 000 екскізів, а загалом у “Білосніжці” –  250 000 окремих малюнків. Написали 25 пісень, але використали всього 8. В студії, крім того, постійно були присутніми справжні тварини, прототипи задіяних у казці – щоб художники щонайкраще могли відтворити їхню поведінку в кадрі.

Пітер Титла

Головній героїні наклали автентичний акторський грим – зі справжніми помадою та пудрою, щоб зробити якомога більш схожою на реальну дівчину.

Всі епізоди знімали одразу трьома камерами – за рахунок цього досягали динамічності руху персонажів.

В 1938му фільм номінували на Оскара як кращий мюзикл. Наступного року Діснеєві вручили почесну нагороду, вона була унікальною  – одна статуетка звичайного розміру в наборі з сімома іншими, дрібними.

“Білосніжка” перевершила усі касові збори тих часів. Пізніше її зміг випередити тільки інший шедевр, для старшої аудиторії – “Звіяні вітром”.

А Титла став найкраще оплачуваним діснеївським художником, отримував 300 доларів щотижня.

Втім, вершиною його творчості стали не гноми, а бог зла з дуже слов’янським іменем Чернабог з “Фантазії”  – з живими люттю, ненавистю і фізичним болем, коли в кадрі лунають церковні дзвони. І так само лиходій  Стромболі, господар театру ляльок з “Піноккіо”, якого малі глядачі боялися цілком серйозно.

А ще було безмежно симпатичне слоненя Дамбо. Миле й беззахисне, чи не кожному, хто побачив вперше, хочеться взяти його на руки й притулити – як зробили б у житті, побачивши заплаканого малюка. Цей образ  “продиктував” дворічний на той час син Володимира, Пітер (пізніше – успішний фотохудожник). Титла зізнавався, що ніколи не спостерігав ні за слонами, ні за їхніми нащадками, але дивився на власного. “Діти ніколи не грають, у них все – дуже щиро”.

 

Переглядаючи сцену, коли Дамбо приходить до своєї увя’зненої мами, плакала вся Америка. Пітер одразу став найпопулярнішим хлопчиком країни – настільки, що його трохи не ототожнювали з Дамбо і присилали на домашню адресу кілограми арахісу, улюблених ласощів персонажа. Мама  Адрієн не витримала й написала до журналу Time листа: “Пані та панове, нам дуже лестить увага публіки, але коли мене запитують: “Ваш син справді схожий на слоненя?”, то вважаю за краще надіслати вам фото Пітера, щоб усі, кому цікаво, могли побачити самі”.

Хтозна, чи те безвинне послання не підлило олії до майбутніх суперечностей з Діснеєм? Через кілька днів після публікації в Time Волт з’явився на порозі дому і почав розпитувати Адрієн, хто наказав їй писати до журналу. Спантеличена жінка відповіла, що сама так вирішила, чоловікові ж про ту зустріч не розповідала. Не хотіла турбувати, бо знала, якою пристрастю для Білла була його робота. Навіть жартувала з приводу: “Коли малює, щоб звернути його увагу, мушу хіба що голою стати в дверях”.

Лише згодом Адрієн дізналася, що без дозволу керівництва студії працівники не мають права й слова сказати публічно. Якщо звертаються за таким дозволом, то в більшості випадків його не отримують.

…В останні роки життя Титла створив ще одного персонажа, кумедного песика Паго. Оббивав з ним пороги студій, але підтримки не знайшов.

В Голівуді, тим часом, зараз працюють над рімейком “Білосніжки”. Мабуть, плануючи присвятити її вихід на екрани 85річчю класичної анімації з 1937го.  Чий успіх затьмарити навряд чи можливо.

https://50mostinfluentialdisneyanimators.wordpress.com/, https://cartoonresearch.com/, http://rarebit.org/

 

Global Village

Фото: https://cartoonresearch.com/, http://rarebit.org/, https://d23.com/, https://insidethemagic.net/